Profesor Tutka

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
83-08-03163-3
Dąbrówka

Inne wydania

W kawiarni, w parku, na herbatce w prywatnym mieszkaniu - a tak naprawdę w bliżej nieokreślonym miejscu i czasie - spotykają się Sędzia, Radca, Rejent, Mecenas, Doktor i Profesor Tutka. Ich żywiołem jest rozmowa. Tutka, opowiadając pozornie błahe przypadki, posługuje się konwencją opowiastki filozoficznej, aby sprowokować słuchaczy do refleksji, a często do rewizji utartych pojęć. Lapidarność...

Lapidarność i aforystyczność stylu, subtelność aluzji, drwiny i niedopowiedzeń, kryjące autentyczne emocje - to cechy tych mistrzowskich opowiadań.

Profesor Tutka, uosobienie kunsztu narracyjnego, operującego różnymi środkami, od gawędy do paradoksu, stanowi znakomitą kreację literacką Jerzego Szaniawskiego, a jego cykl miniatur należy do świetnych osiągnięć prozy polskiej XX wieku.
Michał Głowiński

[Wydawnictwo Literackie]

utracjusz | 2015-06-01

Mądrość życiowa nie zawsze musi być przybrana w trudny do zrozumienia bełkot, naszpikowana fachowymi terminami, wszystkimi "encjami" i "logiami", jakie człowiek zdołał wyprodukować. Pogodny epikureizm wyśmienicie wyraża się w pojęciach prostych i jasnych.
Warto niekiedy rozluźnić literacki poślad. Nie tylko zresztą literacki.
Szkoda tylko, że to takie nierówne. Kluczowa w tego rodzaju dykteryjkach puenta nie zawsze się Szaniawskiemu udaje. Częściej jednak autor trafia niż chybia, stąd relatywnie wysoka ocena i banan na twarzy.

Felzmann | 2015-02-13
Przeczytana: 12 lutego 2015

Nie wiem co Jan Nowicki w tym widział. A co do autora tych głupich dykteryjek, to warto zapoznać się z historią jego związku z pewną szurniętą malarką. Więziła ona Szaniawskiego, a w końcu spaliła jego dom. To jest dopiero historia.

bosoba | 2015-12-20
Przeczytana: 10 marca 1997

Dla mnie źródło lekkości prozy i stylowego poczucia humoru, melonik pełen pomysłów. Grono słuchaczy będących tłem dla Profesora Szaniawskiego, o pardon! Tutki. Pamiętam czarno-białe filmiki "Klub Profesora Tutki" z udziałem G.Houlobka. Do dziś zapadła mi w pamięć historia o szalejącym fortepianie szczerzącym białe kły klawiszy w czasie sztormu. Wyobraźcie sobie konkurs chopinowski w takich warunkach...Pogryzione dłonie pianistów, sterroryzowane jury i widownia żądna krwi...Wstrząsający instrument wygrał w cuglach ze skrzypcami.

Renata | 2015-10-13

Urocze opowiastki. Z mądrym dystansem do życia, z subtelnym humorem. Warto delektować się nimi po kawałeczku, nie czytać jednym ciągiem.

DoTTi91 | 2013-11-01

Książka kojarzy mi się z dziełem Alberta Camus'a - "Upadek".
Miejscem wyjściowym każdej z opowiastki jest kawiarnia a w niej różnego pokroju ludzie, innymi słowy inteligencja. Osobistości również opowiadają lecz prym w tej materii wiedzie tytułowy bohater. Zostaje im wnikliwie słuchać i wyciągać wnioski.
Jak pomyślę: 'Profesor Tutka' od razu na twarzy pojawia się uśmiech. Filozoficzna opowiastka nie moralizatorstwo.
Każdego zadowoli ta pozycja. Warto po nią sięgnąć aby umilić sobie czas.

andrew49 | 2015-11-23
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka to jedna z najpiękniejszych i najbardziej urokliwych pozycji, jakie w życiu czytałem, a sam Profesor Tutka, jego język i powiedzonka - są absolutnie niezrównane. Liryczny obraz świata, który już nie istnieje, ale za którym tak bardzo, bardzo tęsknimy...

Marsja | 2011-03-17

Uwielbiam :) W tym wydaniu Szaniawski mnie bawi jak mało kto! A Profesor Tutka jest genialny!!

Zuzanna_Melania | 2014-02-26

Jedna z najpiękniejszych najprzyjemniejszych książek, jakie czytałam.

Buka | 2013-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Miła, łatwa, przyjemna i bardzo życiowa lektura ;].

Melchior Medard | 2012-05-09
Przeczytana: 05 maja 2012

Ha! Błyskotliwe, zwięzłe, mistrzowskie!