Fabryka oficerów

978-83-111-2030-3
Literatura niemiecka, XXI wiek
literatura piękna
Dorota_1988

„Fabryka oficerów” jest książką w pełni oddającą największe okropności nazizmu i wojny! Ma formę dziennika prowadzonego przez kadeta z pewnej akademii wojskowej (prawdopodobnie tej, w której Kirst w latach 1943-1945 wykładał). Miejscem akcji jest więc szkoła wychowująca i kształcąca w trybie przyspieszonym oficerów do służby na froncie. Takie „maszynki” kierujące śmiercionośnym ogniem...

Miejscem akcji jest więc szkoła wychowująca i kształcąca w trybie przyspieszonym oficerów do służby na froncie. Takie „maszynki” kierujące śmiercionośnym ogniem strzelców. Opisana historia podobno wydarzyła się naprawdę podczas 16. kursu dla oficerów, który trwał od 10 stycznia do 31 marca 1944 r. w Szkole Wojennej w Wildingen nad Menem. Jak zwykle Kirst do opisu dołączył wyciągi z akt sądu wojennego, listy, życiorysy.
Powieść stwarza więc nieodparte wrażenie autentyczności i potwierdza prawdziwość zdarzeń, choć nazwiska zostały z pewnością zmienione. Wszystko miało służyć „straconemu pokoleniu” (za które i Kirst się uważa!) ku pamięci, a młodzieży ku przestrodze, aby nigdy więcej się to nie powtórzyło!
W sumie – książka jest jednym wielkim oskarżeniem i napiętnowaniem nazizmu, III Rzeszy i wojny. Oskarżeniem systemu, któremu autor również (jak wielu innych Niemców) w młodości gorliwie służył. Powieść ukazuje bardzo gorzką prawdę o słabości ludzkiej.

Magdamon | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

Czyta się świetnie.Doskonałe dialogi, pisane z poczuciem humoru. Poznajemy zasady szkolenia przyszłych oficerów w szkole wojennej nr 5, które odbywają się według ściśle określonych reguł,z przestrzeganiem ustalonej hierarchii wojskowej z licznymi intrygami,tajemnicami, knuciami, miłostkami.Gdzieś daleko w tle toczy się wojna, a w zasadzie powoli dogorywa, bo to już luty 1944 roku. Ofiary wojny, o których możemy się dowiedzieć to np. "ludzie- piłki" czyli korpusy ludzkie z w pełni sprawnymi mózgami, zawieszeni w koszach pod sufitem. Przebywali w schronisku-szpitalu,ich tragiczna egzystencja była czasami ubarwiana grą w szachy, a grali dłońmi odwiedzających miejsce oficerów. Bardzo oryginalnym pomysłem w powieści są tzw interludia czyli okresowe wstawki w postaci życiorysów kolejnych , głównych bohaterów, opowiedziane ich własnymi słowami. Książkę czyta się dłuuuugo, bo ma ponad 900 stron. Warto jednak sięgnąć po tę pozycję bo jest na prawdę oryginalna i wyjątkowa.

onika | 2019-06-26
Przeczytana: luty 2019

Nie partia, nie koszary, nie front, nie zaściankowa społeczność, ale wszystkie te rzeczy stopione w tyglu pisarskiej nadwrażliwości serwuje Kirst w „Fabryce oficerów”. Wildlingen, małe miasteczko gdzieś w Niemczech, nad którym góruje budynek Szkoły Wojennej nr 5, żyje głównie z oficerów i podchorążych. Skomplikowana sieć wzajemnych powiązań i układów jest wykorzystywana do wewnętrznych porachunków, bo niby wszyscy żyją dla führera, ale i tutaj są równi i równiejsi.

Pierwszy kwartał 1944 roku będzie trudnym okresem w życiu szkoły i położy się cieniem na wszystkie powiązane z nią osoby. Oto w czasie ćwiczeń na poligonie zdarzył się nieszczęśliwy wypadek – zginął podporucznik Barkow. Wiadomo, wypadki zdarzają się najlepszym. Ale generał major Modersohn w tym przypadku w przypadek nie wierzy i zleca wyjaśnienie tej sprawy porucznikowi Krafftowi, który jako nieuwikłany w rozmaite zależności, ma szansę poznać prawdę. Bezkompromisowość Kraffta i jego brak złudzeń co do korpusu...

Książka_koc_kot | 2019-03-03

Po prostu jedno słowo KLASYKA

Małgosia | 2018-02-24

Absolutny geniusz. W całości czytałam kilkukrotnie, fragmentami chyba setki razy. Tę książkę trzeba przeczytać co najmniej dwa razy - za pierwszym razem najbardziej wciąga wątek śledczo-kryminalny, dopiero za drugim, gdy znamy już rozwiązanie zagadki, na pierwszy plan wysuwają się kolejne warstwy przedstawionego świata (a jest ich wiele). Wojna, dobro i zło, gdzie i czy istnieje granica, za którą cel już nie uświęca środków, ludzkie siły i słabości, relacje międzyludzkie, miłość, walka o przetrwanie, etyka walki... nie sposób wymienić wszystkie problemy, jakie porusza "Fabryka oficerów", niemożliwe, aby zgłębić je w całości podczas jednego spotkania z tą lekturą. Od lat mój absolutny numer jeden wśród wszystkich książek w ogóle, gdybym była książkową monogamistką, właśnie tę pozycję zostawiłabym na swojej półce jako "tę jedyną" :).

Lena | 2017-12-16
Na półkach: Przeczytane, Mity

Pare lat temu sięgnełam po nią przykuta chorobą do łóżka, bo nic po za nudą nie zmusiło by mnie do przeczytania książki - najprościej mówiąc - o wojsku.
Okazało się że jest jak bagno ... Wciąga kompletnie po uszy! 😉
Polecam spróbować nieprzepadającym za tematyką wojenną za to lubiącym zagadki i dobrze zbudowaną fabułe!

EwaB | 2017-11-07
Na półkach: Przeczytane, Klasyka
Przeczytana: listopad 2017

Bardzo interesująca książka.
Napisana lekkim językiem, w zasadzie nie ma tu opowieści z frontu. Są za to wątki humorystyczne, kryminalistyczne i filozoficzne (bardzo interesujący jest wątek z willą Rosenhugel).
Inne spojrzenie na II wojnę światową.
Polecam

Anna | 2017-10-23

Przeczytała... Przemęczyłam raczej. Nigdy w życiu nie zdarzyło mi się tak długo czytać jakiejś książki. I nie jest to spowodowane ilością stron. Tematyka ciekawa, kunsztu pisarskiego nie można nie docenić. A mimo tego książka ta zapisze się w mojej pamięci jako czytelnicza męczarnia.

jarr74 | 2017-06-01
Przeczytana: 2017 rok

„Żołnierz nie walczył już przeciw żołnierzom, nie bronił już ojczyzny, nie chronił ludzi – musiał, jak za czasów landsknechtów, zwalczać ideologie, religie, i potężne kliki. I co gorsza: musiał tolerować zbrodnie, a tym samym sankcjonować je – był więc współwinowajcą. Niemcy straciły swój honor. Człowiek, który pozbawił Niemców honoru i robił z żołnierzy zbrodniarzy, nazywał się Hitler”.

To zdecydowanie jedna z najważniejszych powieści antywojennych swoich czasów i głos pokolenia, które pragnęło zmierzyć się oraz rozliczyć z własną, niechlubną, nazistowską przeszłością. Po raz pierwszy miałem okazję sięgnąć po nią wiele lata temu i dziś, mając ją w ręku po raz kolejny, stwierdzam iż nic (mimo upływu czasu oraz gwałtownie zmieniającego się świata) nie straciła ona na swej autentyczności, wielowymiarowości i ponadczasowym przekazie. Każdy z miłośników literatury ma z pewnością w swoich zbiorach czy pamięci kilka takich, szczególnych, pozycji, które pozostają z nami na...

bifke | 2017-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2017

Dobra książka, którą jeszcze lepiej się czyta.

Ile może jednostka w czasach ideologicznego szaleństwa?

I jak wygląda życie po nim... mocne posłowie.

Kelrik | 2017-01-09
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Świetny kryminał wojenny z podwójnym dnem. Kirst celnie pokazuje nastawienie do wojny różnych grup społecznych w Akademii Wojskowej. Od zażartych wielbicieli Hitlera, przez pruskich idealistów, do zwykłych ludzi, którzy po prostu chcieli tą wojnę przetrwać. Zróżnicowanie poglądów i ambicji prowadzi do niezwykle ciekawych rozwiązań. Czytelnik szybko kibicuje Kraftowi i niejednoznacznemu Federsowi, który kradnie tą książkę.