Grobowiec

Okładka książki Grobowiec Lincoln Child
Okładka książki Grobowiec
Lincoln Child Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jeremy Logan (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Jeremy Logan (tom 3)
The Third Gate
Albatros
2014-07-25
2014-07-25
2012-01-01
Jacek Manicki

Okładka książki Angel of Vengeance Lincoln Child, Douglas Preston
Angel of Venge... Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Diabelska góra Lincoln Child, Douglas Preston
Diabelska góra Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Dead Mountain Lincoln Child, Douglas Preston
Dead Mountain Lincoln Child, Doug...
Okładka książki Ogon skorpiona Lincoln Child, Douglas Preston
Ogon skorpiona Lincoln Child, Doug...

Oczekiwałem czegoś większego, ale to dobra książka do poczytania. Bez fajerwerków, bo i temat dość oklepany.

Czasem może się wydawać, że książki nabyte za tanie pieniądze są po prostu kiepskie. Guzik prawda. "Grobowiec" to całkiem zgrabna powieść, którą czyta się naprawdę dobrze i szybko. Fajnie jest też dowiedzieć się czegoś nowego o zamierzchłej historii, a jeśli jest to podane z odrobiną dreszczyku, to jeszcze lepiej. Autor trochę czerpie ze stylu Dana Browna, ale pisząc thriller historyczny, któż by tego nie robił...?

Kolejna odsłona przygód enigmatologa Jeremiego Logana. Tym razem profesor Logan bierze udział w ekspedycji mającej na celu odnalezienie grobowca faraona Narmera, założyciela I dynastii egipskiej. Okazuje się, ze jego pomoc jest nieodzowna, ponieważ na miejscu wykopalisk dzieją się dziwne rzeczy - pracownicy widzą tajemniczą postać i dochodzi do niepokojących wypadków. Ludzie zaczynają się obawiać, że to coś więcej niż zwykły sabotaż, tym bardziej że po odnalezieniu grobowca natrafiono na straszliwą klątwę, która powoli zaczyna się spełniać. Czy klątwa może być prawdziwa, a może chodzi o coś więcej? Uwielbiam Lincolna Childa, zarówno solo, jak i w duecie z Douglasem Prestonem, a to jest jego kolejna genialna książka. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej oraz zagłębić się w temat klątw egipskich zapraszam na mojego bloga: http://www.kryminalgrozatajemnica.com.pl/2022/04/tajemnice-starozytnego-egiptu-czesc-i.html

Ciężko mi ocenić tę książkę, gdyż z jednej strony była to naprawdę dobra lektura, z drugiej zaś czuje mały niedosyt. Czytając opis z tyłu okładki spodziewałam się powieści, która wciągnie mnie swoja akcją. Niestety, fabuła nie wciągnęła mnie tak, jak się tego spodziewałam. Niemniej cała historia była bardzo ciekawa, opowiedziana w prosty acz interesujący sposób.
Dużym plusem książki jest brak głównego antagonisty. Samych bohaterów pojawia się bardzo dużo i są to za równo postacie pozytywne jak i negatywne, ale trudno jest wskazać tego głównego złego. Całym motorem akcji jest tajemnica związana z grobowcem i wisząca nad nim klątwa, co dla mnie było bardzo dobrym posunięciem.
Za minus natomiast uważam zakończenie książki. Ostanie momenty akcji opatrzone "fajerwerkami" były dla mnie zbędne. Zostały napisane ciekawie i dodawały dramaturgii ale praktycznie nic nie wnosiły do całej historii. Próbę wyjaśnienia klątwy (przedstawioną bardzo interesująco),również uważam za wciśniętą trochę na siłę.
Ogólnie, mimo wszystko oceniam książkę na dobrą, gdyż dostarczyła mi rozrywki, a to jest najważniejsza rzecz jakiej ja od powieści oczekuję.

Dużym...

Z książkami Lincolna Childa już miałem do czynienia za sprawą powieści Utopia, Głębia i Terminalny mróz. Bardzo mi się podobały dwie pierwsze, ale również ostatnia jako przygodowa lektura wypadła ciekawie. Sięgnięcie po Grobowiec było więc tylko kwestia czasu i oczekiwałem dobrej powieści przygodowej z dodatkiem fantastyki. Temat po jaki sięgną autor jest ciekawy i dający pole do popisu. Dlatego sięgnąłem po Grobowiec.
Na mokradłach wokół Nilu zostaje po badaniach odkryty dawny grobowiec faraona, który był założycielem pierwszej dynastii władców Egiptu. Na stacji podczas prowadzonych badań zaczynają się dziać niepokojące wydarzenia. Na pomoc zostaje wezwany Jeremy Logan mający zbadać sprawę występujących dziwnych zdarzeń i zagadkowych wypadków. Może to klątwa rzucona na odkrywców zaczyna działać albo jest to splot przypadku. W każdym razie odkrycie prawdy może okazać się niebezpieczne.
Po powieści przygodowej oczekuje pełnych przygód i trzymających w napięciu wydarzeń jakie mnie wciągną. Dlatego uwielbiam czytać takie książki, w których tajemnica przeszłości i sięgniecie po wierzenia egipskie jak w tym przypadku mogą zagwarantować dobra rozrywkę. Przewodnim motywem Grobowca jest znaleziony grobowiec pierwszego założyciela dynastii władców Egiptu i dziwne wydarzenia jakie mogą być związane z klątwą. Dobrym pomysłem było sięgnięcie po wierzenia egipskie, które zawsze bywają ciekawe. Autor postanowił jednak pozmieniać pewne kwestie dla potrzeby historii i dodać coś od siebie. Motyw klątwy będącej przyczyną wypadków jest nie nowy. Występuje wszędzie jeśli chodzi nie tylko o powieści co jest świetnym pomysłem na historie w stylu grozy, ale też wspominany jest w książkach popularnonaukowych, gdzie przedstawiane są wierzenia czy mitologia tego kraju. W przypadku Grobowca jest jednym z wątków jaki pojawia się podczas czytania. Drugim jest przybycie bohatera na stacje spowodowane dziwnymi zdarzeniami dziejącymi się tam. Spodziewałem się po nich jakiegoś większego napięcia i pojawienia się nawet szczypty grozy, ale większości bohater chodzi, poznaje stacje i nawiązuje skromne, ale jednak znajomości z kilkoma bohaterami książki. Poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące przyczyn zdarzających się wypadków. Kolejna sprawą jest badanie odnalezionego grobowca przez wyznaczoną ekipę i poznanie kryjących się tam tajemnic. Autor stara się opisać mokradła, warunki tam panujące i niebezpieczeństwa co udaje mu się świetnie.
Bohaterowie zostali nakreślenie pod względem psychologicznym w sposób dobry, lecz nie tyle zadowalający jak oczekiwałem. Brakowało mi w nich większej głębi i tego czegoś, aby były bardziej ciekawe i wzbudzały emocje. Nie są to postacie jednowymiarowe, lecz nie tak wyraziste jak oczekiwałem. Podczas czytania miałem wrażenie, że dostałem bohaterów standardowo występują w takich przygodowych powieściach. Zlecającego misje, trochę byłych twardych żołnierzy, sztab ekspertów, pracowników obsługi stacji i lepiej nakreślonego głównego bohatera mającego ustalić co naprawdę się tutaj dzieje. Szkoda mi trochę, że nie popracowano nad nimi i nie otrzymały jakiś wyróżniających cech charakteru i ich zachowanie akurat nie przeszkadzało mi podczas czytania. Relacje łączące poszczególnych bohaterów zostały dobrze przedstawione i same dialogi są przyzwoite.
Akcja powieści została poprowadzona wartko i cały czas coś dzieje się. Wydarzenia postępują w szybkim tempie i lecą do przodu jak błyskawica. Dzięki temu nie zanudzimy się podczas czytania. Sama historia miała spory potencjał, który nie został całkowicie wykorzystany i po współautorze cyklu o agencie Pendergasta spodziewałem się dużo więcej niż dostałem. Dobrym pomysłem było sięgnięcie po wierzenia starożytnego Egiptu i stosowanych tam obrzędów. Jak sam autor przyznaje się, że pozmieniał trochę i dostosował wszystko do ram prezentowanej historii. Jednak zrobił to umiejętnie i dlatego nie pojawiały się zgrzyty podczas czytania. Poprowadził akcje płynnie bez pojawiających się przestojów. Wątek śledztwa prowadzony przez bohatera był czasami ciekawy, ale więcej w nim było chodzenia i rozmów niż działania jak oczekiwałem po nim. Drugą sprawą była klątwa i motyw ingerencji sił nadprzyrodzonych z czego mogła powstać mroczna opowieść i wkradająca się groza trzymająca w szachu czytelnika. Niestety nie często pojawia się taki mroczny klimat, lecz często został zastąpiony właśnie poznawaniem wraz z Loganem całej stacji. Ciekawość zbudza badanie i zgłębianie tajemnic ukrytych przed wiekami, gdzieś na mokradłach wokół Nilu. Finał jaki dostajemy może spodobać się, choć nie jest tak zaskakujący jak oczekiwałem. Najwyżej dobry i przyzwoity.
Książka Grobowiec to miks powieści przygodowej, historycznej i thrillera z dodatkiem fantastyki. Czyli dostałem wszystko co powinna mieć taka powieść, ale coś tutaj nie zagrało najlepiej, bo podczas czytania czasami miałem wrażenie, że jest to zlepek pewnych schematów wykorzystanych, aby stworzyć historie. Czuć tutaj ducha Rollinsa i Cusslera, którzy wypadają ze swoimi książkami znacznie lepiej niż w tym przypadku Lincoln Child. Brakuje tutaj rosnącego napięcia z każdą kolejną stroną i wciągającej intrygi. Pewnych emocji podczas czytania i wzbudzających sympatie bohaterów. Większej dawki grozy i niepokoju. Pierwsza część powieści Grobowiec jest prowadzona nierówno i znajdziemy tam ciekawe fragmenty oraz takie średnie. W drugiej części robi się dużo lepiej i wraz z nasilającymi się dziwnymi zdarzeniami, odkryciami, następuje ciekawsza część powieści. Pomysł na Grobowiec był świetny, ale został częściowo zaprzepaszczony i szkoda bardzo, ze historia nie została bardziej dopracowana. Mogło z tego powstać naprawdę coś intrygującego i trzymającego w napięciu. Pomimo narzekania na pewne występujące wady czytało mi się świetnie. Sięgając po nią miałem większe oczekiwania, bo spodobały mi się takie powieści jak Utopia i Głębia. W tym przypadku dostałem przyzwoitą powieść przygodową, nie wybijającą się, ale przy której można było miło spędzić czas. Uważam ją za dobrą i nie wymagającą lekturę w sam raz jako przerywnik po czymś bardziej wymagającym. Na pewno nie jest to moje ostatnie spotkanie z autorem, bo wiem, ze potrafi stworzyć intrygujące historie, które wciągają. Sięgnę po inne dokonania Lincolna Childa jeśli spotkam lub pojawi się coś nowego. Książka Grobowiec proponuje rozrywkową lekturę, przy której można spędzić trochę czasu.

jeśli ktoś lubi film "Mumia" z 1999r. to mu się na pewno spodoba

jeśli ktoś lubi film "Mumia" z 1999r. to mu się na pewno spodoba

W "Third Gate", najnowszej powieści, Lincoln Child skupił się na zagadnieniu doświadczenia śmierci klinicznej (NDE, ang. Near Death Experience). Sprytnie wplótł wątek NDE w poszukiwania ukrytego na zdradliwych bagnach grobowca pierwszego faraona - Narmera. Narmer zjednoczył górny i dolny Egipt, a jednym z jego insygniów władzy była podwójna korona. W poszukiwaniu tego cennego artefaktu wyruszył słynny poszukiwacz skarbów - Dr Ethan Rush wspierany m.in. przez Jeremy'ego Logana (pierwszy raz pojawił się w "Terminalnym mrozie"). Nie szczędząc środków na wyprawę, wykorzystując najnowsze zdobycze techniki odnajduje grobowiec. Napotykając wiele problemów, nie tylko natury technicznej, ale i takich, które nawiązywały do klątwy faraona - ekipa otwiera grobowiec. Odnalezione artefakty są tak niezwykłe, że rodzą więcej pytań niż przynoszą odpowiedzi. Najważniejszym pytaniem jest jednak to, czy Narmer rzeczywiście opuścił ten świat? Pisarz umieścił kilka zaskakujących zwrotów akcji.

2062

Bardzo przyjemna i lekka lektura. Troszkę soft horrorku, dużo przygody i tajemnicy. Nic wielkiego, ale cieszy;)

zabrałam się za tą książkę z wielkimi oporami. miałam już styczność z tym autorem i nie spodobał mi się za bardzo. i ta książka znów mnie utwierdziła w przekonaniu, że nie dla mnie ta tematyka.

Jak dla mnie ta pozycja to rewelacyjna dawka tego co najbardziej lubię tj, sensacji. przygody. archeologii i fantastyki ( nie wiem dlaczego tutaj jest tyle negatywnych opinii przecież ten autor nie pisze romansów ). Książka ta nie jest tylko o odkrywaniu grobowca faraona ale i o doświadczeniu śmierci klinicznej i jej eksperymentów w starożytnym Egipcie. Wciąga od pierwszych stron i naprawdę nie można się od niej oderwać. Panie Child naprawdę ciekawe teorie i tylko trochę mało niesamowitości.

• 2015
  • Lincoln Child