Ołtarz kości

Wydawnictwo: Albatros
Altar of Bones
sensacja
Gośka

Norylsk na Syberii, rok 1937. Lena Orłowa, zatrudniona jako pielęgniarka w szpitalu obozowym, pomaga w ucieczce z łagru swemu ukochanemu, Nikołajowi Popowowi. Przed pościgiem chronią się w tajemniczej jaskini, ukrytej za zamarzniętym wodospadem. Obok ołtarza wzniesionego z ludzkich kości bije tu źródło wiecznej młodości - sadzawka wypełniona czarną, oleistą cieczą. Na mocy dziedzictwa przekazywanego w jej rodzinie z pokolenia na pokolenie Lena jest Strażniczką ołtarza - ma dbać, by nikt nie dowiedział się o jego istnieniu. Łamiąc zakaz, podaje Nikołajowi napój z cudownego źródła. Nie wie, że jej kochanek jest w rzeczywistości oficerem stalinowskiej bezpieki, a ucieczka została sfingowana Nie musieli go zabijać. Nigdy nie napił się z ołtarza kości... Czasy współczesne, 70 lat później. Ostatnie słowa starej bezdomnej kobiety zamordowanej w San Francisco, która od lat czekała na swego zabójcę, są kluczem do nigdy niewyjaśnionej zagadki, która odmieniła historię świata. W Galveston w stanie Teksas umierający mężczyzna na łożu śmierci przyznaje się do najsłynniejszego zamachu XX wieku. Jeden z najbogatszych ludzi świata wysyła profesjonalną zabójczynię, by odnalazła film stanowiący jedyny dowód strasznej zbrodni oraz zabiła świadków. Kalifornijska prawniczka Zoe Dmitroff otrzymuje list od nigdy niewidzianej babki, Katii Orłowej, z którego dowiaduje się, że została wyznaczona na następną Strażniczkę ołtarza kości. List zawiera też zagadkowe wskazówki dotyczące lokalizacji artefaktu. Co łączy te pozornie niepowiązane ze sobą wydarzenia z pradawną legendą, zabójstwem prezydenta Johna F. Kennedy`ego i śmiercią Marylin Monroe? Zoe i były agent rządowy Ry O`Malley wyruszają w niebezpieczną podróż do Paryża, Budapesztu i na ściśniętą mrozem Syberię, tropem zakodowanych informacji pozostawionych przez Katię. Chcą odnaleźć ołtarz i wyjaśnić mroczne tajemnice sprzed dziesiątków lat. Nie są przygotowani na to, co ich czeka...

źródło opisu: Wydawnictwo Albatros, 2012.

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1087,1592,oltarz-kosci.html

Oficjalna recenzja
Grzegorz książek: 270

Ikona, rosyjska wódka i ruda morderczyni czyli gdzie jest Ołtarz Kości

Philip Carter tajemniczy pisarz ukrywający się pod tym właśnie pseudnomimem, jest doskonałym odzwierciedleniem treści, jaka znajduję się w jego powieści. Pisarz prowadzi czytelnika na skraj świata, do zimnych i mroźnych zakątków Syberii. To tam rozpoczyna się cała historia, która potem okaże się plątaniną wielu zagadek i pytań bez odpowiedzi. I chociaż akcja powieści dzieje się w różnych miejscach świata, poczynając od Nowego Jorku, czy Galveston w stanie Teksas, poprzez Paryż czy Budapeszt, to i tak finalnie wszystkie drogi prowadzą do zimnej Rosji.

Przez powieść przewija się wiele postaci i wszystkie są z sobą powiązane, czytelnik zagłębia się w odmęty rosyjskiej mafii i „czarnego dresu”, poznaje tajemniczą madame Blotski i smak rosyjskiej wódki. Czytelnik nie powinien przyzwyczajać się do bohaterów, bo oni dość szybko giną z rąk „rudej piękności” Niemniej główną bohaterką, którą nie tak łatwo zabić, jest Zoe Dmitroff, której babka Katia Orłowa, poprzez list, powierza sekret tajemniczego ołtarza kości, informując, że Zoe od tego momentu staje się kolejną strażniczką ołtarza i spadkobierczynią legendarnego ludu Toapotror. Tym samym staje się wrogiem wielu ludzi, a jej życie zawiśnie na włosku.

W posiadaniu Zoe jest też film, którego opublikowanie zagrozić może wielu ważnym tego powieściowego świata. Carter dokonuje tutaj niezłego przekrętu historycznego, dokładając do faktów historycznych swoje fikcyjne, ale i też intrygujące części układanki, w których Marilyn Monroe i śmierć prezydenta Johna F. Kennedy'ego; nabierają zupełnie nowego charakteru i stają się niemal najważniejszą częścią całej powieści.

Z czasem Zoe po burzliwym przygodach, kąpieli w Sekwanie i ucieczkach metrem, trafia wreszcie w objęcia Raya tajemniczego mężczyzny, którego nie wiadomo czy się bać, czy mu jednak zaufać. Jedno jest pewne, należy unikać kobiety w perfekcyjnie skrojonym, czerwonym stroju, niejakiej Yasmine Pool, pełnej szaleństwa morderczyni, za którą kryją się potężne nazwiska i nieubłagana rządza zabijania.

To powieść rodem z niezłego filmu akcji. Czytając ją można odnieść wrażenie jakby oglądało się dobry thriller sensacyjny na sali kinowej. Ta „filmowa książka” pełna pościgów, tajemnic i podróży będzie powoli odsłaniać wszystkie swoje sekrety. Czytelnik dowie się jaki związek z całą historią ma otrzymana przez Zoe ikona, cóż takiego skrywa film, który wszyscy chcą dostać w swoje ręce, czym tak naprawdę jest tytułowy ołtarz kości i jaki wpływa ma na człowieka.

Powieść czyta się szybko, a każda strona dostarcza nowych i ciekawych zdarzeń. To swego rodzaju historia alternatywnej rzeczywistości, w której Gułag i ZSRR stają się początkiem budzenia się zastygłych w jaskiniach legend, które z czasem przybierają rzeczywisty wymiar.

Grzegorz Śmiałek

Heisenberg | 2016-04-11

Zakupiona tak od niechcenia, kompletnie nie mi znany autor - czyli nie spodziewałem się jakiejś rewelacji. Tymczasem okazało się, że to całkiem fajna książka, przy lekturze której czas leci nadzwyczaj szybko.

BagatElka | 2014-06-02
Przeczytana: 01 czerwca 2014

Ciekawa tematyka i dynamiczna akcja z pewną nutą magicznej tajemnicy.
Brawurowe pościgi ,morderstwa i dziki seks na masce samochodu.
Miłość,nienawiść,zawiedzione nadzieje,utracone szanse i spiski.To książka jak film akcji z Hollywood.

Anna | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Zoe Dmitroff - prawniczka z Kalifornii - znajduje w swej poczcie list od nigdy niewidzianej babki Katii Orłowej, która kilka dni wcześniej została zamordowana jako bezdomna. Znajduje w nim informację, że została Strażniczką Ołtarza kości oraz dziwne i tajemnicze instrukcje, jak do niego trafić.
Półtora roku wcześniej Mike O'Malley wyznaje na łożu śmierci jednemu z synów tajemnicę swojego życia; mówi o dokonaniu najsłynniejszego zamachu XX wieku, o nakręconym z tego zdarzenia filmie, wspomina też o Ołtarzu kości. Oboje - zarówno Zoe jak i Ry (drugi syn Mika) próbują rozwikłać tajemnicę Ołtarza. W którymś momencie los stawia ich na swej drodze i odtąd działają wspólnie.
Książka niesamowita, trzymająca w napięciu, pełna zapierających dech w piersiach akcji, szybka, niekiedy wprost przerażająca, ukrywająca tajemnice z przeszłości oraz magiczną wiedzę sprzed wieków. Czyta się fantastycznie dobrze, wyobrażając sobie jak wyglądałaby jej akcja na dużym ekranie.

Zaczytana | 2014-03-15
Przeczytana: 15 marca 2014

"Ołtarz kości" zaczyna się świetnie...
Mroźna Syberia,ucieczka z łagru i zdrada mężczyzny,któremu zależało tylko na ołtarzu kości...muszę przyznać,że początek zrobił na mnie duże wrażenie i myślałam,że podobny poziom będzie utrzymany przez autora do ostatniego zdania.Niestety im dalej poznawałam tą historię tym mniej mi się podobała.Ciągle miałam wrażenie,że książka to scenariusz do amerykańskiego filmu akcji:pościgi,mafia,strzelaniny,ucieczki,książka jest tym wręcz przepełniona.Pomimo tego,że akcji tu nie brakuje to nie udało się autorowi (kimkolwiek on jest) sprawić,że ciężko było mi się oderwać od lektury,wprost przeciwnie chwilami bywało tak,że zmuszałam się do przeczytania kolejnych rozdziałów.
Wielkim plusem za to jest bardzo umiejętne wkomponowanie w historię wątku Johna F. Kennedy'ego oraz Marilyn Monroe.Nie na siłę,ale w sposób przemyślany i sensowny.
Można przeczytać,ale nie trzeba :)

jw23 | 2015-01-20
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Nie znałem tego autora, ale zaciekawiła mnie fabuła tej książki skrótowo przedstawiona przez wydawcę. Nie zawiodłem się na tej książce. Akcja nie zatrzymuje się nawet na moment, ciekawe zwroty akcji przykuwają czytelnika do książki. Warto było. Polecam.

Justyna | 2014-09-08
Przeczytana: 08 września 2014

Ołtarz kości jest książką w stylu zabili go, a on wrócił – dosłownie! Jak dla mnie jest to powieść sensacyjna z romansem w tle i to nie na najwyższym poziomie. Owszem efektownych pościgów nie powstydziłby się sam James Bond. Problem w tym, że ja nie lubię Jamesa Bonda (wyjątkiem jest Skyfall). Książka mnie nudziła, może nie przez cały czas, ale jednak nudziła. Nie ma tu nic czego bym wcześniej nie oglądała w mniej lub bardziej kasowych produkcjach Hollywoodzkich. Powiedziałabym, że Ołtarz kości jest powieścią dla facetów i to tych mało wymagających – sorry, ale taka prawda. Więcej sensacji wzbudza tożsamość autora. Podobno pod pseudonimem Philip Carter ukrywa się bestselerowy autor. The Guardian i The National obstawiają, że jest nim Harlan Coben. Ja nie mam pojęcia kto to i lepiej żeby autor się nie ujawniał – bo naprawdę nie ma się czym chwalić. Jedynie na pochwałę zasługuje język i styl. Carter nie rozgaduje się aż nadto, dzięki czemu nie spowalnia akcji. No to tyle jeśli chodzi...

Ola | 2014-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2014

Jest to kolejna książka z wyprzedaży w hipermarketach w mojej kolekcji i znów, mimo pozorów przeceny, mnie nie zawiodła!! Treść książki od początku do końca wciąga, z każdą kolejną stroną chciałam wiedzieć co będzie dalej i jakie będzie rozwiązanie zagadki!

Krytycy zastanawiają się kto tak naprawdę napisał tę książkę, branych pod uwagę jest wielu słynnych i doskonałych pisarzy takich jak Coben, Brown, Ludlum, jednak ja bym bardziej skłaniała się ku Cobenowi, ponieważ wiele elementów w powieści jest znanych z poprzednich książek tego autora (np. serii z Myronem), samo zachowanie bohaterów i ich dialogi na to wskazują. Aczkolwiek może się to okazać zmyłką, jestem bardzo ciekawa kto jest prawdziwym autorem tej książki :)

Dama_Karo | 2013-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Ołtarz z ludzkich kości - tajemnica przekazywana z pokolenia na pokolenie kolejnym Strażniczkom, których życie jest zagrożone przez licznych, rządnych władzy Myśliwych. Ołtarz jest ukryty gdzieś na Syberii i ma magiczną moc, a Strażniczki muszą dbać o to, żeby "nie wpadł w niepowołane ręce". Nie jest to jednak proste zadanie - każda z nich niejednokrotnie musiała narażać życie, aby nie zdradzić sekretu ołtarza.

Naszą główną bohaterką jest Zoe - jej babka (wcześniej uznawana za martwą) dostarcza jej informacji o ołtarzu kości. Informacje te są jednak zaszyfrowane i zagadka goni zagadkę. Od tego momentu życie Zoe jest w niebezpieczeństwie - parę razy ociera się o śmierć i musi uciekać z własnego domu.

Kolejną ważną postacią jest Ry - jego ojciec na łożu śmierci zdradza okrutną prawdę o "wielkim zabójstwie", w którym brał udział. Życie Rya jest zagrożone, a wszystko z powodu filmu, na którym uwieczniono tę wielką zbrodnię. Nikt jednak nie wie gdzie znajduje się film i jak go...

shuch | 2012-12-24

Fani amerykańskich filmów sensacyjnych będą zachwyceni.

Mamy tu bardzo prosto opisane, ciągłe strzelaniny, pościgi i obrzydliwie kiczowaty wątek romantyczny, a to, co miało być największym, dla mnie, atutem tej książki - tajemnica ołtarza (z naciskiem na słowo tajemnica) jest dość naciągana. Nawet uznając specyfikę gatunku i zawieszając niewiarę... miałam wrażenie, że czytam jakieś straszne bzdury. Niestety! A zapowiadało się intrygująco.

Jako czytadło, można, choć są lepsze czytadła.

eR_ | 2014-07-06

Świetna przygodówka z elementami sensacji.
Ołtarz Kości to coś co chcą zdobyć wszyscy,nie wahają się przed niczym,ale Strażniczka która niespodziewanie została właśnie nią,nie daje sobie w kaszę dmuchać,tym bardziej,że ma pomocnika.
Jakby tego było mało jest w posiadaniu taśmy filmowej na której utrwalono "Wielkie Zabójstwo" za którą też warto umrzeć,albo dać się zabić.
Autor-nieznany,podejrzenia padają na Cobena na ten przykład..
Jeśli wyjdzie na jaw,że to On rzeczywiście,to dajcie znać,zmienię ocenę,bo nie przepadam za Nim ;)