Książka Roku 2018

Słownik symboli

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza RYTM
symbol, symbole
orchideaidea

Symbole nie pozwoliły się dotychczas w sposób przekonywujący usystematyzować i sklasyfikować, nie dały się uporządkować ani chronologicznie, ani pod względem ważności. Stąd konieczność zastosowania innych, znacznie elastyczniejszych, bardziej literackich metod prezentacji niż te, jakich normalnie używają leksykony i encyklopedie. Spośród wielu możliwych układów Słownika... wybrano taki, jaki wydawał się najwłaściwszy dla pierwszej tego typu próby w literaturze polskiej: zakres dość szczupły ale wybór dający pierwszeństwo hasłom przynoszącym bogaty plon odniesień. Aby uniknąć symboliki wielopiętrowej i tautologii pominięto większość haseł, które same juz
funkcjonuja glownie jako symbole.
funkcjonują głównie jako symbole (Władysław Kopaliński).

Roman Dłużniewski | 2017-01-25

Każdego rodzaju słownik sygnowany przez pana Kopalińskiego to prawdziwa kopalnia wiedzy. Oczywiście nie jest to pozycja do przeczytania na jeden raz w całości. Ale warto po nią sięgać w wolnej chwili i po prostu czytać. Taka lektura nigdy się nie znudzi!!

kajsa | 2011-08-09

Książka, do której często zaglądam.

Tamanna | 2017-12-10

Zachwyca. Bogactwem cytatów, odniesień do literatury, filozofii. Co rusz to można tu spotkać cytaty z Szekspira, Izajasza, Hioba, ale i Dantego, Nietzschego, Goethego, z eposu o Gilgameszu, i naszych np. Kochanowskiego. Jedno hasło można czytać i czytać. Przeważają odniesienia do kultury judeo-chrześcijańskiej, która stanowi fundament naszej kultury, ale można też znaleźć echo innych cywilizacji. Indyjskiej w moim odczuciu zbyt słabe. Nie znalazłam tu cytatów z Mahabharaty, czy Upaniszad, Rygwedy. Być może są, ale nie aż tak wiele, bym na nie trafiła. Brakuje mi tego. Co prawda mam Mity i symbole w indyjskiej sztuce i kulturze Heinricha Zimmera, ale ciekawie byłoby przeczytać o tym więcej w kontekście różnych kultur. I właśnie w ujęciu Kopalińskiego. Niestety jednak nawet w takich hasłach jak ogień, czerwień, taniec, czy tygrys kojarzonych też z Indiami nie ma żadnych odniesień. Znalazłam je natomiast w związku z takimi hasłami jak:

Trójka symbolizuje bóstwo, świętość,...

książek: 1933
Monka | 2012-01-09

Zaglądam do niej bardzo często:)

Endżi | 2016-02-14

To prawdziwa "kopalnia" wiedzy, znaczeń, symboli, która obejmuje całą historię dziejów, a przy tym jest bardzo łatwa i przystępna dla czytelnika. To wszystko jest bardzo ważne dla miłośnika kultury w na wpół cybernetycznym świecie.

Kiedyś myślałem, że "Kopaliński" to pseudonim, za którym skrywa się grupa ekspertów, znawców wybranych dziedzin. Ale żeby tak jeden człowiek to wszystko sam, i to w czasach przed Internetem? Cóż, byłem pod wrażeniem. W dodatku erudycja idzie tu w parze z kulturą literacką i językową. Nie ma czczych efektów, fajerwerków, popisów i szokowania czytelnika. Jest rzetelność i, mimo wszystko, własny, rozpoznawalny styl. Słowniki Kopalińskiego - ze "Słownikiem mitów i tradycji kultury" na czele - wyznaczają dziś, w epoce multiplikowania wszystkiego, niedościgły wzorzec.

Literatka | 2011-11-05

Tak jak z każdym innym słownikiem - czyta się go wciąż od nowa:) A Kopaliński to klasa sama w sobie.

Karolina | 2010-12-06

najlepiej i najdokładniej opracowany słownik w tej teatyce

Magda | 2011-05-16

Nieocenione źródło wiedzy dla humanistów:)

Magda | 2014-04-08

Dokładny i szczegółowy. Polecam!