Nie wierzę w życie pozaradiowe

Wydawnictwo: Agora SA
6,44 (512 ocen i 82 opinie)
radio, muzyka, Trójka, Polskie Radio
MateuszP

Marek Niedźwiecki wyłącza mikrofon i po cichu opuszcza Myśliwiecką. W domu czekają na niego Billie Holiday (na chandrę) i Genesis (w godzinie melancholii). Zaszywa się pośród płyt, w ciepłym szlafroku. Lubi pomyśleć sobie o Australii jak o kochance, do której ucieka od Trójki. Lubi też przestraszyć się przed snem, najlepiej amerykańskim horrorem. Wtedy śpi spokojnie. W życiu poza radiowym lubi być niewidzialny i nieuchwytny. Napisał o tym książkę. Książka jest bogato zilustrowana zdjęciami z prywatnego archiwum Pana Marka Niedźwieckiego.

źródło opisu: Agora, 2011

• Tango dla oprawcy
  • Pogromca lwów
  • Włoska symfonia
  • Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
  • Nie zmienił się tylko blond
Próżna

8 (3 ocen i opinii)
Blisko ziemi, blisko nieba. Ksiądz Jan Twardowski we wspomnieniach
praca zbiorowa

7,5 (4 ocen i opinii)
Nie zmienił się tylko blond
Agata Przybyłek

8,4 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Melancholia | 2014-08-24
Przeczytana: 24 sierpnia 2014

Pochodzący z małego miasteczka, szkolny prymus produkujący się na wszystkich akademiach, wielbiciel poezji Poświatowskiej i australijskich win, dżentelmen w każdym calu, uporządkowany do bólu, zapalony podróżnik, właściciel charakterystycznych i tylko raz zgolonych wąsów, obdarzony wyśmienitym gustem muzycznym, najpiękniejszy głos polskiego radia, krótko mówiąc - Marek Niedźwiecki.

Pierwsze wrażenie miałam takie, że w książce jest jakoś mało tekstu. Ale na szczęście są też fragmenty pamiętnika (niektóre bardzo intymne) i masa zdjęć. I dopiero wszystkie te elementy łącznie składają się na opowieść autora, ubarwiając ją nie tylko treściowo, ale też wizualnie.

Książka, siłą rzeczy, ma w większości charakter wspomnieniowy. Czasy dzieciństwa, studiów i godziny spędzane przy radiu oraz na tworzeniu własnych list ulubionych piosenek. Potem już praca po tej drugiej stronie odbiornika, praca, muzyka i podróże. To są pasje pana Marka, więc nie dziwne, że poświęca im najwięcej miejsca, słów...

allison | 2012-06-17
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Napisana z wyczuciem wspomnieniowa opowieść o życiowej pasji, jaką jest dla Marka Niedźwieckiego muzyka i praca w radiu.

Bardzo spodobało mi się, że nie jest to książka plotkarska, wzorowana na tabloidowych bzdetach adresowanych dla żądnych taniej sensacji odbiorców.

Autor prosto i ciekawie mówi o swojej przeszłości i teraźniejszości. Poznajemy wszystkie etapy jego życia, dowiadujemy się, w jaki sposób narodziła się jego wielka miłość do muzyki i radia.
Sporo miejsca Niedźwiecki poświęca swojej pracy w radiowej trójce i kultowej liście przebojów.
Te fragmenty były mi szczególnie bliskie, bo w młodości byłam wierną słuchaczką listy; podobnie jak autor, bardzo przeżywałam notowania, a wiele przebojów lat osiemdziesiątych wciąż mi towarzyszy, bo to moje ulubione piosenki.

Książkę ubarwiają zdjęcia i fragmenty pamiętników autora. Ciekawe są nie tylko archiwalne fotografie z dzieciństwa i młodości, ale również pamiątki z licznych podróży (do USA, Australii i innych krajów)....

Agata_Adelajda | 2012-01-02
Na półkach: Mam:, Przeczytane
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Kiedy piszę ten tekst, pan Marek na antenie zapowiada kolejny spokojny utwór. Słucha się tego miło - Paul Young "Everytime You Go Away".
Niedźwiedzia znam od dziecka, listę przebojów odkryłam we wczesnych latach 90-tych - zawsze miałam ten sam rytuał: odrabiałam lekcje i słuchałam kolejnego notowania. Czasem nawet nagrywałam na kasetę.
Kiedy Niedźwiecki odszedł (chwała Bogu na krótko) z Trójki, nie wieszałam na nim psów, po prostu było mi żal, bo Trójka już nigdy nie będzie taka sama bez niego. Co prawda Piotr Baron w roli prowadzącego Listy jest bezbłędny, ale podświadomie czuję, że jest trochę... Druhem Zastępowym:)
Nie wierzę w życie pozaradiowe dostałam pod choinkę. Tak przypuszczałam, że dostanę tę książkę;) Ucieszyłam się tak, że aż nóżkami tupałam z radości!
W Sylwestra sięgnęłam po nią po filmie Pretty Woman; Władka tak wciągnął film, że nie chciał oglądać sztucznych ogni, które puszczali co niecierpliwsi sąsiedzi.
Od pierwszej strony poczułam ciepło; Marek...

skiatos | 2015-04-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 kwietnia 2015

Książka taka jak Pan Marek - prostolinijna, szczera, sentymentalna i prawdziwa. Prawdę mówiąc, jeśli chodzi o radio, to ja już nie wierzę w życie pozaMarkowe...

BeataBe | 2013-03-25
Przeczytana: 25 marca 2013

Książka wydała mi się dość smutna, przygnębiająca i pozbawiona energii. Odniosłam wrażenie, że pan Marek pisał ją tak, żeby za dużo nie powiedzieć i nie ujawnić. Wiem teraz po przeczytaniu, że autor jest samotnikiem, że sam nie wie czy jest samotny z wyboru czy to samotność wybrała jego. Słowa dające do myślenia.
Podobała mi się tylko pierwsza połowa książki o dzieciństwie, młodości i początkach pracy w radiu. Sama kiedyś jako nastolatka wysłałam do pana Marka pocztówkę z prośbą o autograf. I dostałam bardzo sympatyczną odpowiedź. Mam ją do dziś.

Joanna | 2014-01-28
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBOOK, 2014
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Marek Niedźwiecki to powszechnie rozpoznawany dziennikarz radiowy, na co dzień związany z Programem Trzecim Polskiego Radia. To dzięki niemu Lista Przebojów Programu Trzeciego to najpopularniejsza lista muzycznych notowań w skali całego kraju. Któż z nas nie słyszał o, ba słyszał w ogóle Listę Przebojów Programu Trzeciego Polskiego Radia? Na niej wychowuje się właśnie kolejne pokolenie a sympatię do niej niemowlęta ssą wraz z matczynym mlekiem.

To właśnie Markowi Niedźwieckiemu zawdzięczamy jej niepowtarzalny klimat. To on sprawia, że co piątek czekamy kiedy rozpocznie się kolejne notowanie. I czasem to, na którym miejscu jest dany utwór, który lubimy ma znacznie mniejsze znaczenie niż to, co powie tym razem Marek Niedźwiecki, jaką opowie anegdotę lub z kim tym razem na żywo połączy się na antenie. Marek Niedźwiecki to jednak nie tylko Lista, to również m.in. Marko Mania, Top Wszechczasów, W tonacji Trójki. To głos, który czasem zmaterializuje się na szklanym ekranie lub w...

Muminka | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Bardzo szybko się czyta wspomnienia z Szadku i z wielkich wojaży. Legendarny prezenter Trójki jest mi bliski bo studiował w Łodzi, na politechnice i na tym samym kierunku co mój tata.
Z werwą i humorem opisuje swoje młode lata, racząc czytelników wyjątkami ze swoich zeszytów-pamiętników i notesów z notowaniami list przebojów. Unikatowe są też zdjęcia z prywatnego archiwum, np autora na kucyku, ale i wypraw w ukochane Indie i bajeczną Australię. Niedźwiecki jest maniakiem robienia list, dlatego można poznać ranking najpiękniejszych miejsc na Nowej Zelandii, w Australii i w Indiach. Ze względu na nocny tryb życia jest z konieczności samotnikiem, i nic nie wzmiankuje o swoich związkach lub chęci założenia rodziny.
Autor to fantastyczny gawędziarz, potrafi na długo przykuć uwagę czytelnika. Lektura jego książki to spotkanie starego znajomego, z którym można porozmawiać o ulubionej muzyce przy kieliszku wina. Przy okazji dowiadujemy się dużo o historii Polskiego Radia i innych...

Petka57 | 2012-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2012

To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów "trójki" i "Niedźwiedzia"

Doskonała! To trzeba koniecznie przeczytać i żałować należy tego, że tej przyjemności starcza tylko na dwie godziny ;)

Na szczęście jest jeszcze Lista przebojów i inne audycje radiowe z Panem Markiem :)

Polecam!

Anna | 2012-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2012

Oglądając w TVP Kultura benefis Marka Niedźwiedzkiego dowiedziałam się, że "Niedźwiedź" dołączył do grona "pisarzy". Wcześniej zakupiłam książkę Wojciecha Manna, której nie potrafiłam przetrawić, dlatego tak byłam ciekawa jaka okaże się książka Niedźwiedzia. Natrafiłam na nią przypadkiem w bibliotece publicznej i pochłonęłam od razu.
Pan Niedźwiedzki wpuszcza nas na próg swojego życia, możemy zobaczyć tylko to co "na widoku". Pierwszy rozdział mówiący o wczesnej młodości jest bardzo obiecujący, potem autor snuje rozważania, wspomina, przedstawia swoje listy... Po przeczytaniu pozostał niedosyt - jak to się stało, że Marek Niedźwiecki pracuje w radio, czy podróżuje sam, czy w towarzystwie, co się dzieje podczas audycji, brakowało anegdot, historii radiowych.
Jednakowoż książka jest ciekawa, bardzo dobrze się ją czyta, jest nieprawdopodobnie osobista. Warto wejść w świat spokoju, muzyki, swoistej organizacji i samotności pana Niedźwiedzkiego.
Polecam.

MariaMR | 2013-01-05
Przeczytana: 28 października 2012

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ od lat słucham Trójki, Uwielbiam Pana Marka jako redaktora, dziennikarza muzycznego, podziwiam jego pracę i kocham LP3 :) Książka napisana ciekawie, interesująca, przybliżyła mi postać Pana Marka, jego pasję, miłość do radia i do podróży. Gorąco polecam!