Heinrich von Ofterdingen
830404627X
novalis, polonistyka, historia, fikcja,
klasyka
Katia

"Henryk von Ofterdingen" to jedna z najważniejszych powieści romantyzmu niemieckiego. W dialogach na temat natury, historii i poezji, jakie prowadzą główne postacie utworu, zawarł autor swoją koncepcję życia i sztuki. Dochodzenie głównego bohatera, Henryka, do doskonałości poetyckiej – najważniejszego zadania jego ziemskiej egzystencji, dokonuje się dzięki poznaniu i mistycznemu przeżyciu przyrody, historii i miłości.

Powieść napisaną melodyjnym językiem pełnym żaru i rytmiczności czyta się jak piękną baśń.

[Ossolineum, 2003]

źródło opisu: http://www.biblionetka.pl/art.aspx?id=46324 (z okładki)

źródło okładki: http://biblioteka.pwsz.nysa.pl/skany/2006_Kwiecien/10.jpg

marukja | 2011-07-08

Powieść - sen. Czytasz i nawet nie spostrzegasz momentu, kiedy to, co realne zamienia się w jawę. Uważana jako preludium teorii Freuda, zaś otwierający ją sen o 'Błękitnym Kwiecie' to nierozwikłana tajemnica do dziś. Istny majstersztyk!

Mary | 2011-05-01
Na półkach: 2011, Przeczytane, Chcę mieć
Przeczytana: 01 maja 2011

Całkiem przyjemna rozprawa dotycząca koncepcji poezji romantycznej spisana przez jednego z największych romantyków niemieckiego romantyzmu ;p.
Treść teoretyczna ubrana w kubrak powieści o Henryku, którą czyta się przyjemnie, wyzdychawszy co chwila nad przygodami i losem tegoż bohatera.

sandra | 2016-11-30
Na półkach: 2016 ;], Przeczytane