Taniec szczęśliwych cieni

Tłumaczenie: Agnieszka Kuc
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
6,69 (551 ocen i 107 opinii) Zobacz oceny
10
24
9
37
8
104
7
145
6
144
5
53
4
20
3
13
2
7
1
4
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Dance of the Happy Shades
data wydania
ISBN
9788308050552
liczba stron
352
kategoria
literatura piękna
język
polski

Piętnaście historii napisanych z niebywałą dbałością o szczegół i przenikliwością. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie kobiet – dorosłych i nastoletnich) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między...

Piętnaście historii napisanych z niebywałą dbałością o szczegół i przenikliwością. Bohaterowie Munro są ludźmi z krwi i kości, w których nietrudno odnaleźć samego siebie. Ich oczami (głównie kobiet – dorosłych i nastoletnich) patrzymy w przeszłość. Munro w swoich opowiadaniach ukazuje przemijanie, złożoność więzów rodzinnych, specyfikę życia w małych miasteczkach i ogromne różnice między światem mężczyzn i kobiet.

 

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2013

źródło okładki: www.wydawnictwoliterackie.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Oficjalna recenzja
Monika książek: 965

Głębia kanadyjskich miasteczek

Alice Munro została uznana za najlepszą kanadyjską autorkę krótkich form prozatorskich. Nazywa się ją również kanadyjskim Czechowem. Jest to niewątpliwie jedna z najwspanialszych autorek opowiadań, która doskonale umie zawładnąć tego typu prozą. Czytając „Taniec szczęśliwych cieni” nic nie wskazuje na to, że to jej debiut literacki. Jest to książka nad wyraz dojrzała, a jej warsztat sprawia wrażenie świetnie wyćwiczonego. Opowiadania z tego tomu, to z pozoru bardzo proste historie, ujęte w oszczędnej prozie. Świat przedstawiony jest jednak tak precyzyjnie stworzony, że postaci stają przed nami w całej swej okazałości, jak istoty z krwi i kości. Wielką zaletą opowiadań Munro jest to, że mamy wrażenie, jak gdyby żadna z opowiadanych historii nie była wcale zmyślona, jak gdyby wszystko zostało przez z nią zasłyszane w jakimś plotkarskim małym miasteczku.

Debiutancki tom jest bardzo spójny. Nie pojawiają się tu właściwie słabsze opowiadania. Wszystkie natomiast wydają się być w pewien tajemniczy sposób połączone ze sobą. Opowieści z pozoru nie mają w prawdzie ze sobą nic wspólnego, jednak czytelnik mimowolnie zastanawia się co jakiś czas, czy nie pojawia się pewna ciągłość dla niektórych z historii. Munro wykorzystuje wiele podobnych motywów, które łączą ze sobą bohaterów poszczególnych opowieści. Kilkakrotnie narratorką jest dziewczynka czy kobieta o imieniu Helen, dwukrotnie pojawia się postać ojca nazwanego Ben Jordan, przewija się motyw lisiej farmy, patchworkowych...

Alice Munro została uznana za najlepszą kanadyjską autorkę krótkich form prozatorskich. Nazywa się ją również kanadyjskim Czechowem. Jest to niewątpliwie jedna z najwspanialszych autorek opowiadań, która doskonale umie zawładnąć tego typu prozą. Czytając „Taniec szczęśliwych cieni” nic nie wskazuje na to, że to jej debiut literacki. Jest to książka nad wyraz dojrzała, a jej warsztat sprawia wrażenie świetnie wyćwiczonego. Opowiadania z tego tomu, to z pozoru bardzo proste historie, ujęte w oszczędnej prozie. Świat przedstawiony jest jednak tak precyzyjnie stworzony, że postaci stają przed nami w całej swej okazałości, jak istoty z krwi i kości. Wielką zaletą opowiadań Munro jest to, że mamy wrażenie, jak gdyby żadna z opowiadanych historii nie była wcale zmyślona, jak gdyby wszystko zostało przez z nią zasłyszane w jakimś plotkarskim małym miasteczku.

Debiutancki tom jest bardzo spójny. Nie pojawiają się tu właściwie słabsze opowiadania. Wszystkie natomiast wydają się być w pewien tajemniczy sposób połączone ze sobą. Opowieści z pozoru nie mają w prawdzie ze sobą nic wspólnego, jednak czytelnik mimowolnie zastanawia się co jakiś czas, czy nie pojawia się pewna ciągłość dla niektórych z historii. Munro wykorzystuje wiele podobnych motywów, które łączą ze sobą bohaterów poszczególnych opowieści. Kilkakrotnie narratorką jest dziewczynka czy kobieta o imieniu Helen, dwukrotnie pojawia się postać ojca nazwanego Ben Jordan, przewija się motyw lisiej farmy, patchworkowych dywaników szytych przez starsze panie, a wiele z opowieści dzieje się w miasteczku lub okolicach Jubilee. Ale te historie, choć z podobnymi motywami, nie pasują do siebie. Kontynuację wykluczają jakieś szczegóły. Nie umiejąc jednak dokładnie umiejscowić owych wydarzeń w czasie, poddajemy się grze, którą z czytelnikiem prowadzi autorka.

Życie w małych kanadyjskich miasteczkach płynie dość spokojnie i jednostajnie. Idealnie opisuje go Munro w opowiadaniu „Pokój utrechcki”: Rytm życia w Jubilee na sposób pierwotny wyznaczają pory roku. Ludzie umierają zimą; pobierają się latem. I ma to swój głęboki sens; zimy są bowiem długie, najeżone przeciwnościami, więc starzy i osłabieni nie zawsze potrafią je przetrwać. W tym samym opowiadaniu autorka porusza temat biedy w owych miasteczkach i stosunku ludzi do niej: Nic się nie może zmarnować; wszystko trzeba zużyć, naprawić albo przerobić i ponownie wykorzystać; ubrania trzeba nosić, aż się rozlecą. Na planie pierwszym Munro stawia trudne relacje między ludźmi. Mamy do czynienia oczywiście z trudną i irytującą relacją w opowiadaniu „Biuro”, jednak głównie to w tym, co niedopowiedziane rozgrywają się akcje opowiadań. W małych miasteczkach, gdzie wszyscy o wszystkich wszystko wiedzą i gdzie szepty i plotki biorą górę, największą rolę odgrywa milczenie. Milczenie komiwojażera Braci Walker odwiedzającego swoją dawną miłość, nie zdradzającego jednak ani jej, ani swoim dzieciom, uczuć, które przywiodły go pod drzwi Nory. Milczenie Mary, która stara się nie uczestniczyć w planie wspólnoty mieszkaniowej walczącej o usunięcie brzydkiego domu pani Fullerton. Milczenie May, kiedy staje się świadkiem śmierci swojej babki. Milczenie, które otacza porzuconą narzeczoną, gdy nikt nie wyjaśnia decyzji Clare’a. Każda z postaci przeżywa opowiedzianą historię w sposób indywidualny, a Munro o tych przeżyciach opowiada w sposób oszczędny, lub również pozostawia je niedopowiedziane. Każde z opowiadań to wyjątkowa opowieść o relacjach międzyludzkich, o trudzie, poświęceniu, o złamanych sercach. Każdy bohater opowieści staje przed koniecznością poradzenia sobie w kłopocie. Trudność trzeba przezwyciężyć, przejść nad nią do porządku i wciąż kierować swoje życie naprzód, bez względu na to, co się wydarzyło.

Kwintesencją prozy Munro jest opis kończący opowiadanie „Komiwojażer Braci Walker”: (...) czuję, że życie mojego ojca zostaje za nami, razem z kończącym się popołudniem; staje się mroczne i dziwne, podobnie jak otaczający krajobraz, który ma na nie magiczny wpływ i sprawia, że wydaje się nam przyjazne, zwyczajne i dobrze znane, gdy przyglądamy mu się z bliska, ale kiedy odpływa w dal, zamienia się w coś nieznanego, czego nigdy do końca nie pojmiemy, kryjącego w sobie wszystkie stany pogody i takie głębie, których nie możemy sobie nawet wyobrazić. Taka jest właśnie proza Alice Munro: z pozoru zwyczajna i prosta. Gdy jednak przyjrzymy się bohaterom i spróbujemy się zadumać nad lekturą, odnajdujemy wielką głębię, w krótkich i na pozór codziennych historiach.

Monika Samitowska-Adamczyk

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1778)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 1064
Joanna | 2014-01-13
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Obraz kanadyjskiej prowincji lat powojennych w kilkunastu opowiadaniach.
Niczym bohater pierwszego opowiadania wędrowny domokrążca , " Komiwojażer Braci Walker " noblistka zabiera czytelnika w literacką podróż po prowincjonalnych miasteczkach.
W większości są to miejsca ponure, brudne ze starymi ruderami z podwórzami porośniętymi zielskiem. Czasem jest to ziemianka w lesie jako miejsce zamieszkania alkoholika w stadium halucynacji.
Dzieci cierpiące nędzę , ubóstwo i brud niejednokrotnie stykające się z bezpośrednim zagrożeniem czy śmiercią jak w opowiadaniu o poparzonym wrzątkiem chłopcu , czy wzruszającym opowiadaniu " Dzień motyla", w którym dziewczynka Myra Sayla wcześniej obchodzi w szpitalu dzień swoich urodzin.
Przygnębiający, ponury nastrój większości opowiadań, ich bohaterowie pozbawieni są widoków na lepszą przyszłość, naszkicowani jednak w sposób wyrazisty i wiarygodny. Poruszany jest problem odrzucenia, śmierci, odchodzenia.
Debiutancki zbiór opowiadań...

książek: 855
romeo | 2019-01-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 08 stycznia 2019

I co z tego, że noblistka, skoro lektura tych powolnych opowiadań przyprawia o głośne ziewanie? Obcując z tymi tekstami czułem się jak mucha w smole. Mdłe, nijakie i bezpłciowe. Albo po prostu nie dla mnie.

książek: 31372
Książkowa-Fantazja | 2014-06-18
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Zbiory opowiadań nie cieszą się dużą popularnością wśród czytelników. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak w tekstach spójności, ciągłości fabularnej, czy występujący bardzo zróżnicowani bohaterowie, którzy na ogół nie mają wspólnych cech. Również często się zdarza, że w takich zbiorach, autor prezentuje bardzo nierówny poziom, a to z kolei sprowadza się do bardzo szybkiego zapomnienia o czytanym tekście i zniechęcenia odbiorcy. Zatem jak poradziła sobie Alice Munro, kanadyjska zdobywczyni nagrody Nobla, okrzyknięta mianem kanadyjskiego Czechowa, w swoim debiucie literackim?

Alice Munro to urodzona w 1931 roku w Wingham (prowincja Ontario) kanadyjska pisarka głównie opowiadań. Uważana za jedną z najznamienitszych, żyjących pisarek, krótkich form literackich. Debiutem jej jest "Taniec szczęśliwych cieni", który ukazał się w Polsce w 2013 roku za pośrednictwem Wydawnictwa Literackiego.

"Taniec szczęśliwych cieni" to zbiór piętnastu opowiadań, gdzie autorka niespiesznie...

książek: 6867
allison | 2013-02-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 11 lutego 2013

Autorka tych opowiadań wymieniana jest jako kandydatka do literackiej Nagrody Nobla - i nie ma w tym ani trochę przesady!

"Taniec szczęśliwych cieni" udowadnia, że nawet zwykła z pozoru codzienność możne stać się kanwą napisanych na najwyższym poziomie, ciekawych, pięknych i poruszających historii. Alice Munro opowiada niespiesznie o świecie małych miasteczek, których mieszkańcy są zwyczajnymi ludźmi; jak każdy, mają problemy i muszą radzić sobie z różnymi życiowymi przeszkodami, przeżywają smutki i radości, czasem postępują w sposób niezrozumiały dla samych siebie, czasem podejmują wyzwania albo - odwrotnie - rezygnują z planów i marzeń...

Pisarka posługuje się różnymi typami narracji, ale największe wrażenie zrobiły na mnie utwory, których narratorami są dzieci lub osoby opisujące świat z perspektywy doświadczeń dorastającego i dojrzewającego człowieka. Opowiadania te i nowele mają w sobie coś magicznego, nostalgicznego, sentymentalnego, przy czym nie znajdziemy w nich...

książek: 1857

Literacka Nagroda Nobla działa jednak motywująco - jeszcze tydzień temu na półkach w księgarni widziałam wszystkie, do tej pory, wydane w Polsce tomy opowiadań Alice Munro, a w weekend... tylko jedno. A mi udało się zdobyć 'Taniec szczęśliwych cieni'.
Po lekturze całego tomu z opowiadaniami (wcześniej miałam do czynienia z fragmentami) przyłączam się do tych, którzy krytykują okładki książek tej kanadyjskiej pisarki. Czemu? Bo mogą zmylić.
Kobieta w eleganckiej, czerwonej sukience sugeruje, że czekają na nas historie z wyższych sfer. To błąd - Alice Munro umiejętnie opisuje codzienność mieszkańców prowincji. Poznajemy ich życie, problemy, marzenia, tak nieodległe od rzeczywistych. Jak na debiut literacki 'Taniec szczęśliwych cieni' to bardzo dobra pozycja - świetny warsztat literacki i talent pani Munro są widoczne w każdym opowiadaniu. Moimi faworytami są trzy historie zawarte w 'Biurze', 'Czerwonej sukience' i 'Pocztówce'.
Jedynie, do czego, niestety, muszę się przyczepić, to...

książek: 2229
Wojciech Gołębiewski | 2016-10-05
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 05 października 2016

To debiutancki zbiorek Munro z 1968 roku.
Alice Ann Munro (ur. 1931) została nazwana przez Cynthię Ozick (ur. 1928) „naszym Czechowem”, a inni podchwycili ten wymysł amerykańskiej pisarki, notabene córki żydowskich emigrantów z Rosji, i zgodnie za nią gęgają: to amerykanski Czechow !! Po pierwsze – nie amerykański, a kanadyjski. A po drugie - Munro dostała Nobla, a Czechow nie; to może i Munro lepsza (kwestia gustu), ale na pewno nic ją z Czechowem nie łączy (poza długością utworów) Wikipedia o niej pisze:
„..Uważana za jedną z najznamienitszych żyjących autorek krótkich form prozatorskich. Thomas Tausky w biograficznym eseju "Alice Munro. Biocritical Essay" napisał: „Uznawana za najlepszą kanadyjską autorkę noweli i opowiadań, Alice Munro systematycznie tworzy dzieła, w których dokładny opis relacji społecznych i głęboki rys psychologiczny łączą się z bezbłędnym instynktem używania właściwej formy...

książek: 998
Jomi | 2013-09-19
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: wrzesień 2013

Jestem rozczarowana tą książką. Po tylu dobrych ocenach spodziewałam się czegoś więcej. Jak dla mnie opowiadania są trudne, nostalgiczne...w połączeniu z początkiem jesieni mogą powodować depresje ;) Nie jestem krytykiem literackim i może dlatego nie poznałam się na warsztacie literackim autorki. Czytam różne pozycje, lubię kiedy książka budzi we mnie emocje, wciąga w świat bohaterów....jednak w tym przypadku dawkowałam sobie opowiadania ,nie chciałam ,żeby świat bohaterów mną zawładnął,bo był dla mnie przytłaczający, jakiś destrukcyjny i wcale mi się nie podobał.

książek: 252
Lei_Libros | 2013-12-06
Przeczytana: 03 grudnia 2013

Oczywiście, że zdobycie tytułu Noblistki Anno Domini 2013 było czynnikiem dzięki, któremu kanadyjska autorka opowiadań zaistniała w świadomości mojej oraz, jak mniemam, większości polskich czytelników. Notabene, Literacka Nagroda przeobraża wprzódy sklepowe ekspozycje – egzemplarze, dotychczas ulokowane w trzecim rzędzie ósmej półki od lewej, w te pędy stają się godne oświetlonych blaskiem fleszy wystaw głównych. Bądź co bądź, chcąc zachować pozory profesjonalizmu względem dorobku literackiego Alice Munro, sięgnęłam ku początkom, czyli do pozycji „Taniec szczęśliwych cieni".

Każda historia ze zbiorku, jakkolwiek będąc fabularnie samodzielną, stanowi zaproszenie „na kawę i rozmowę” do kolejnego domu z sąsiedztwa. Bohaterowie są przedstawicielami, wprawdzie klasowo zróżnicowanej, to jednak jednej społeczności - kierują się porównywalnymi wzorcami i podobną „oldschool’ową” obyczajowością: jeszcze purytańską, wciąż pełną konwenansów. Relacje międzyludzkie wydają się stanowić...

książek: 702
chiara | 2013-09-21
Przeczytana: 20 września 2013

W swym pierwszym, a już doskonałym zbiorze opowiadań Alice Munro przedstawia trudne relacje między matką i córką. Tajemnicą sukcesu Munro jest to, że nikogo nie ocenia ani nie próbuje znaleźć przyczyn konfliktu.

książek: 3179
jjon | 2013-02-10
Na półkach: Przeczytane, Własne, Ulubione, 2013
Przeczytana: 10 lutego 2013

Bohaterowie opowiadań Munro to zwyczajni ludzie wiodący zwyczajne życie, przeżywający zwyczajne rozterki, zmagający się z codziennymi troskami. Problemy bohaterów wydają się bardzo aktualne, co świadczy o ponadczasowym charakterze tych opowiadań. Munro pisze o zawiedzionej miłości, trudnych relacjach między ludźmi, przemijaniu, różnicach w postrzeganiu rzeczywistości. W kilku opowiadaniach zaskoczyło mnie zakończenie. Wydawało mi się, że opowiadanie jest niedokończone, że historia nie może się tak skończyć. Może, jak najbardziej może. Bo u Munro nie liczy się dalszy ciąg, ale ‘tu i teraz’. Ważne są bieżące odczucia bohaterów.

Opowiadania Alice Munro to z pozoru proste, codzienne, życiowe historie. Niby podobne, a jednak różne. Niby zupełnie odrębne, a jednak coś je łączy. Łączy je ukazywanie skomplikowanej ludzkiej natury, skłonności człowieka do skrywania tajemnic, poczucie tego, że w każdym człowieku jest to wewnętrzne „coś”, do czego nikt inny nie ma dostępu. W każdym...

zobacz kolejne z 1768 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Dobrze wyjść z pisarzem: Margaret Atwood i Alice Munro

Kobiety wierzą w to, w co muszą uwierzyć. Łatwo nadążyć za ich tokiem myślenia (…). Ale potrafią radzić sobie w życiu, to ich dar, to coś, co sprawia, że są sprytniejsze od mężczyzn. Tymi słowami Alice Munro otwórzmy krótką historię przyjaźni dwóch sprytnych pisarek z Kanady. W rolach głównych: przywołana już noblistka i Margaret Atwood.


więcej
„Konto Godne Polecenia Książkowym Molom” - wyniki konkursu

Właśnie zakończyła się trzecia i ostatnia edycja konkursu na recenzję miesiąca organizowanego we współpracy z Bankiem Zachodnim WBK. Kto tym razem zdobył iPada Mini, czytniki Kindle Paperwhite i pakiety książek?


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd