Niebezpieczny dar

Cykl: Nick Cooper (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Brilliance
Marcus Sakey, rebis, thriller
DonSzabla

Nominacje: Prometheus (2014)

Markus Sakey, mistrz suspensu i jeden z najlepszych współczesnych pisarzy stworzył porywający thriller o świecie, w którym posiadanie szczególnych zdolności nie jest darem losu, lecz straszliwym przekleństwem. Sakey stworzył zdumiewający świat, który wciąga do tego stopnia, że zapominasz kupić mleko, podlać kwiaty, zapominasz nawet o jedzeniu. - Gillian Flynn, autorka książki "Zaginiona...

Sakey stworzył zdumiewający świat, który wciąga do tego stopnia, że zapominasz kupić mleko, podlać kwiaty, zapominasz nawet o jedzeniu. - Gillian Flynn, autorka książki "Zaginiona dziewczyna"Jeden z najlepszych thrillerów, jakie kiedykolwiek czytałem... Arcydzieło! Lepiej, żeby Sakey zaczął sobie szykować regały. Będzie miał mnóstwo nagród, które trzeba będzie gdzieś postawić. - "Crimespree Magazine"
Mała dziewczynka poznaje najmroczniejsze sekrety ludzi po sposobie, w jaki krzyżują ręce na piersiach. Mężczyzna umiejący odczytywać mowę ciała zgarnia na giełdzie trzysta miliardów dolarów. Kobieta potrafi stać się niewidzialna, bo umie porusza się w tłumie tak, żeby nikt jej nie zauważył. Nazywani są "obdarowanymi" - od 1980 roku jeden procent ludzi rodzi się z wybitnymi uzdolnieniami. Jednym z nich jest Nick Cooper, agent federalny. Zdolności, którymi dysponuje, sprawiają, że jest niezwykle skuteczny w zwalczaniu terrorystów. Jego celem jest najbardziej niebezpieczny człowiek na świecie: to obdarowany, który dąży do wywołania wojny domowej. Jednak aby go ująć, Cooper będzie musiał stanąć po drugiej stronie barykady i zdradzić tych, którzy są dla niego najważniejsi.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

Miriam Fraser | 2015-10-06
Na półkach: Przeczytane, 2015, E-book
Przeczytana: 06 października 2015

Książka w pozytywny sposób mnie zaskoczyła. Liczyłam na kompletnie inną historię, a otrzymałam w zamian coś innego- nawet lepszego.
Akcja powieści jest bardzo wciągająca. Nawet na chwilę nie ustaje, zawsze coś się dzieję. Książka jest nieprzewidywalna, choć nieskromnie przyznam, że miejscami domyślałam się jak potoczą się wydarzenia.
Bardzo polubiłam bohaterów, pomimo że, czasem nie wiedziałam komu kibicować. Cooper jest super postacią!
Z całą pewnością wkrótce sięgnę po kolejny tom tej serii. Polecam

Bardzo dobra,znakomita poprowadzona fabuła,fajna historia,super bohaterowie cały thriller dobrze napisany z domieszką kryminalną zaskakuje,z zainteresowaniem pezeczytałam dla mnie ten pisarz jest nowym odkryciem,w ciekawy,genialny ma styl pisarski,trafiła do mnie ta książka nie zawiodła mnie zdecydowanie to rewelacyjna,wciągająca książka miłe chwile spędziłam przy lekturze.

Libro | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015
katala | 2018-04-22
Przeczytana: 15 lutego 2017

A więc tak. Tematyka znana, bo przecież niejednokrotnie w swoich poszukiwaniach literackich bądź filmowych zabrnęliśmy w świat gdzie są tacy, którzy mają czegoś więcej. Pieniędzy, partnerów życiowych, powodzenia, szczęścia czy jeszcze czegoś innego. Tutaj tym innym są dodatkowe zdolności. Zmysły i umiejętności, które przewyższają zwykłych szarych zjadaczy chleba. Jak zawsze taka sytuacja prowadzi do konfliktu. I jak zwykle spowodowane jest to strachem. Tutaj, w bardzo obrazowy sposób zostało pokazane, że dopuszczenie do przejęcia większej roli przez populację uzdolnionych, doprowadziłoby do całkowitej zagłady tych zwykłych. Zagłady rozumianej nie tylko jako usunięcie, ale również podporządkowanie, wykorzystanie, stłamszenie. Zatem teoretycznie słabszy musi się bronić. I jak zwykle obroną jest atak. Powstają więc obozy dla młodych uzdolnionych w których dzieciaki wychowywane są w przekonaniu o podporządkowaniu jednemu zwykłemu, a inni jego rodzaju traktowani są jako niebezpieczni i...

BeataBe | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Temat książki jak dla mnie świetny. Ale wykonanie słabe. Ta książka jest nudna. Nie ma w niej żadnego napięcia. Autor z budowaniem napięcia w tej książce i opisem różnych dramatycznych akcji wg mnie kompletnie sobie nie radzi. Nuda nuda nuda.

Agro | 2015-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2015

Średnio, poprawnie i bardzo zachowawczo. Sakey mnie zaskoczył bo jego wcześniejsza powieść „Dwukrotna śmierć Daniela Hayesa” przypadła mi do gustu i teraz też liczyłem na coś ciekawego.
Dobre pomysły, dobrze pomyślana fabuła i trochę emocji. Fajnie ale to wszystko podane w formie odgrzanego po raz setny kotleta.. To o czym teraz pisze Sakey już było setki razy. Owszem rozumiem przeróżne inspiracje i czerpanie pomysłów od kolegów po fachu ale dlaczego robić to tak całkiem bez jaj? Brak mi świeżych pomysłów , mocnych akcentów, wyjścia chociaż stopą poza schemat. Cóż poprawnie i tyle..

mala5317 | 2015-10-13
Przeczytana: 13 października 2015

Bardzo rzadko zdarza się zobaczyć na tym blogu taki typ literatury. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że to może być nawet pierwszy raz. Do tej pory poruszałam się głównie w tematyce romansu, literatury kobiecej i fantastyki. Potrzebowałam jakiejś odmiany, więc skutek tej decyzji opisuję poniżej.

To książka typowo sensacyjna w której prym wiedzie dość szybka akcja. Główny bohater agent jednostki specjalnej usiłuje znaleźć groźnego terrorystę który zagraża społeczeństwu. Społeczeństwu podzielonemu na dwie grupy: normalnych i nienormalnych. O ile kategoryzacja pierwsza nie wymaga wyjaśnienia, o tyle z drugą już nie jest tak prosto. W tą grupę wliczają się wszystkie jednostki ponad przeciętne, które urodziły się z pewnymi szczególnymi umiejętnościami. Jedni potrafią doskonale analizować i czytać dane w formie wykresu, inni przewidują ruch danej osoby bezpośrednio wynikający z gestów, niektórzy potrafią przewidzieć kłamstwo, jeszcze inni są specami od programów komputerowych...

rudarecenzuje | 2015-06-03
Przeczytana: 03 czerwca 2015

Odmieńcy, nienormalni, uzdolnieni- to tylko niektóre określenia dla ludzi z niezwykłymi umiejętnościami, którzy zaczęli przychodzić na świat w 1980 r. Mimo że rodzi się ich stosunkowo niewielu, posiadane przez nich talenty przerażają pozostałych, Ci zwyczajni zaczynają być na przegranej pozycji. Czy jeden z uzdolnionych po ich stronie wystarczy, by się skutecznie bronić?

„Uzdolnionym nie wolno pozwolić, by łączyli się w grupy. A więc uczymy ich od młodości, że nie mogą sobie nawzajem ufać. Że inni odmieńcy są słabi, okrutni i małostkowi. I uczą się podstawowych wartości, takich jak posłuszeństwo i patriotyzm. W ten sposób chronimy ludzkość”.

Najnowsza książka Marcusa Sakey’a to thriller zabarwiony elementami charakterystycznymi dla dystopii i kryminału. Autor osadza akcję książki w nieco fantastycznej, choć całkiem realistycznej, rzeczywistości, dzieląc ludzi na pospolitych i obdarzonych. Ci drudzy posiadają specjalne umiejętności, jak np. odczytywanie ludzkich emocji, czy...

Marczewek | 2015-10-01
Przeczytana: 21 września 2015

Skończyłem już jakiś czas temu, a nawet nie miałem czasu napisać kilku słów.
Marcus Sakey zaskoczył mnie do tej pory dwa razy. Raz negatywnie, bo wynudziła mnie książka Dobrzy ludzie, a potem pozytywnie - gdy ekspresowo przeczytałem Dwukrotną śmierć Daniela Hayesa.

Niebezpieczny dar to pierwsza część cyklu z Nickiem Cooperem, agencie pewniej agencji, która w USA może tyle co Bond, James Bond.
Tak, może wszystko.

Nick Cooper jest obdarzonym, ale pracuje w agencji, która tych obdarzonych zwalcza. Oczywiście tych złych, dobrzy mogą spać spokojnie. Póki co.
Solą w oku jest Smith, uzdolniony terrorysta, który swoje zdolności wykorzystuje dla zbrodniczych celów. Żeby go złapać, Nick decyduje się na ogromne poświęcenie, które może go kosztować życie.

Pomysł nie jest czymś nowatorskim, podobny (ale bardziej krwawy) był w serii Amok Davida Moodyego, swoją drogą polecam.
Niestety wydawcy nie chciało się wydać ostatniego tomu.
Ciekawe czy Rebis postąpi tak samo.

medicated | 2015-05-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 21 maja 2015

Nie jestem fanką literatury dystopii z bardzo prostego powodu – pewne wizje przyszłości przerażają mnie bardziej niż najstraszniejsze horrory ze strzygami i duchami oparte na faktach. „Niebezpieczny dar” niby jest alternatywnym wyobrażeniem przeszłości i teraźniejszości, bardzo nam bliskiej (akcja powieści rozgrywa się w 2013 roku), lecz trudno nie dopatrzeć się w nim oskarżeń i brutalnej diagnozy świata, w którym rzeczywiście dane nam jest żyć. Media jako czwarta władza, inność jako powód do nienawiści, propaganda i manipulacja to właśnie nasze dziś. Wizja stworzona przez Sakey’a nie jest innowacyjna, lecz z pewnością zahacza o filozofię, socjologię, będąc przy tym wciągającym thrillerem, od którego nie sposób się oderwać.

Od roku 1980 jeden procent ludzi rodzi się z wybitnymi zdolnościami. Kobieta staje się niewidzialna przez to, że umie dostrzegać ludzi i pojazdy...