Kup teraz - 2 oferty w cenie od 29.16 zł do 36.38 zł

2014-09-01
Agnieszka Kuc
opowiadania Nagroda Nobla

Oficjalne recenzje i

Oblicza miłości z codziennego życia

Link do recenzji

Z trudem przebrnęłam przez tę pozycję i to nie ze względu na fakt, że była trudna (bo nie była), ale... nudna. Nie żeby napisana została jakimś trywialnym językiem czy też opowiadała o pospolitych rzeczach, ale nie ciekawiła mnie i z niechęcią po nią sięgałam. Czytałam ją chyba z miesiąc! Polecam tylko fankom autorki.

Alice Munro to autorka, którą kojarzyłem za sprawą nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą otrzymała w 2013 roku. Pozostało mi więc zapoznać się z jej twórczością i skonfrontować swoje zdanie ze zdaniem innych, którzy zachwalali Munro. Co mogę powiedzieć? „Odcienie Miłości” to proza piękna, wrażliwa i głęboka. Poszczególne opowiadania traktują o miłości małżeńskiej...

Trochę zadziwnień trafnością odkryć, trochę znużenia i banału. Bilans dodatni, choć i lekie rozczarowanie.

KULTURALNE INGREDIENCJE BLOG

Wielka skala emocji, tajemnice i niemożność wypowiedzenia siebie, zdrady i głębokie przywiązanie – oto tematy tomu opowiadań Alice Munro.

Jeśli ktoś spodziewałby się typowych historii miłosnych, będzie srodze zawiedziony. Opowiadania te bowiem ukazują skomplikowane relacje międzyludzkie oraz jak wielka jest skala towarzyszących im...

Hmm, na pewno jest to literatura na poziomie, ale niestety, dla mnie jest ciężkostrawna i nużąca, z trudem przebrnęłam przez większość opowiadań.

To druga książka Munro, jaką przyszło mnie recenzować; pierwszej pt "Taniec szczęśliwych dni" dałem 5 gwiazdek by nie denerwować jej fanów. Nagroda Nobla przyznana autorce w wieku 82 lat nie jest świadectwem jej talentu, lecz jej długowieczności. Gdyby było inaczej, dostałaby wcześniej. Jedenaście opowiadań:
1. "Odcienie miłości" ...

Miałam ogromne oczekiwania w związku z opowiadaniami Alice Munro. Autorka została okrzyknięta „mistrzynią krótkiej formy”, a o jej twórczości mówi się w samych superlatywach. Ogrom pozytywnych opinii i pochwał pod adresem sprawności pióra i przenikliwości sądów pisarki sprawił, że zawiesiłam poprzeczkę bardzo wysoko – i być może dlatego tak boleśnie się...

Pierwsza książka Alice Munro, którą przeczytałam i z pewnością nie ostatnia. Nie przepadam za opowiadaniami, ale w tej książce były takie akurat, w sam raz, wyczerpujące. Fabuły było tyle ile trzeba, bez niesmaku, że kończy się w połowie akcji :)

Przyznam, że potrzebowałam trochę czasu żeby przyzwyczaić się do stylu i klimatu opowiadać Alice Munroe i przez pierwsze trzy opowiadania z trudem przebrnełam ale później było już lepiej. Jak najbardziej polecam!

Na półkach: , , , ,

Ależ to jest proza!
Delektowałam się nią od Wielkanocy, dozując sobie oszczędnie lekturę, by móc cieszyć się nią jak najdłużej. A gdy odwróciłam ostatnią kartkę, zrobiło mi się markotno, bo chętnie przeczytałabym kolejne pięćset stron opowiadań Alice Munro.

"Odcieniami miłości" noblistka kolejny raz potwierdza swój kunszt literacki i niebywałą umiejętność zamykania w...

• 2014
  • 2015