Lot pustaka

Wydawnictwo HM
2022-05-29
2022-05-29
Komedia Fantasy Satyra

Okładka książki Własna ścieżka - Antologia Samowydawców. Tom 1 Izabella Agaczewska, Adrianna Biełowiec, Maks Dieter, D. B. Foryś, Kamila Goszczyńska, Agata Kasiak, Paweł Kolarzyk, Janusz Muzyczyszyn, Irena Omegard, Franciszek Piątkowski, Alicja Podgrodzka, Izabela Redesiuk, Mateusz Rogalski, Karolina Salwowska, Michał Wójcik, Kamil Zinczuk
Własna ścieżka... Izabella Agaczewska...
Okładka książki Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb Samira Ahmed, Dhonielle Clayton, Tessa Gratton, Heidi Heilig, Mark Oshiro, Julie Murphy, Rebecca Roanhorse, Laura Ruby, Victoria Schwab, Kayla Whaley
Wampiry nie st... Samira Ahmed, Dhoni...
Okładka książki Miłość, śmierć + roboty. Oficjalna antologia Peter F. Hamilton, Ken Liu, John Scalzi, Michael Swanwick
Miłość, śmierć... Peter F. Hamilton, ...

Jakoś mi się zgrało klimatowo z czytaną wcześniej książką Topora. Poza tym - czego tu nie ma! Ochlejmorda wójt niby z "Rancza" w zaświatach! :) Super!

Wiesław, wójt gminy ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Przechodzi do zaświatów, gdzie poznaje najsłynniejszych przywódców. Leonidas, Kleopatra, Winston Churchill, Bonaparte i inni są martwi. Wszyscy staną przed nieuchronną zagładą świata. Ramię w ramię, lub nie...

Pierwszy raz przeczytałam taką książkę. Słynne osobistości zestawione z Wieśkiem. Chłop z wąsem, który za kołnierz nie wylewa, podrywa kobiety, organizuje wiejskie wiece, a to wszystko oczywiście za pieniądze podatników. Po drugiej stronie jest najlepszym strategiem. Przekrzykuje władcę Sparty, jest sprytniejszy od Aleksandra Wielkiego, a nawet udziela reprymendy Dziewicy Orleańskiej Joannie D,arc.

Bardzo podobały mi się nawiązania historyczne. Każda postać wniosła coś ze swojego jeszcze ludzkiego życia do powieści. Tak wiele wybitnych jednostek umiliło mi czas. Najbardziej przypadł mi do gustu Vlad Palownik 🖤

"Dziś za tarczą żeście skryci,
Jutro każdy z palcem w rzyci.
Hej
Czyś jest żywy, czyś jest trupem,
Wład ci wsadzi kija w dupę.
Hejka, hej!"

Oczywiście było kilka wstawek których moje poczucie humoru nie ogarnęło i przewracałam oczami. Przykładowo porównanie krzepy wiejskich pracowników fizycznych do Spartan. Wychowałam się w bardzo małej miejscowości i nie każdy chłop z widłami to Posejdon 🙈

I podsumowując, z poczuciem humoru jest jak z odbytem. Każdy na własny, tylko jeden jest bardziej brudny niz inny 😂

Wiesław budzi się w dziwnym miejscu. Nie może uwierzyć, że umarł. Trafił w zaświaty, choć sam nie wie, jak to się stało. Pomimo tego, że powinien najpierw zostać wprowadzony w duchowy świat, wpada w sam środek afery ścianowej, a raczej ceglanej. Tak ceglanej. Zostaje zwołane zebranie kryzysowe w związku z cegłą. I choć brzmi to absurdalnie, ma to sens. Wiesław zaś jako rasowy polityk znajdzie się w centrum tego zamieszania. Może nie byłoby tak źle, gdyby znał się, choć na czymś. A ten niestety, typowo dla polityka, nie znam się, ale się wypowiem. Do czego to doprowadzi, trzeba przekonać się samemu.

Sięgając po tę książkę, miałam pewne obawy. Okładka i tytuł trochę sugeruje alkoholowe wyczyny rodem z innej serii. Na szczęście dla mnie jednak to nie było to. Książkę czytało mi się bardzo dobrze. Miejscami nawet trochę się pośmiałam.
Autor wybrał ciężki temat do przedstawienia, śmierć oraz politykę. Jak wyszła ta kombinacja? Muszę przyznać, że bardzo ciekawie. Doskonale przedstawia w krzywym zwierciadle kulisy polityki. Tematem śmierci też zajął się ciekawie a przedstawienie znanych historycznych postaci w wersji satyrycznej, ciekawy pomysł. Możemy odleźć tu takie postacie jak Juliusz Cezar bojący się tłumów, znanych strategów co by tylko wszystko okrążali itp.
To właśnie to wszystko razem sprawiło, że książkę czytało się naprawdę dobrze i przyjemnie. Książka nie pozwala nam się nudzić, dzieje się sporo i szybko.
Jeśli szukasz czegoś lekkiego, zabawnego to śmiało sięgaj po tę pozycję. Dla mnie była to była dobra zabawa. Polecam.

Ależ się uśmiałam, niemalże od samego początku do końca...pelna humoru o wojnach,intrygach,polityce ,która odbywa się w zaswiatach. Książka wprawia w mega pozytywną energię. Strateg wojskowy,mistrz gier politycznych ,dyplomata ,ekonomista- Pan Wiesław Pigwa bawił mnie niesamowicie;)Fenomenalne połączenie fantasy i komedii.Mnie się bardzo podobała.
Gorąco polecam;)

Gorąco polecam;)

Ta książka jest specyficzna. Odmóżdżająca. Relaksująca i pełna humoru i zwrotów akcji. Tego czasem trzeba :) Serio - fajna :)

"Lot pustaka" Krzysztof Detyna to idealnie wyważona książka, humor jest lekki i nie przytłacza. Urban fantasy z pokazaniem, że niebo i piekło nie istnieje a duchy żyją między nami.
Po kilku ciężkich książkach przeczytanych w tym miesiącu miałam ochotę na coś mega lekkiego, szukałam książki krótkiej, ale i takiej zabawnej. Zazwyczaj sięgam wtedy po książki z gatunku komedii kryminalnych, popatrzyłam na biblioteczkę i "lot pustaka" po okładce i opisie wydał się idealny.
Podczas czytania śmiałam się w głos i całą książkę pochłonęłam na jednym posiedzeniu.
Wiesław główny bohater jest typowym wójtem małego zapomnianego miasteczka, uważa się za pępek świata, umarł i został zapomniany, ale czy na pewno? Umiera i budzi się w świecie duchów i zostaje przywódcą u boku Kleopatry czy Joanny d'Arc, razem walczą o zdelegalizowanie cegły x. Czyż to nie brzmi super?
Polecam książkę każdemu, kto chce sobie poprawić humor, bawiłam się fenomenalnie!

⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️/5
instagram - emcia.czyta

Nigdy nie byłem fanem takiej literatury.
Po przeczytaniu tego utworu to się chyba zmieni. Niesamowite jest to, iż jest to debiut. Mocne uderzenie. Książkę czyta się świetnie. Absurdalne wydarzenia podlane świetnym poczuciem humoru. Jest to pozycja, która poprawia nastrój. Idealna po ciężkim dniu w pracy :) Bardzo polecam!!!

Nigdy nie byłem fanem takiej literatury.

Przezabawna. Nasz zapyziały zaścianek wypisz, wymaluj. W cudny sposób autor pokazuje nasze małomiasteczkowe przywary. Ubawiłam się setnie choć końcowa konkluzja nie jest znowu taka wesoła, a wręcz przeciwnie.

Parafrazując tekst z popularnego w PRL filmu komediowego — śmierć śmiercią, ale władza musi być po naszej stronie.
Takie właśnie słowa pomyślałam już w trakcie lektury książki Krzysztofa Detyny "Lot pustaka". Oczywiście, gdzieś między kolejnymi momentami, kiedy uśmiechałam się w stronę książki.
Autor z niebywałym humorem przedstawił historię osoby, która pragnie władzy, ale o jej sprawowaniu nie ma raczej pojęcia. Za to jej działania mają wpływ na tak wiele osób, że koniec końców wszystko się ze sobą łączy i przeplata.
A wszystko to zaczyna się przez gadulstwo, chociaż właściwie to przez… Musicie przeczytać, żeby przekonać się samym, przez co dokładnie.

Autor z niebywałym humorem przedstawił historię osoby, która pragnie władzy,...

Kupiłam tę książkę, ponieważ rozbawiały mnie wpisy autora na fb. Miałam nadzieję, że podobny humor znajdę i tu. Pierwsze zdanie mnie rozwaliło :D. Potem nie powiem - były również momenty, w których śmiałam się w głos - ale nie chichrałam się cały czas (na co po cichu liczyłam ;) ). Główna postać trochę przypomina mi Jakuba Wędrowycza... Śmiesznie było czytać jego historię, ale jego poziom "kultury" itp. niezbyt dobrze współgrał z moim poczuciem estetyki, jeżeli rozumiecie o co mi chodzi... Podobnie pan wójt. Choć pod koniec nawet go trochę polubiłam...
Natomiast trzeba autorowi oddać - intrygująca fabuła, szczypta humoru (może nawet trochę większa) i chyba bardzo dobrze odzwierciedlone (niestety) to jak w większości miast i wsi działa polityka.
Coś lekkiego do szybkiego przeczytania. Uwaga na czytanie w komunikacji miejskiej, bo czasem można kogoś opluć ;)

• Przeczytane 2022
  • ♡ 2022