Natan Mędrzec

Wydawnictwo: Universitas
Nathan der Weise: Ein dramatisches Gedicht in funf Aufzugen
8324201041

Inne wydania

Poemat dramatyczny Natan Mędrzec jest szczególnym osiągnięciem w twórczości Lessinga, głosi w nim tolerancję i równouprawnienie wszystkich religii.

Nanatei | 2014-03-22
Na półkach: Przeczytane, Oświecenie
Przeczytana: 15 lutego 2014

Pośród wielu lektur z czasów oświecenia, ta była jak haust świeżego, górskiego powietrza.

Przyjemny sposób wypowiadania się bohaterów dramatu, brak natrętnej satyry, która w którymś z kolei już dziele zaczęła mnie męczyć, wyważone, tolerancyjne poglądy religijne wyrażone za pomocą tej sztuki, w dodatku ciekawa postać ojca, tytułowego Natana - byłam zachwycona. Siła tego utworu nie osłabła do dnia dzisiejszego, niejeden uparty, arogancki krzykacz mógłby przemyśleć swoje wściekłe ataki na odmienne poglądy na jej podstawie. Choć byłaby to prawdopodobnie zbyt trudna do przyswojenia lekcja dla różnej maści głosicieli Jedynie Słusznej Drogi...

Goszka | 2015-01-11
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 stycznia 2015

Lessing ma u mnie ogromnego plusa za "Natana Mędrca". Bardzo przystępny w odbiorze, mądry dramat, który czyta się z przyjemnością i niejakim zdziwieniem. Sztuka nawołuje do tolerancji religijnej, przedstawiając jednocześnie zalety chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Warto poznać.

Ola | 2014-04-08

Jak na taki ten typ literatury, czas w którym książka powstała, uważam, że przedstawia ona bardzo ciekawe spojrzenie na religie świata i wartość tolerancji. Moim ulubionym elementem jest przypowieść o pierścieniu (die Ringparabel).

FromNorwayWithLove | 2011-10-07
Przeczytana: 07 października 2011

aż dziw że z perspektywy XVIII wieku widoczne były problemy współczesnego świata

ekumenizm + etyka + nierealizm psychologiczny = oklaski!

goskrzys | 2016-07-31
Na półkach: Klasycyzm, Przeczytane
Przeczytana: 31 lipca 2016

Dziwny to utwór. Może gdyby Lessing zdecydował się na formę tragedii, wyszłoby to ciekawiej i sensowniej? Bo w formie z optymistycznym zakończeniem (typowa komedia to to raczej nie jest), cały utwór wychodzi jakoś nijako, dość mdławo. A przecież tematyka jest bardzo interesująca i poważna: oto w historii z krucjatą w tle, autor przekazał swoją filozofię, dotyczącą tolerancji religijnej (swoją drogą: przypowieść o trzech pierścieniach - naprawdę świetna i trafiająca w sedno).

W przypadku "Natana..." ten ważki przekaz zniknął gdzieś w gmatwaninie gołosłowia. Natłok fikuśnych konstrukcji słownych (to pewnie raczej kwestia przekładu, nie oryginalnego tekstu) niepotrzebnie rozprasza i odsuwa główne myśli dzieła. Do tego jeszcze ta sztampowa historia romansowa templariusza, najpierw gardzącego dziewczyną, którą uratował z pożaru, potem nagle kochającego się w niej bez pamięci, który raz nie chce jej widzieć (żeby nie cierpieć w miłości), a za chwilę stara się o jej rękę... W finale...

bluekangarooo | 2013-09-17

parbola genialna i okolne przeslanie rowniez, ale calosc nudzi

Asia | 2011-09-23

Akcja dramatu rozgrywa się w Jerozolimie w czasie trzeciej wyprawy krzyżowej przypadającej na lata 1189- 1192. Książka ta ukazuje wartości trzech religii monoteistycznych (judaizmu , chrześcijaństwa i islamu). Główni bohaterowie to: Nathan-ein reicher Jude in Jerusalem, Recha, Sultan Saladin, Sittah, Daja-eine Christin, Ein junger Tempelherr, Ein Derwisch, Der Patriarch von Jerusalem, Ein Klosterbruder, Ein Emir.

masza | 2015-01-14
Przeczytana: 28 stycznia 2015