Tunel

Tłumaczenie: Krzysztof Bednarek
Cykl: Travis Chase (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
THE BREACH
morderstwo, nauka, eksperyment
dasio72

Trzydzieści lat temu w ukrytym pod ziemią kompleksie badawczym w Wyoming w USA przeprowadzono ryzykowny eksperyment z użyciem akceleratora cząstek. Teraz przyszedł czas, by zmierzyć się z jego straszliwymi skutkami: powstałym w podziemnej części zrujnowanego laboratorium tunelem czasoprzestrzennym, nazwanym Szczeliną, z którego regularnie wypadają obiekty o właściwościach nieznanych wcześniej naszej cywilizacji. Apokalipsa nadchodzi wielkimi krokami – wydaje się, że nikt i nic nie może jej powstrzymać – nawet strzegąca bezpieczeństwa Szczeliny specjalnie do tego powołana organizacja Tangent. Travis Chase, były gliniarz, spędził ostatnie lata w więzieniu. Wyprawa w dzikie rejony Alaski ma pomóc mu w powrocie do normalnego życia, jednak szybko zmienia się w koszmar. Na dnie ukrytej w górach doliny Chase natrafia na kadłub rozbitego boeinga 747. Na pokładzie samolotu znajduje kilkanaście trupów, wśród nich zwłoki żony aktualnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, Ellen Garner. Z przerażeniem odkrywa, że załoga i pasażerowie zginęli od kul, a nie wskutek katastrofy. Kim byli mordercy? Jaką tajemnicę kryje wrak? Dlaczego nikt nie prowadzi poszukiwań? Wypełniając zapisaną na kartce wolę Pierwszej Damy, Travis rusza na spotkanie z nieznanym wrogiem i organizacją Tangent. Przeznaczenie wyznaczyło mu do odegrania niezwykle ważną rolę – ostatniej nadziei ludzkości...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2013

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1130,1635,tunel.html

Marysieńka | 2015-02-05
Przeczytana: 05 lutego 2015

Zupełnie przypadkiem kupiłam "Tunel" Patricka Lee. Po przeczytaniu notki od wydawcy pomyślałam, czemu nie, to może być niezłe. Jest to pierwszy tom trylogii, kolejne dwa to "Widmowa kraina" i "Głębokie niebo". "Tunel" to pierwsza powieść tego amerykańskiego pisarza, wydana w 2009r. Mogę powiedzieć, ze posiada wszystie cechy dobrego thrillera, zabiera nas w świat eksperymentów naukowych z pogranicza sci-fi i kosmicznych technologii. Napisana bardzo sprawnie, przez co czyta się szybko i z zainteresowaniem. Polecam miłośnikom apokaliptycznych wizji.

Gośka | 2013-09-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 25 września 2013

Jedynym słowem jakie przychodzi mi do głowy, by opisać tę książkę, to akcja. Akcja, nieustająca akcja, od początku do końca akcja. Książka ma prawie 400 stron i nie wiem czy na opisy zebrałoby się ich z 10.

Bohaterem książki jest Travis Chase, człowiek, który rok wcześniej wyszedł z więzienia po wielu latach odsiadki za morderstwo. Kogo zabił i dlaczego, tego dowiadujemy się z małych przerywników zwanych Wspomnieniami. Tak więc Travis wyszedł z więzienia, przez rok próbował żyć wśród swoich bliskich i znajomych, lecz doszedł don wniosku, że potrzebuje czegoś nowego. Że musi zacząć od nowa w nowym miejscu. Wyrusza więc na Alaskę, by tam, w spokoju, przemyśleć swoją przyszłość. Jednak nie dane mu zaznać spokoju. Pewnego dnia natrafia na wrak samolotu. A tam pełno trupów. Żadna z ofiar nie zmarła jednak w wyniku katastrofy, lecz posiada dziurę w głowie. Przerażony Travis przeszukuje pokład i natrafia na zwłoki żony prezydenta. Znajduje przy niej list z instrukcjami co ma dalej...

lukas83 | 2013-05-04
Przeczytana: 04 maja 2013

Wyobraź sobie książkę z wartką akcją, usuń z niej wszystkie "nudniejsze" fragmenty; opisy przyrody, budynków, świata dookoła. Wyrzuć też głębsze przemyślenia, oraz refleksje zarówno głównego, jak i pobocznych postaci książki. Otrzymasz wtedy "Tunel" Patricka Lee.

Nieustanna akcja w tej książce to nie to czego się spodziewałem, i czego od niej oczekiwałem. Książka warta tylko jednokrotnego przeczytania.

Marczewek | 2014-02-24
Przeczytana: 04 września 2013

Przeczytałem Tunel i jestem pełen uznania dla autora. Na początku pomyślałem sobie że będzie to thriller klasy B, albo C, ale okazuje się że książka mimo to jest całkiem dobra.
Wprawdzie nie jest to jakaś nowatorska powieść, bo już od początku nasuwa się skojarzenie z Domem śmierci i innymi książkami apokaliptyczno-spiskowo-szpiegowskimi, ale pisana jest fajnym językiem, i tak pełna akcji że nie chce się od niej oderwać.

Pozycja sprawia wrażenie solidnego tomiszcza, ale to tylko złudzenie. Większy (porzucony już) format, i lupowa ( :D) czcionka sprawia że kartki migają jedna po drugiej, i koniec zbliża się szybko.
Oczywiście nic złego się nie dzieje, bo książka stanowi pierwszy tom (prawdopodobnie) zamkniętej trzytomowej serii.

Były policjant, Travis Chase, po wyjściu z więzienia podejmuje wyprawę w dzikie rejony Alaski. Chce się "zresetować" i wrócić do normalnego życia. Niestety, jak to zwykle bywa, nic nie dzieje się po jego myśli.
Na pustkowiu natrafia na rozbity samolot...

Mieczysław | 2014-01-16
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Faktycznie, książkę czyta się doskonale, to esencja sensacji bez dłużyzn i zbędnych opisów. Ale... Autor chyba trochę za wysoko poszybował w swoim fantazjowaniu. Fabuła miejscami jest tak nierealna, że aż śmieszna. Pewien niesmak powoduje także zbyt dużo krwawych scen, no i wulgaryzmy - zupełnie nie pasujące do treści książki.

czaja | 2015-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2015

Uff ... zmęczyłem ...

Sławomir | 2013-12-30
Przeczytana: 29 grudnia 2013

Jak na literaturę mającą bawić i odprężać naprawdę dobra pozycja. Akcja, akcja i jeszcze raz akcja (ale nie do końca typu "ja ci przyp********, ty mi przyp********, my ci przyp*********). Zero przynudzania. Dodatkowo jak dla mnie napisane równym fajnym językiem. Dobre tempo, zadowalający stopień nieprzewidywalności. Jedyne czego bym się czepił to zakończenie. - Kompletny banał. Przynajmniej dla mnie. Nie napiszę jakie bym preferował żeby nie zdradzić zbyt wiele z fabuły:)

Moogwai89 | 2015-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2015

W wyniku nieudanego eksperymentu naukowego zostaje otwarte przejście do innego wymiaru, tytułowy Tunel, z którego wypadają różne obiekty. Jeden z nich jest ogromnym zagrożeniem dla całej ludzkości. Dlatego też powołano specjalną grupę badawczą, finansowaną przez największe państwa na świecie, która ma za zadanie chronić tajemniczy Tunel, jak i to, co z niego wypada. Jak nietrudno się domyśleć, nie wszyscy podzielają pogląd uczonych. Są tacy, którzy chętnie przejęliby te przedmioty i wykorzystali do własnych celów.
Książka lekka, łatwa i przyjemna, napisana prostym językiem. Fabuła toporna, niczym nie zaskakuje. Bohaterowie do bólu przewidywalni, sztampowi. Niektóre sceny są wręcz absurdalne.
Jeśli szukasz poważnego thrillera to nie zabieraj się do lektury. Jeśli szukasz niezobowiązującej pozycji z elementami paranormalnymi na dwa, góra trzy wieczory to jest w sam raz.

Wagabunda | 2016-09-03
Przeczytana: 01 września 2016

Byl sobie facet po przejsciach , po wzlotach i upadkach mlodosci ( bo jak napisze ze przed 50-tka to zaraz widze goscia z szesciopakiem piwa ) , na zakrecie zycia . I gdy wychylil zza tego zakretu jeszcze obdarzona wlosami lepetyne - zobaczyl ..i wciagnelo go ..
- rozwalony samolot z martwa amerykanska ( bo poza USA nic ciekawego sie nie dzieje ) Pierwasza Dama
- krwiozercze acz niezbyt przystojne czarne charaktery
- nowa Kobiete Swojego Zycia
- tajne i nieziemskie technologie
I kilka innych spraw ,dzieki ktorym akcja sunie z wdziekiem dobrego odrzutowca a facet kilka razy zastanawia sie , po jaka ciezka cholere ow kudlaty leb zza tego zakretu wychylal...:P

Asica | 2015-07-21
Przeczytana: 11 lipca 2015

Tunel to polaczenie thrillera, powiesci apokaliptycznej i science fiction. Jest to pierwsza czesc trylogii napisanej przez wspolczesnego amerykanskiego pisarza Patricka Lee, ktora dodatkowo zainteresowala producentow filmowych z Hollywood.

Travis Chase po 20-stu latach spedzonych w wiezieniu, wyjezdza w odlegle rejony Alaski, by zastanowic sie nad swoim dalszym zyciem. Nieoczekiwanie spokojna wyprawa zamienia sie w koszmar. Chase znajduje kadlub rozbitego w gorach boeinga 747, ktorym podrozowala zona amerykanskiego prezydenta wraz z zaloga Tangentu. Odkrywa zwloki prezydentowej oraz jej ostatnia wiadomosc z prosba. Niespelnienie jej moze miec katastrofalne skutki dla calej ludzkosci. W gleboko ukrytym pod ziemia osrodku badawczym w USA przeprowadzono bardzo ryzykowny eksperyment, ktory nie przebiegl zgodnie z planem. W zrujnowanej czesci laboratorium powstala gigantyczna dziura, zwana przez naukowcow Szczelina, z ktorej regularnie wypadaly/ja rozne dziwne przedmioty o przeroznych...