Taniec szczęśliwych cieni

Agnieszka Kuc

Oficjalne recenzje i

Głębia kanadyjskich miasteczek

[ 38 ] Link do recenzji

Bohaterami piętnastu opowiadań zawartych w „Tańcu szczęśliwych cieni” są jednostki słabe i wykluczone - z powodu swojej niepełnosprawności, rasy, płci, wieku, statusu socjoekonomicznego. Historie Munro są tak realistyczne, że gdyby lekko zmienić ich formę można by „Taniec” zakwalifikować jako reportażu. Zatrważajace jest to, że te opowiadania powstały 60 lat temu, a...

Nie potrafię stwierdzić, czy polubiłam Alice Munro, czy nie. Była to moja pierwsza styczność z tą autorką i na razie ostatnia, ale w przyszłości, kto wie?

Natomiast jeśli chodzi o zbiór opowiadań o wdzięcznym tytule "Taniec szczęśliwych cieni" - pozornie niepołączonych ze sobą, co najwyżej miastem Jubilee i innymi szczegółami - lektura była... przyjemna. Chyba tak to mogę...

Lektura może i nie porywająca, ale za to jaka nastrojowa.

Opowiadania dość nierówne, niektóre bardzo dobre, inne mniej. Warto jednak samemu wyrobić sobie opinię.

Dla mnie ta literatura jest niestety zbyt anachroniczna.
Zupełnie nienowoczesna.

Nie budzi również specjalnych emocji. Jedno lub dwa opowiadania przeczytałam z większym zainteresowaniem.

Reszta jest okropnie nudna i nużąca. Tak właściwie o niczym. Strony wypełnione opisami przyrody i środowiska nieożywionego. Pomiędzy nimi mdli ludzie, potraktowani od niechcenia. Prawie...

Nie przepadam za opowiadaniami. Moim zdaniem to jeden z trudniejszych gatunków literackich. Ciężko na kilku stronach stworzyć kreację bohatera, z którym czytelnik się może identyfikować, sympatyzować, nienawidzić, który będzie grał na emocjach. Ale te opowiadania się obroniły :) Wciągnęłam się w małomiasteczkowy powolny klimat dawnej Kanady.

I co z tego, że noblistka, skoro lektura tych powolnych opowiadań przyprawia o głośne ziewanie? Obcując z tymi tekstami czułem się jak mucha w smole. Mdłe, nijakie i bezpłciowe. Albo po prostu nie dla mnie.

nie no przesada, nie uwierzyłam w nic z tej książki, ale to chyba bardziej moja rzecz niż samego tekstu

Bardzo się zawiodłam tą pozycją. To moje pierwsze spotkanie z Alice Munro. Opowiadania nie robiły na mnie większego wrażenia. Moim zdaniem ani język ani treść nie porywa. Niewiele było momentów, które wzbudzalyby moja autentyczna ciekawość. kilka dni po przeczytaniu stwierdzam, że książka nie zostanie w mojej pamięci na dłużej. Żałuję...

Dyskusje

1 038