Mity Greków i Rzymian

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
8320716942
historyczna

Inne wydania

Czytelnik znajdzie w tej książce najpiękniejsze mity Greków i Rzymian, wśród nich te najbardziej znane o Prometeuszu, Syzyfie, Ikarze, Tantalu ale również te mniej popularne.

Degamisz | 2013-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2013

Jak dla mnie najlepsze wydanie mitologii greckiej w Polsce. Temat potraktowany przez autorkę porządnie i dokładnie, jej mitologia jest bogata w historie, postaci, przedstawienia poszczególnych faktów. Jej zbiór mitów jest obszerny, wszystkie mity ułożone w sensownej kolejności, dziwić może trochę archaiczny język pisania autorki ale z tego co mi wiadomo był to zabieg celowy i - jak dla mnie - nad wyraz trafny, cały urok książki w stylu pisania autorki. Jak dla mnie Markowska przebiła zdecydowanie Parandowskiego i jego mitologię. Jej mity czyta się jak książkę przygodową a nie suchy zbiór podań i legend jakiegoś antycznego ludu. Polecam

Isadora | 2010-10-21

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z mitologią grecką.Sama po nią sięgnęłam,raczej z ciekawości,zaczęłam czytać...i lektura pochłonęła mnie całkowicie.
Spodobał mi się przede wszystkim język i styl pisania autorki - czyta się go równie łatwo,jak oddycha.Do dziś mam w głowie całe cytaty z tej książki,zapamiętane wyrywkowo,które przypominają mi się w różnych momentach.
Razem z "Mitologią" Parandowskiego to najlepsza prezentacja wierzeń i obyczajów starożytnych Greków.
Głównym atutem tej lektury jest ogromna dynamika postaci bogów,herosów i ludzi, przedstawiona z wielką swadą różnorodność charakterów,mnogość perypetii i przeróżnych komplikacji,barwność zdarzeń.
Czytelnik ma wrażenie,jakby przenosił się w czasy,kiedy bogowie obcowali ze śmiertelnikami,na równi z nimi targani wielkimi namiętnościami i dramatami.
Nie sposób się oderwać od tej książki.

Roman Dłużniewski | 2016-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2016

Zawsze lubiłem mitologię. Baśnie, legendy o bohaterach i potworach. A mity Greków, mity Rzymian to naprawdę wspaniała lektura.

Przemek | 2014-08-24
Przeczytana: 19 sierpnia 2014

Bardzo przyjemna jest część o mitach Greków, czytałem ją moim dzieciom-przedszkolakom w charakterze bajki na dobranoc; szczególnie motywowane było to tym, że jechały na wakacje do Grecji. Starszej (6.5 letniej córce) podobało się i dużo się nauczyła (teraz odgaduje pytania mitologiczne w teleturnieju 1 z 10). Część o wierzeniach Rzymian jest jednak słaba. Brak mitów, raczej naukowa rozprawa o wierzeniach Rzymian, o ich ewolucji pod wpływem kultur sąsiednich. Z mitów mamy właściwie tylko historię Eneasza, Remusa i Romulusa, Porwanie Sabinek... No, może jako mit można też przytoczyć historię króla Numy. Podobało mi się w tej części przytoczenie poglądów i oburzenia św. Augustyna wobec rzymskich wierzeń: "trzech bogów do drzwi?? nie wystarczyłby jeden?" :) (cyt. niedokładny, dokładny załączam obok)
Hmm, większość z nas myśli, że zna mitologię, bo w szkole przerobiło się parę mitów na zajęciach z języka polskiego... A ilu przeczytało całość? Kogo rażą amerykańskie filmy o HerKULesie z...

Wojciech Detko | 2017-06-14
Przeczytana: 14 czerwca 2017

Moja przygoda z kiermaszami bibliotecznymi zazwyczaj przebiega na zasadzie szczęścia - wpadam, kupuję za 1zł każdą książkę, która choć minimalnie mnie zainteresuje (uprzednio bijąc się o nią z innymi osobami) i wychodzę. Później okazuje się czy był to wybór słuszny czy tragiczny.

W przypadku tej książki wybór okazał się słuszny, jest to zgrabnie napisany zbiór wierzeń greckich i rzymskich. Wszystko jest dobrze podzielone i czytelnik wie co czyta. Myślę, że ta książka może być idealnym początkiem dla kogoś kto chce się zapoznać bliżej z grackimi mitami.

Odjąłem jedynie jedną gwiazdkę z dość błahego powodu, że styl książki czasami mnie już drażnił, ale to bardzo niewielki mankament.

Piotr Dudzinski | 2011-08-03

Styl pisania autorki sprawia, że 'Mity Greków i Rzymian' czyta się jak książkę przygodową, przeżywając przygody wszystkich jej bohaterów. Moim zdaniem ma wyższość nad Parandowskim, że jest lepsza do czytania. Porównałbym ją do zbioru baśni. Muszę kiedyś do niej wrócić.

Zwiadowca12 | 2015-01-02

Kocham historię, a zwłaszcza mitologię. Chodzę do podstawówki, ale dużo z tej książki rozumiem. Nie jest napisana trudnym językiem, bardzo mi pomogła.

nataalia | 2013-11-10

Książka bardzo mnie wciągnęła gdyż uwielbiam mity. Bardzo polecam :)

Melania | 2011-11-19
Na półkach: Rodzinne, Przeczytane
Przeczytana: 19 listopada 2011

"Mitologia" Markowskiej to pozycja zagłębiająca nas w świat greckich i rzymskich wierzeń. Książka zawiera barwne opisy, które pobudzają wyobraźnię. Znajdziemy w niej wyjaśnienia wielu mitologicznych odniesień używanych często w naszym języku, np. "plejady" (gwiazd), "atlas" (dźwigacz, pierwszy kręg szyjny) czy "geniusz" (przy narodzinach chłopca rodził się również jego duch opiekuńczy, uosobienie siły witalnej).

Pierwsza część książki to "Mity Greków". Obok ogólnie znanych mitów o Syzyfie, Heraklesie czy Orfeuszu widnieją mniej znane opowiadania o Akteonie, Smoku tebańskim czy Bellerofoncie.

Druga część - "Wierzenia Rzymian" - zawiera opowiadania o najdawniejszych bogach Rzymu, wpływie kultury helleńskiej i wschodniej na rzymskie wierzenia oraz podania rzymskie m.in. o Eneaszu i założycielach Rzymu.

magnolia | 2013-08-23

Tym, którzy myślą, że mitologia jest nudna szczególnie polecam wątek Pazyfae, byka kreteńskiego oraz Dedala, który "dopomógł" tym poprzednim :)