Przy szabasowych świecach. Humor żydowski

rozrywka
2003-07-09
8320717280
humor dowcipy anegdoty kawały

Nie można dużo oczekiwać od zbioru kawałów. Większość jest przeciętna, niektóre niemiłosiernie suche, przy niektórych można "śmiechnąć". Zamiast recenzji przytoczę jeden z najlepszych - niech zbiór się broni sam.

Kupiec zbożowy nocuje w przydrożnej karczmie. Ponieważ kradzieże w tej okolicy nie należą do rzadkości, pozostawia przy koniach na straży woźnicę Ajzyka. Około...

Humor żydowski na 102 :-)!

Satyra ukazująca ciepłe, autoironiczne spojrzenie przedstawianych postaci na świat. A obramowane pejsami oczy zazwyczaj mądre... Kawały i anegdoty zebrane zostały w czterech działach: "Miasteczko", "Handele, handele, czyli lewiatany i płotki", "Żydzi i goje" oraz "Parę kresek autoportretu".

Nieco więcej szczegółów tutaj:...

Ocena mocno subiektywna, czytałem to w dzieciństwie. Część była śmieszna, części w ogóle nie rozumiałem. Został mi sentyment zarówno do własnego dzieciństwa jak i do świata, którego już nie ma. W miasteczku, w którym się wychowałem, przed wojną Żydzi stanowili większość. Została tablica pamiątkowa i ślady fundamentów synagogi i oczywiście literatura.

Żydowski humor
Publikacja sprzed wieli wielu lat, pokazująca Żydów, a właściwie ich humor. W książce można znaleźć wiele dowcipów, anegdot i żydowskich przysłów. Tekst ten stał się miłym odkryciem na strychowej półce.

Dziś już raczej suchary, ale czytałem jako dzieciak i pozytywnie to wpłynęło na moje poczucie humoru. Daję "dobry".

Zabawny zbiorek

Przy szabasowych świecach to zbiorek kawałów żydowskich, którego autorem jest Horacy Safrin. Nie przepadam za tego typu literaturą, ale skoro już się u mnie znalazł wraz z innymi książkami, w końcu sięgnąłem i do niego.

Jak sam tytuł mówi, znajdziemy w tej publikacji solidną porcję humoru związanego z Żydami, głównie polskimi, od czasów napoleońskich, przez okres...

humor, który nie może się znudzić :-)

Dyskusje

• Humor