Natan Mędrzec

Seria: Klasyka Mniej Znana
Wydawnictwo: Universitas
Nathan der Weise: Ein dramatisches Gedicht in funf Aufzugen
8324201041

Poemat dramatyczny Natan Mędrzec jest szczególnym osiągnięciem w twórczości Lessinga, głosi w nim tolerancję i równouprawnienie wszystkich religii.

Cathy Cat | 2019-07-26
Przeczytana: 22 września 2016

Akcja rozgrywa się w Jerozolimie w czasie trzeciej wyprawy krzyżowej (1189-1192). Natan, wróciwszy z podróży, dowiaduje się, że w jego domu był pożar. Natan zostaje wezwany do sułtana Saladyna, który pyta go, dlaczego jest Żydem. On tłumaczy to przypowieścią o pierścieniach (ojciec miał trzech synów, których miłował jednakowo. Chciał wszystkim przekazać jego dziedzictwo, więc kazał skopiować swój pierścień. Nie wiadomo, który jest prawdziwy, ponieważ są identyczne.)

Piktor | 2017-10-08

Jeśli chodzi o warstwę refleksyjną, to nic tylko przyklasnąć - mądry, ponadczasowy (niestety) dramat na temat tolerancji religijnej (i nie tylko), na temat wyższości więzów nabytych nad wrodzonymi więzami krwi i paru innych rzeczy. W klarowny, ale inteligentny sposób, za pomocą dość misternie napisanych dialogów, za którymi trzeba w skupieniu nadążać ze względu na bardzo liczne mniejsze i większe gierki słowne, przekazuje prawdy, o których po ponad dwustu latach wciąż trzeba uczyć ludzkość i prawie na pewno trzeba ją o nich będzie uczyć przez co najmniej następne dwieście lat.

Gorzej wypada dramat Lessinga, jeśli chodzi o... dramatyzm. Akcja jest trochę ospała, a rozgrywający się tu dramat jest tak "łagodny", że czytelnik od początku nie wątpi w pozytywne rozwiązanie - brakuje napięcia (zbyt duże zagęszczenie postaci o krystalicznie dobrej woli). Zwrot akcji, na którym cała historia się zasadza, jest bardzo przewidywalny - zapewne dlatego, że robi to wszystko wrażenie ostygłej...

Leto Atryda | 2017-04-05
Przeczytana: 2017 rok

Lessing stworzył tu coś wspaniałego. Coś co uszlachetnia, coś co jest w stanie głęboko przejąć. I choć nie mówi ten utwór o głębokim wspólnym źródle religii, wspaniale pokazuje absurd do jakiego mogą doprowadzić dogmatyczne poróżnienia nie nazywając tego absurdem.
Czyni coś cenniejszego - pokazuje "drzewa o różnej korze" w jednym lesie:-)

goskrzys | 2016-07-31
Na półkach: Przeczytane, Klasycyzm
Przeczytana: 31 lipca 2016

Dziwny to utwór. Może gdyby Lessing zdecydował się na formę tragedii, wyszłoby to ciekawiej i sensowniej? Bo w formie z optymistycznym zakończeniem (typowa komedia to to raczej nie jest), cały utwór wychodzi jakoś nijako, dość mdławo. A przecież tematyka jest bardzo interesująca i poważna: oto w historii z krucjatą w tle, autor przekazał swoją filozofię, dotyczącą tolerancji religijnej (swoją drogą: przypowieść o trzech pierścieniach - naprawdę świetna i trafiająca w sedno).

W przypadku "Natana..." ten ważki przekaz zniknął gdzieś w gmatwaninie gołosłowia. Natłok fikuśnych konstrukcji słownych (to pewnie raczej kwestia przekładu, nie oryginalnego tekstu) niepotrzebnie rozprasza i odsuwa główne myśli dzieła. Do tego jeszcze ta sztampowa historia romansowa templariusza, najpierw gardzącego dziewczyną, którą uratował z pożaru, potem nagle kochającego się w niej bez pamięci, który raz nie chce jej widzieć (żeby nie cierpieć w miłości), a za chwilę stara się o jej rękę... W finale...

masza | 2015-01-14
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Naprawdę dobre dzieło!

Goszka | 2015-01-11
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Lessing ma u mnie ogromnego plusa za "Natana Mędrca". Bardzo przystępny w odbiorze, mądry dramat, który czyta się z przyjemnością i niejakim zdziwieniem. Sztuka nawołuje do tolerancji religijnej, przedstawiając jednocześnie zalety chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Warto poznać.

Ola | 2014-04-08

Jak na taki ten typ literatury, czas w którym książka powstała, uważam, że przedstawia ona bardzo ciekawe spojrzenie na religie świata i wartość tolerancji. Moim ulubionym elementem jest przypowieść o pierścieniu (die Ringparabel).

Nanatei | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Oświecenie
Przeczytana: 15 lutego 2014

Pośród wielu lektur z czasów oświecenia, ta była jak haust świeżego, górskiego powietrza.

Przyjemny sposób wypowiadania się bohaterów dramatu, brak natrętnej satyry, która w którymś z kolei już dziele zaczęła mnie męczyć, wyważone, tolerancyjne poglądy religijne wyrażone za pomocą tej sztuki, w dodatku ciekawa postać ojca, tytułowego Natana - byłam zachwycona. Siła tego utworu nie osłabła do dnia dzisiejszego, niejeden uparty, arogancki krzykacz mógłby przemyśleć swoje wściekłe ataki na odmienne poglądy na jej podstawie. Choć byłaby to prawdopodobnie zbyt trudna do przyswojenia lekcja dla różnej maści głosicieli Jedynie Słusznej Drogi...

bluekangarooo | 2013-09-17

parbola genialna i okolne przeslanie rowniez, ale calosc nudzi

FromNorwayWithLove | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

aż dziw że z perspektywy XVIII wieku widoczne były problemy współczesnego świata

ekumenizm + etyka + nierealizm psychologiczny = oklaski!