Matka Courage i jej dzieci

Wydawnictwo: Świat Literacki
Mutter Courage und ihre Kinder
83-60318-03-4

Inne wydania

Sztuka teatralna Bertolta Brechta. Pod wrażeniem wybuchu II wojny światowej napisał Brecht (jeszcze we wrześniu 1939) "Matkę Courage i jej dzieci", czyli kronikę wojny trzydziestoletniej. Już sama historia jednostki wplątanej w chaos i okrucieństwo wojny miała za zadanie zniechęcać do niej naród niemiecki i podkopać nadzieje, jakoby agresja na inne kraje była dobrym źródłem dobrobytu.

czarna_maggie | 2016-03-17
Na półkach: Dramaty, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2016

Dramat o bezsensie wojny... Mnie jednak przekonuje nieco inna interpretacja- nasza polska! Może nie do końca chodzi tutaj o to, że człowiek jest bezsilny gdy królowie grają w swoje gierki? Może nie chodzi o to, że w obliczu bogactwa tracimy wszelkie oznaki człowieczeństwa? Może po prostu chodzi o to... że każdą wojnę da się przetrwać, jeżeli mamy żelazną wolę.
(Dobre, mocne przesłanie. Gorzej z przekazem...)

Marysieńka | 2012-01-24
Przeczytana: 1976 rok

Bertolt Brecht jest autorem wielu sztuk teatralnych jak "Opera za 3 grosze", "Kariera Arturo Ui", "Dobry człowiek z Seczuanu" które znam z teatru tv ale "Matka Courage i jej dzieci" była za moich czasów lekturą szkolną i musiałam ja również przeczytać. A zrobiłam to z wielką przyjemnością. Sztuka ta powstała w 1939r. i była swego rodzaju manifestem antywojennym Brechta. Akcję sztuki umieścił autor podczas wojny trzydziestoletniej, która trwała w latach 1618 - 1648 i jak każda wojna pochłonęła wiele ofiar ludzkich. Jak powszechnie wiadomo w 1939r. wybuchła kolejna wojna w wyniku której zycie straciły miliony ludzi na całym globie. Miałam równiez przyjemność oglądać adaptację sztuki w teatrze tv z niezapomnianymi kreacjami Leszka Herdegena i o ile mnie pamięć nie myli Lidii Zamkow, w tytułowej roli. Polecam.

bibliofilka | 2011-09-14
Przeczytana: 14 września 2011

"Nie mówcie mi, że wybuch pokój, kiedy właśnie zakupiłam nowe zapasy" - takie słowa wypowiada z przerażeniem główna bohaterka - Anna. I mówi to wówczas, gdy Niemcy straciły więcej niż połowę ludności, gdy straszliwe zarazy dziesiątkują wioski i miasta, gdy szaleje głód w kwitnących niegdyś krainach, a wilki grasują wśród zgliszczy. Mowa o wojnie trzydziestoletniej, która trwała w latach 1618-1648 i toczyła się głównie na terenie Niemiec. Każda wojna to dla większości nieszczęście, ale nie dla Anny.

Wtedy na scenę wkracza Anna - Matka Courage. Nazywają ją "Courage", czyli "Odwaga", a ona sama mieni się markietanką, czyli handlarką obozową, która sprzedaje żołnierzom żywność, alkohol oraz drobne artykuły codziennego użytku. Jest przy tym bezwzględna i cyniczna, uzbraja się w pazury bezwzględności i w czasach nieszczęścia, pożogi i śmierci próbuje się wzbogacić.

Potrafi również przepowiedzieć przyszłość. Zdolna do dalekowzrocznego patrzenia, w pierwszej znaczącej scenie, bierze do...

para_bolka | 2012-08-28
Przeczytana: 14 lutego 2012

Z filmami i literaturą poświęconymi wojnie bywa tak, że potrafią wojnę pokazać jednostronnie, wiązką światła kierując jedynie na akty bohaterstwa i partiotyzmu, pozostawiając w cieniu to, co samo w sobie już jest mroczne. Okrucieństwo wojny i spustoszenia jakie czyni w osobowościach ludzi przedstawia się również, głównie jednak konecntrując się na uczestnikach walk. A Brecht pokazuje, że żniwo wojny jest obfitsze niż wydaje się to na pierwszy rzut oka - a liczy się je nie tylko w tysiącach ciał.

Formalnie - majstersztyk.

PandaBear | 2011-02-06

Czasami dramaty Brechta nie nadążają za jego wizjonerstwem w kwestiach formalnych i teoretycznych, 'Matka Courage' jest tego dobrym przykładem...

neuromance | 2016-01-17
Przeczytana: grudzień 2015

Smutna satyra na wojny i próba odpowiedzi na pytanie, w czyim właściwie interesie leży walka. Warta przeczytania, a przede wszystkim, rozważenia. Są elementy komediowe, są smutne, a są i przerażające w swojej wymowie. Literatura, którą trzeba znać.

Magdalena | 2016-12-07
Na półkach: 2016, Przeczytane