Dróżnik Thiel

klasyka
pelasza

lolita | 2015-08-04
Przeczytana: 22 października 2013

Hauptmannowska nowela porusza wiele aspektów i problemów, ale w moim subjektywnym odczuciu najlepiej zostały nakreślone różnice między dwoma kobietami - Minną i Lene. Minna - krucha, chorowita i drobna femme fragile i Lene - stanowcza, surowa i pewna siebie femme fatale. Naprawdę jesteśmy aż takie różne? I czy któraś z postaw prowadzi do tragedii? I co w ogóle jest ową tragedią?
Wszystkie opisy są jak najbardziej naturalistyczne: zarówno językiem, jak i treścią (rozwój techniki, wszędzie szyny i maszyny) czy samym stylem. Jest też wiele uwięzionych w bohaterze (lub bohaterach) tematów powiązanych z egzystencją człowieka: pasywność, uzależnienie od drugiej osoby (czy zawsze dobre?), szaleństwo.
No właśnie, uzależnienie. Czy można uzależnić się od kobiety? W dodatku na tyle, by nie widzieć jej błędów lub bać się jej, sprawiając tym samym cierpienie nie tylko samemu sobie, ale i również własnemu dziecku? I jakie będą tego konsekwencje?
A wracając do tych wspomnianych kobiet: chyba...

Marcin | 2015-01-05
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015
Przeczytana: 03 stycznia 2015

Tak się pisze opowiadania. Co za wspaniała narracja, co za istotna fabuła, co za napięcie. Pokłony przed mistrzem i to już.

japonskaturystka | 2016-04-07
Na półkach: Przeczytane, 2016, W oryginale
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

Naturalizm przemawia do mnie bardziej we francuskim wydaniu, jednak co Zola, to Zola. ;)

Arek Bogucki | 2018-02-18
MrJacob | 2018-02-10