Ja, My, Oni. Teresa Torańska w rozmowie z Małgorzatą Purzyńską

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Gazety Wyborczej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Agora SA
dziennikarze, wywiady
literatura faktu
asia

"Ja, My, Oni" to jedna z ostatnich niepublikowanych rozmów Teresy Torańskiej - zmarłej niedawno wybitnej dziennikarki i pisarki. Rozmowa tym bardziej interesująca, że tym razem to Torańska odpowiada na pytania. Małgorzata Purzyńska, która rozmawia z Teresą Torańską, jest młodsza o całe pokolenie, ciekawa PRL-owskich realiów, a zwłaszcza tego, jak wyglądało wówczas dziennikarstwo i jak można było pogodzić pracę w kontrolowanych przez cenzurę pismach z dziennikarską i osobistą niezależnością.

Szczególnie fascynuje ją, jak Teresie Torańskiej udało się dotrzeć do dawnych stalinowskich dygnitarzy, obłaskawić ich, skłonić do zwierzeń i opublikować słynnych "Onych" - książkę, która stała się światowym bestsellerem a przetłumaczona na trzynaście języków weszła do kanonu obowiązujących lektur na wydziałach nauk społecznych i politycznych uniwersytetów w wielu krajach. "Nie przychodziłam w roli prokuratora ani sędziego - wyjaśniała Teresa Torańska - Chciałam ich wysłuchać. Sprawiało im radość - w pustym emeryckim życiu - że przychodzę. Że mogą z siebie zrzucić ciężar wieloletniego milczenia".

Mariusz Szczygieł we wstępie do książki pisze: "Teresa nie miała żadnego lęku przed postaciami, które budzą respekt. Nigdy nie rozmawiała na klęczkach".

źródło opisu: www.agora.pl

źródło okładki: www.agora.pl

almos | 2014-09-02
Przeczytana: 26 sierpnia 2014

Wywiad rzeka z wybitną dziennikarką, która niestety niedawno od nas odeszła. Zwykle tak było, że Torańska była wywiadowczynią, tutaj sama jest przepytywana przez młodą dziennikarkę.

Najważniejsze w tej książce jest szczere odkrywanie blasków i cieni zawodu dziennikarskiego oraz kulis powstawania jej książek. Torańska ciekawie mówi o początkach zawodu dziennikarza, o tym jak ważne wtedy jest mieć mentora od którego człowiek się uczy zawodu (jej mentorem był Jerzy Ambroziewicz). Nie ma dobrego zdania o swoich kolegach dziennikarzach: 'jakieś takie łapserdaki, tu chlają, tu się włóczą, ale tak nieładnie, imponują im dupy przygodne'. Mówi o kosztach psychicznych swojej pracy, najbardziej cierpi jej mąż gdy ona żyje tygodniami tekstem nad którym pracuje, myśli i mówi wyłącznie o temacie. Poza tym lubi teksty nad którymi się napłacze i nadenerwuje.

Niezmiernie ciekawe są kulisy jej wywiadów z czołowymi komunistami, wywiadów które przyniosły jej zasłużoną sławę. Te wywiady to była...

Marzenia | 2013-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2013

Cieszę się, że ta książka "wpadła mi w ręce".
Zawiera wiele ważnych spostrzeżeń dotyczących, nie tylko prowadzenia wywiadu, ale uważności, wsłuchania się w rozmówcę podczas codziennych spotkań, rozmów. Przeprowadzone przez autorkę wywiady, jak sama mówi, wynikały z zaintrygowania psychologią polityki, z zaciekawienia tą pazernością na władzę, do czego zdolny jest człowiek który tę władzę zdobędzie i chcę ją utrzymać, jak czuje się człowiek, któremu wylewa się kubły pomyj na głowę ....

Robert Frączek | 2014-05-21
Przeczytana: 2014 rok

Dziennikarka dużo młodsza od Torańskiej, podpytuje ją nie tylko o tajniki jej pracy, o różne ciekawostki dotyczące najsłynniejszych rozmówców (np. Jaruzelskiego, Urbana, byłych komunistów, słynnych opozycjonistów), ale również o jej drogę do dziennikarstwa i do reportażu. Sporo jest więc smaczków na temat rzeczywistości PRL-owskiej, o rozważań o tym czy warto wojować z cenzurą, o granicach obiektywności, o tym jak szukać tematu.
całość tu:

kolmanka | 2013-05-06
Przeczytana: 06 maja 2013

Teresa Torańska uważana jest za jedną z najwybitniejszych polskich dziennikarek. Ci, którzy mają w zwyczaju czytanie Gazety Wyborczej, bardzo dobrze znają ją z artykułów i wywiadów. Książka "Ja, my,oni" to zapis wywiadu z dziennikarką, który został przeprowadzony przez znaną reporterkę Małgorzatę Purzyńską.

Dotychczas niewiele wiedziałam o Torańskiej. Owszem słyszałam o książkach przez nią wydanych, lecz nigdy nie miałam okazji zapoznać się z nimi. W książce Torańska opowiada o tym, jak wyglądała dziennikarska rzeczywistość w okresie PRL-u, jak młodzi ludzie radzili sobie z cenzurą i jakie przeszkody czyhały na głodnych prawdy dziennikarzy. Wszystko oczywiście na swoim przykładzie.

Z lektury wywnioskowałam, że Torańska była postacią nie tylko szalenie inteligentną, odważną i niebanalną ale i zwyczajną, pełną obaw kobietą. Jej wywiady należą do najbardziej wnikliwych i kreatywnych. Podchodziła do bohaterów swych wywiadów jak do zwykłych ludzi, pełnych problemów i marzeń, a dopiero...

Appolonia | 2015-07-03

Po lekturze tej książki najbardziej jest mi żal, że Pani Torańska już nic więcej nie napisze. Świetna rozmowa, poruszająca, prawdziwa i taka ludzka. Bije z niej wiele mądrości i ciepła, co jest zasługą nie tylko rozmówczyni, ale również dobrze stawianych pytań. Pani Teresa miała niezwykły daj oswajania swoich rozmówców, nawet tych najtrudniejszych i jestem przekonana, że ten dar był naturalny! Komu to opowiedzieć, jak nie Torańskiej, która genialnie potrafiła dotrzeć do sedna sprawy zadając po drodze mnóstwo normalnych pytań, aby na końcu usłyszeć od rozmówcy, to czego naprawdę chciała. Książkę wieńczy puenta, na którą czeka się już od pierwszych stron i gdy w końcu się pojawia, to nie zawodzi.

czytatnikagi | 2013-03-08
Przeczytana: 08 marca 2013

Książka "Ja, My, Oni" to szkoła przeprowadzania rozmowy (Torańska nie lubiła słowa wywiad, który był dla niej tylko suchym odpowiadaniem na pytania). Teresa Torańska potrafiła coś, co wielu dziennikarzom, których widzimy codziennie w telewizji, się nie udaje, czyli przeprowadzała rozmowy bez stawiania swojej osoby na pierwszym miejscu.

FrangiPani | 2013-04-30

Świetna lektura dla młodego dziennikarza!

Paolina | 2017-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2017
Alabama | 2017-12-03
Przeczytana: 28 grudnia 2014
Ironka | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017
Wspominamy

Ze smutkiem pożegnaliśmy w tym roku wielu cenionych ludzi pióra. Zarówno autorów literatury popularnej, jak i poetów czy pisarzy eksperymentujących z formą. Dziś chcielibyśmy przypomnieć tych, którzy odeszli w 2013 roku.