Uciekinierka

Data 1. wydania:
2006-01-01
Alicja Skarbińska-Zielińska
Alicja Skarbińska-Zielińska opowiadania

Alice Munro w cyklu Swoich opowiadań prezentuje losy różnych kobiet i wyniki ich wyborów lub przypadkowych zdarzeń wpływających na ich dalsze życie.
Najbardziej podobało mi się opowiadanie pod tytułem Namiętność. To w nim pokazany był jedne dzień, który wpływa na resztę życia Grace. Co się dzieje kiedy się spotkasz z przeznaczeniem.
Natomiast opowiadanie Szansa było dla mnie wstępem do większej opowieści. Wydaje się ono zaledwie szkicem historii i bardzo mi brakuje tych chwil pomiędzy wspominanymi przez główną bohaterkę.
Tytułowa historia Uciekinierka nie zachwyciła mnie. Decyzja jaka podjęła główna bohaterka tego opowiadania był dla mnie niezrozumiała i wyjątkowo błędna.
Na moją większą uwagę również zasłużyło opowiadanie Sztuczki, w którym to przypadek losowy zadecydował o dalszym losie Robin. W momencie kiedy ona z ulgą przyjęła wynik pewnych zdarzeń ja bym osobiście nie wytrzymała ze złości.
Autorka w Swoich opowiadaniach przedstawia różne kobiety. Niektóre silne, inne wątpiące w Siebie, podejmujące dobre decyzje lub zdające się na los. Całość jest bardzo interesująca i pozwala czytelnikowi zadać Sobie pytanie jakie Oni podjęliby decyzje w takiej sytuacji.

Natomiast opowiadanie Szansa było dla...

Genialne! Tak autentyczne, a jednocześnie zaskakujące. Lekko i plastycznie napisane. Zabieram się do przeczytania więcej Munro. Jestem pewien, że się nie zawiodę.

Uciekinierka to zestaw ośmiu opowiadań napisanych przez noblistkę Alice Munro. Jak zawsze odradzam czytania streszczeń z tylnich okładek gdzie w tym przypadku znajdujemy opis „8 kobiet, 8 różnych historii...” Otóż nie! Kobiet jest 5 a trzy opowiadania dotyczą życia jednej bohaterki - Juliet, które zresztą zainspirowały Almodóvara do nakręcenia filmu „Julieta” z 2016 roku 🙃 Każda z historii zawartych w książce opowiada o dłuższym lub krótszym wycinku z życia danej kobiety. Niepozorne na pierwszy rzut oka historie zaskakują nas nagłymi wybuchami emocji, niespodziewanymi wydarzeniami zmieniającymi tor życia, a także melancholijnymi zakończeniami w których sens opowieści można odkryć dopiero po chwili zadumy. Osobiście, sięgając po tą pozycję (bez obrazy dla pani Munro) bałam się nudnego romansidła, dlatego kończąc pierwsze opowiadanie przeżyłam totalny mind blowing bez reszty przepadając w kolejne rozdziały. Owszem, mamy tu wątki miłosne oraz też dużą dozę „oldschoolowych” zwyczajów i zachowań damsko-męskich (bo powieść mimo, że napisana niedawno, to osadzona jest raczej w XX wieku) ale są one jedynie potwierdzeniem tego z jak uniwersalnymi i ponadczasowymi problemami/emocjami/ wyzwaniami zmagają się kobiety. Mimo, ze skończyłam czytać tą powieść ponad tydzień temu, to do dziś przeżywam w myślach niektóre z zakończeń zastanawiając się „co mogłoby się zdarzyć gdyby...” :) 8/10

Trochę mnie smuci taka niska ocena, bo według mnie te opowiadania są genialnie subtelne, nieoczywiste i mówiące po prostu o życiu w jego przeróżnych, nie zawsze łatwych aspektach. Czy książka o życiu jest "o niczym"? Moim zdaniem jest właśnie o tych wszystkich emocjach, które to życie wypełniają — dobrych, złych, łatwych i trudnych. Bo inaczej to życie byłoby strasznie jednowymiarowe i w zasadzie nieprawdziwe.

Alice Munro nie pisze złych książek. Kolejny raz mogłam się o tym przekonać. Tym razem zajmuje się kobietami, które uciekają. Przed życiem, miłością, dziećmi. Temat smutny, to są książki i historie o życiu. Nie ma tutaj fajerwerków, ani szczęśliwych zakończeń. To opowieści, które wywołują zadumę, refleksję, nawet chwilowy smutek. Uwielbiam tę autorkę, ten klimat, te opowieści o kobietach. Nikt nas nie zna, tak jak Alice!

Książka to kilka historii kobiet połączonych motywem ucieczki. Przed mężem, dziećmi, przed rodziną, problemami, w poszukiwaniu wolności , wykształcenia, szczęścia, miłości i... samej siebie. Poznajemy ich losy, ale przede wszystkim myśli, uczucia, emocje. Dowiadujemy się kim są. W tym obszarze dzieje się bardzo dużo. Jednak każdy, kto spodziewa się wartkiej akcji, interesujących przygód i wstrząsających sensacyjnych wydarzeń będzie zawiedziony. Akcja toczy się wolno, niemal niewidocznie, to na czym skupia się autorka to analiza portretów przedstawionych kobiet. Z pewnością nieraz zachęci do refleksji. Dla mnie osobiście to nie wystarczyło, aby się zachwycić i jednak nieraz nudziłam się. Uważam, że to wartościowa lektura ale nie dla każdego i nie na każdą porę. Jak dla mnie każda z bohaterek na końcu swojej historii zdaje sobie sprawę, że jest bądź była nieszczęśliwa i żałuje podjętych lub niepodjetych decyzji, co w konsekwencji sprawia, że lektura jest raczej przygnębiająca i nie pozostawia po sobie iskry nadziei. Może w ten sposób też jest bardziej realistyczna ?

Historie kobiet. Zwyczajne acz pozostające w pamięci. Życie które jest konsekwencją wyborów ale też zewnętrznych okoliczności. Prawdziwa.

Zwyczajnie nudna.

Zwyczajnie nudna.

Mam mieszane odczucia co do tej książki. Miałam ogromny problem z jej oceną. Z jednej strony uważam, iż jest to kawał dobrej literatury, takiej lekko melancholijnej, z przesłaniem. Z drugiej natomiast, książka ta wywoływała we mnie uczucia irytacji, niechęci wręcz. Niektóre dialogi były totalnie oderwane od rzeczywistości, a postaci nierealne. Pewnie musi upłynąć trochę czasu, a historie te muszą pomieszkać w moim sercu i umyśle, abym mogła je szczerze ocenić. Przeczytajcie i przekonajcie się sami czy Alice Munro to pisarka, która trafi do waszych serc.

Bardzo lubię

Bardzo lubię