Tunel

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Cykl: Travis Chase (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
THE BREACH
morderstwo, nauka, eksperyment
dasio72

Trzydzieści lat temu w ukrytym pod ziemią kompleksie badawczym w Wyoming w USA przeprowadzono ryzykowny eksperyment z użyciem akceleratora cząstek. Teraz przyszedł czas, by zmierzyć się z jego straszliwymi skutkami: powstałym w podziemnej części zrujnowanego laboratorium tunelem czasoprzestrzennym, nazwanym Szczeliną, z którego regularnie wypadają obiekty o właściwościach nieznanych wcześniej naszej cywilizacji. Apokalipsa nadchodzi wielkimi krokami – wydaje się, że nikt i nic nie może jej powstrzymać – nawet strzegąca bezpieczeństwa Szczeliny specjalnie do tego powołana organizacja Tangent. Travis Chase, były gliniarz, spędził ostatnie lata w więzieniu. Wyprawa w dzikie rejony Alaski ma pomóc mu w powrocie do normalnego życia, jednak szybko zmienia się w koszmar. Na dnie ukrytej w górach doliny Chase natrafia na kadłub rozbitego boeinga 747. Na pokładzie samolotu znajduje kilkanaście trupów, wśród nich zwłoki żony aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ellen Garner. Z przerażeniem odkrywa, że załoga i pasażerowie zginęli od kul, a nie wskutek katastrofy. Kim byli mordercy? Jaką tajemnicę kryje wrak? Dlaczego nikt nie prowadzi poszukiwań? Wypełniając zapisaną na kartce wolę Pierwszej Damy, Travis rusza na spotkanie z nieznanym wrogiem i organizacją Tangent. Przeznaczenie wyznaczyło mu do odegrania niezwykle ważną rolę – ostatniej nadziei ludzkości...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1130,1635,tunel.html

Damian | 2019-10-04

Akcja wartka przez cały czas, choć motyw zdaje mi się już trochę oklepany, a przynajmniej czytałem wiele podobnych wariacji. Książka jest napisana w stylu który idealnie nadaje się na scenariusz gry komputerowej.

Wiesia | 2018-03-20
Przeczytana: 20 marca 2018

Tunel to pierwsza książka trylogii lecz ja zdobyłam ją i przeczytałam jako ostatnią. Z przyjemnością spotkałam się ponownie z bohaterami i nie przeszkadzało mi że znam już ich kolejne przygody.
Chciała bym aby takich książek było więcej- trafione w 100% w mój gust.
Fanom autora nie muszę zachwalać jego książek, lecz jeśli nie znacie powieści P.Lee - przeczytajcie, może też Was zachwyci.

kate62 | 2017-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2017

Książka tajemnicza, cały czas trzymająca w napięciu, stopniowo odkrywajaca kolejne sekrety. polecam i czekam na kolejną część.

Izu | 2017-05-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 15 maja 2017

Leżała na półce dłuższy czas, aż w końcu zdecydowałam się po nią sięgnąć - z braku lepszej opcji pod ręką. Już sam początek - tajemniczy, lekko mroczny, ale i intrygujący - zainteresował mnie i zaczynał delikatnie wciągać w (jak się okazało) dość skomplikowaną fabułę. Zakończenie daje do myślenia i pozostawia czytelnika z refleksją nad samym sobą.
Polecam!

Arkalion | 2017-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

Pierwsza książka Patricka Lee,od które zaczynał swoją pisarską karierę.Książka dość oryginalna .W Książkach Patricka Lee podoba mi się jedno,a mianowicie potrafi on niebanalnie zakończyć wykreowany przez siebie świat książkowej fikcji.W Przypadku Tunelu mile byłem zaskoczony końcówką.Facet ma bardzo dużą wyobraźnie,jego książki są ,nawet dziś w zalewie podobnej literatury ,nie banalne.Uważam,że Tunel i inne pozycje tego pisarza zostały za bardzo spłycone.Akcja,dobry pomysł u Lee jest trochę zmarnotrawiony.Jest jak solidny szkielet,ale pusty.Brakuje mi jakiś głębszych przemyśleń,dociekania zarówno w warstwie psychologicznej jak i naukowej a także uczuciowej /motyw miłości pomiędzy Travisem a Page /.Brakuje mi tego swoistego Lemowskiego widzenia rożnych aspektów świata.Być może pisarz chciał specjalnie skupić się na akcji ale mógł stworzyć coś bardziej ambitnego. Mógł stworzyć rewelacyjny cykl w tym temacie bo wyobroaźni mu nie brakuje ,a tak trochę czegoś zabrakło.

Wagabunda | 2016-09-03
Przeczytana: 01 września 2016

Byl sobie facet po przejsciach , po wzlotach i upadkach mlodosci ( bo jak napisze ze przed 50-tka to zaraz widze goscia z szesciopakiem piwa ) , na zakrecie zycia . I gdy wychylil zza tego zakretu jeszcze obdarzona wlosami lepetyne - zobaczyl ..i wciagnelo go ..
- rozwalony samolot z martwa amerykanska ( bo poza USA nic ciekawego sie nie dzieje ) Pierwasza Dama
- krwiozercze acz niezbyt przystojne czarne charaktery
- nowa Kobiete Swojego Zycia
- tajne i nieziemskie technologie
I kilka innych spraw ,dzieki ktorym akcja sunie z wdziekiem dobrego odrzutowca a facet kilka razy zastanawia sie , po jaka ciezka cholere ow kudlaty leb zza tego zakretu wychylal...:P

Przeczytana: 11 października 2015

Nooo, dobre! Thriller scifi, zaskakujący, wciągający - łyknęłam w parę godzin, proszę o jeszcze.

Asica Nienadowska | 2015-07-21
Przeczytana: 11 lipca 2015

Tunel to polaczenie thrillera, powiesci apokaliptycznej i science fiction. Jest to pierwsza czesc trylogii napisanej przez wspolczesnego amerykanskiego pisarza Patricka Lee, ktora dodatkowo zainteresowala producentow filmowych z Hollywood.

Travis Chase po 20-stu latach spedzonych w wiezieniu, wyjezdza w odlegle rejony Alaski, by zastanowic sie nad swoim dalszym zyciem. Nieoczekiwanie spokojna wyprawa zamienia sie w koszmar. Chase znajduje kadlub rozbitego w gorach boeinga 747, ktorym podrozowala zona amerykanskiego prezydenta wraz z zaloga Tangentu. Odkrywa zwloki prezydentowej oraz jej ostatnia wiadomosc z prosba. Niespelnienie jej moze miec katastrofalne skutki dla calej ludzkosci. W gleboko ukrytym pod ziemia osrodku badawczym w USA przeprowadzono bardzo ryzykowny eksperyment, ktory nie przebiegl zgodnie z planem. W zrujnowanej czesci laboratorium powstala gigantyczna dziura, zwana przez naukowcow Szczelina, z ktorej regularnie wypadaly/ja rozne dziwne przedmioty o przeroznych...

Moogwai89 | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

W wyniku nieudanego eksperymentu naukowego zostaje otwarte przejście do innego wymiaru, tytułowy Tunel, z którego wypadają różne obiekty. Jeden z nich jest ogromnym zagrożeniem dla całej ludzkości. Dlatego też powołano specjalną grupę badawczą, finansowaną przez największe państwa na świecie, która ma za zadanie chronić tajemniczy Tunel, jak i to, co z niego wypada. Jak nietrudno się domyśleć, nie wszyscy podzielają pogląd uczonych. Są tacy, którzy chętnie przejęliby te przedmioty i wykorzystali do własnych celów.
Książka lekka, łatwa i przyjemna, napisana prostym językiem. Fabuła toporna, niczym nie zaskakuje. Bohaterowie do bólu przewidywalni, sztampowi. Niektóre sceny są wręcz absurdalne.
Jeśli szukasz poważnego thrillera to nie zabieraj się do lektury. Jeśli szukasz niezobowiązującej pozycji z elementami paranormalnymi na dwa, góra trzy wieczory to jest w sam raz.

Igraszkizdiablem | 2015-05-22
Na półkach: Przeczytane, Ebook

Raczej nie jest to powieść wielkich lotów, rozczarowanie ostatnich tygodni.
Nieco schematyczna historia, pomysły zaczerpnięte z wielu innych powieści czy filmów ( "Gwiezdne Wrota" czy ... "Terminator"). Szybkie czytadełko na jeden wieczór. A szkoda, bo zapowiadała się całkiem obiecująco...