Zjawy

Okładka książki Zjawy Gerhart Hauptmann
Okładka książki Zjawy
Gerhart Hauptmann Wydawnictwo: Wydawnictwo Eperons-Ostrogi utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Spuk: Die schwarze Maske. Schauspiel; Hexenritt. Ein Satyrspiel (1930)
Wydawnictwo Eperons-Ostrogi
2021-01-01
2021-01-01
Ryszard Wojnakowski
zaraza zemsta sny duchy czary

[...]
-Ja nie mogę tak dłużej... ja oszaleję.
Uczyniłam Schullera zarządcą mojego majątku ! Ja nie mogę wziąć nawet guldena, tak żeby tego nie zauważył. Co mam mu powiedzieć o przeznaczeniu ogromnej sumy, jaką Johnson chce znowu ode mnie wymusić.

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔"
Gerhart Hauptmann: "Czarna maska"/Die schwarze Maske / Černá maska / The Black Mask
Reżyseria: Jan Warenycia
Przekład: Ryszard Wojnakowski
Adaptacja: Bogumiła Prządka
Realizacja akustyczna: Andrzej Złomski
Opracowanie muzyczne: Małgorzata Małaszko.
𝗪𝗡𝗜𝗞𝗟𝗜𝗪𝗔, 𝗠𝗜𝗧𝗬𝗖𝗭𝗡𝗔 𝗜 𝗠𝗥𝗢𝗖𝗭𝗡𝗔 !
Jednoaktowa sztuka ekspresjonistyczna, wizja świata zmierzającego ku katastrofie, będąca nawiązaniem do średniowiecznego przedstawienia tańca śmierci
Akcja toczy się w 1662 roku, po trzydziestu latach wojen religijnych. Burmistrz Bolkenhainu zaprasza na wielkie przyjęcie przyjaciół i znajomych, którzy reprezentują różne grupy społeczne i religijne. Pierwszy raz od dawna spotykają się w jednym gronie przedstawiciele judaizmu, licznych wyznań chrześcijańskich. Są hugenoci, janseniści, ewangelicy i katolicy. Uczta trwa, na pierwszy rzut oka zgodna i serdeczna, jednak „nieznane moce” zdemaskują wkrótce pozorną religijną tolerancję.

𝗢𝗕𝗦𝗔𝗗𝗔 :
-Krzysztof Kumor - Doktor

Data premiery: 28 kwietnia 2000
Emisja: 23 listopada 2008, godz. 18:00

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Dramat Gerharta Hauptmanna jest literackim pierwowzorem libretta opery Krzysztofa Pendereckiego pod tym samym tytułem.
Krzysztof Penderecki: Die schwarze Maske / Černá maska / The Black Mask / Czarna maska (1986)

Libretto napisał w języku niemieckim Harry Kupfer i Krzysztof Penderecki. Prapremiera opery miała miejsce podczas festiwalu w Salzburgu, 15 sierpnia 1986 roku[1]. Po raz pierwszy wystawiona w Polsce 25 października 1987 w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu[2]. Premiera opery w polskiej wersji językowej miała miejsce 18 września 1988 w Teatrze Wielkim w Warszawie.
W 1982 roku Krzysztof Penderecki otrzymał zamówienie Festiwalu w Salzburgu na napisanie opery[5]. Początkowo Penderecki rozważał wykorzystanie takich utworów jak: Panna Julia Strindberga, Żałoba przystoi Elektrze O’Neila, Mistrz i Małgorzata Bułhakowa czy Faust Goethego[4]. Odrzucił wszystkie te pomysły, kiedy przypadkowo trafił na tekst Czarnej maski Hauptmanna.
info internet, wiki, strona TPR

[...]
-Ja nie mogę tak dłużej... ja oszaleję.

𝗭 𝗖𝗬𝗞𝗟𝗨 "𝗢𝗖𝗔𝗟𝗜Ć 𝗢𝗗 𝗭𝗔𝗣𝗢𝗠𝗡𝗜𝗘𝗡𝗜𝗔"
Reżyseria:...

• Audiobok/Słuchowisko