Okładka książki Poczwarka

Wydawnictwo Literackie
zespół downa
typ
papier
7,46 (5933 ocen i 612 opinii)

Opis książki

Nowe wydanie. Adam i Ewa, bohaterowie powieści, żyją prawie jak w serialu. Mają po trzydzieści lat i starannie opracowany rodzinny biznesplan . Ład ich świata burzy pojawienie się córeczki, innej, niż oczekiwali. Mężczyzna i kobieta każde na swój sposób poznają to nowe życie. Między odrzuceniem a miłością kryje się niejedna tajemnica.

Gdzie kupić?

Polecamy

Opinie czytelników
Anika | 2012-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2012

Książka porusza trudny i ważny problem, jakim jest pojawienie się w rodzinie dziecka z zespołem Downa. Autorka wnikliwie przedstawia emocje rodziców, ich rozczarowanie, obawy, lęki, sposoby radzenia sobie, lub uciekania od tego problemu. Poznajemy także relacje niepełnosprawnego dziecka z bliższym i dalszym otoczeniem, bogate życie wewnętrzne małej Myszki(niedostrzegalne dla otoczenia).
Książka Doroty Terakowskiej to pozycja ważna i potrzebna, z pewnością godna plecenia. Mnie jednak w niektórych momentach przeszkadzał zbytni patos, pseudofilozoficzne rozważania. Przyznam się ,że opisy całkowicie odrealnionych przeżyć dziewczynki na strychu wydały mi się dziwnym rozwiązaniem. Biblijne klimaty też mnie nie zachwyciły. Dlatego ocena tylko "dobra"

Pamiętam, że książkę pani Doroty Terakowskiej "Poczwarka" miałam okazję mieć już kiedyś w swoich rękach. No właśnie... mieć. Nie wiem, czy byłam wtedy jeszcze zbyt młoda duchem ( i ciałem ;) jeśli chodzi o tego typu literaturę czy był jakiś inny powód, ale nie skończyłam jej czytać. Odłożyłam. Zapomniałam.
Może nie zrozumiałam tego co autorka chciała w swojej książce przekazać. Może nie chciałam zrozumieć. Nie wiem. Zresztą, czy to ważne?
Ważne, że "Poczwarka" znów stanęła na mojej drodze ( przyznaję, że troszkę się do tego sama przyczyniłam, wypożyczając ją z biblioteki )
i postanowiłam dać sobie i jej drugą szansę.
Szansę na zmierzenie się z tą historią i jakże trudnym tematem.
Zmierzenie się z historią dziecka dotkniętego zespołem Downa.
Szansę na zrozumienie.
Przeczytałam. Przewróciłam ostatnią stronę i ... rozpłakałam się.
Książka jest po prostu piękna. Wyjątkowa.
A Myszka... Myszkę pokochałam całym sercem.
Za co? Za jej ułomność i niedoskonałość. Za jej niezdarność.
Za jej wew...

onika | 2012-05-24
Na półkach: Przeczytane, Powieści

Jak sobie radzić ze światem, gdy ma się upośledzone dziecko? Ta książka spowodowała, że z jeszcze większym podziwem patrzę na rodziców, którzy mają dzieci wymagające ich nieustannej opieki. Nie jest to lekka rzecz, ale naprawdę warto ją przeczytać.

nadzieja1925 | 2014-05-19
Przeczytana: 19 maja 2014

"W każdym człowieku powinno być coś, o czym wie tylko on sam. Człowiek bez choćby jednej tajemnicy jest jak orzech, z którego po rozłupaniu zostaje sama skorupa. Ludzie za często dbają tylko o skorupę."

„Poczwarka” przedstawia dwa różne sposoby miłości… Zresztą każdy może ją odczytać jak chce, ale dla mnie jest to książka o rożnym sposobie patrzenia na niepełnosprawność, o miłości, którą trzeba się wykazać i pielęgnować. O dziecku, o Ogrodzie Pana i Darach Pana…
Zresztą nie wiem, czy to dobrze przedstawiłam… Autorka mogła mieć również co innego na myśli pisząc tę książkę, ale chyba chodzi o to, żeby każdy znalazł sens zrozumienia tego tylko dla siebie, prawda?

Ewa i Adam są doskonałą parą pod każdym względem: dobra praca, dom, świetlana przyszłość itd. Na razie brakuje im tylko doskonałego dziecka, ale co zrobią, gdy nagle okaże się, że ich idealne dziecko ma zespół Downa i to w jednym z najcięższych przypadków?
Naturalnie czytając to dzieło sama zastanawiałam się, czy dała...

Susie | 2010-11-03
Na półkach: Przeczytane, Zrecenzowane
Przeczytana: 03 listopada 2010

Pierwsze słowo, które przychodzi mi na myśl o tej książce to „wyjątkowa”. Nigdy wcześniej nie czytałam tego typu książki - w której jest pokazane życie dziecka niepełnosprawnego.

Dotąd beztroskie życie Adama i Ewy zostaje zniszczone w dniu na który tak czekali, dniu narodzin ich córeczki. Okazuje się bowiem, że dziewczynka urodziła się z zespołem downa. Z czasem okazuje się, że jest to jedna z jego najgorszych postaci.
Książka pokazuje różne sposoby radzenia sobie z rodzinną tragedią. Ewa, która wbrew mężowi decyduje się zatrzymać Myszkę, na przemian ją kocha i nienawidzi. Całe swoje życie podporządkowuje niepełnosprawnej córce. Stara się znosić upokorzenia. Natomiast Adam, odcina się od rodziny, od żony, którą kocha nad życie. Ciągle przebiega przez dom, nie patrzy na córkę, która budzi jego obrzydzenie. Dręczą go wyrzuty sumienia dlatego czasami zza przymkniętych drzwi swojego pokoju obserwuje Myszkę. Stara się ją zrozumieć. Czyta wiele książek o jej chorobie, lecz mimo wszystko n...

ChicaDeAyer | 2014-09-11
Przeczytana: 10 września 2014

Za mną moja pierwsza książka Doroty Terakowskiej, będąca równocześnie moją dziewiczą pozycją traktującej o tejże chorobie. Książka nie jest łatwa, ale z pewnością warta polecenia.

Autorka z historii rodziny dotkniętej piętnem choroby dziecka uczyniła punkt wyjścia dla rozważań na temat różnych odmian miłości oraz akceptacji. Nie stroniła od obrazowych opisów przede wszystkim cieni, będących konsekwencją schorzenia Myszki - choć nie pominęła w całej opowieści i występujących blasków. To pozycja o sztuce kochania, nauce miłości bezwarunkowej, mimo przeciwności losu. O tym jak ważna jest funkcja instytucji rodziny i jej wsparcie, zwłaszcza kiedy to nie można liczyć na takowe ze strony społeczeństwa - reagującego skrajną nietolerancją i co za tym idzie, piętnowaniem.

Ta historia niesie za sobą pozytywne przesłanie i wlewa w serce czytelnika nadzieję - a odkryje to ten, kto przeczyta zakończenie tej książki i się nad nią zastanowi.

Marre | 2014-01-20
Przeczytana: 18 stycznia 2014

To chyba jedna z najlepszych książek, które od dłuższego czasu przeczytałam, a zdecydowanie najlepsza, której nie miałam zamiaru czytać. Prawdopodobnie nigdy bym po nią nie sięgnęła, gdyby nie dziwna lista lektur na wojewódzki etap kuratora z polskiego, którą wreszcie przestałam traktować, jako narkotyczną wizję zdziwaczałego polonisty. Ale od początku...
Adam i Ewa mają trzydzieści kilka lat, świetną pracę, nowy piękny dom. Do pełni szczęścia brakuje im już tylko jednego: potomka, któremu kiedyś przekażą dorobek całego życia. Gdy Ewa zachodzi w ciążę, zaczynają planować całe przyszłe życie dziecka. Ma być doskonałym uzupełnieniem ich doskonałego życia.
Kiedy jednak rodzi się Myszka, ich życie przewraca się do góry nogami. Ewa porzuca pracę i cały swój czas przeznacza na opiekę nad dziewczynką, a Adam przeciwnie - izoluje się od rodziny, stawiając na karierę. Ich małżeństwo się rozpada. Czy pogodzą się w porę ze sobą i chorobą córki?
Czytając "Poczwarkę", miałam w sobie wiele...

kajsa | 2013-02-23

Piękna książka o miłości,tolerancji i trudnej sztuce akceptacji,którą nie każdy przechodzi pomyślnie.
Dorota Terakowska stworzyła przepiękny literacko i jednocześnie taki normalny a nawet budzący negatywne emocje wizerunek dziewczynki z zespołem Downa.Myszka, Poczwarka ...a może jednak nie, może to elf,którego świat wewnętrzny jest niezwykły i lepszy od świata tych "NORMALNYCH".

Carline | 2011-01-17
Na półkach: 2011, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 16 stycznia 2011

Wspaniała książka, która zmieniła moje podejście do niepełnosprawnych osób. Pamiętam, jak kiedyś w przedszkolu, byłam w grupie z dzieckiem chorym na downa i jak razem z moimi rówieśnikami uciekaliśmy przed nim, jakby było czymś dziwnym. Tak samo robił Adam, który miał idealny dom, idealną żonę i życie, w którym od zawsze miał wszystko zaplanowane. Nagle jednak spotkała go niechciana "wpadka". Zamiast zdrowego, wymarzonego dziecka, a najlepiej chłopca, urodziła mu się Myszka. Najchętniej by ją oddał, nigdy nie przyznając się, że jest jej ojcem. To dzięki Ewie, która w ostatniej chwili podarła papier, zgadzający się na oddanie Myszki, to dziecko doznało szczęścia i miłości, której najbardziej potrzebowało.

||otro-mundooo.blogspot.com||

Ania | 2013-06-15
Na półkach: Przeczytane, E-Books
Przeczytana: 14 czerwca 2013

Jan Pawel II -'... w osobie uposledzonej odbija sie moc i wielkosc Boga.'
Do 'Poczwarki' podchodzilam dwukrotnie.Pierwszych kilkanascie stron zaintrygowalo mnie, wiec pochlonelam je jednym tchem.Narodziny wyczekiwanego dziecka-dziedzica- ktore okazalo sie byc osoba niepelnosprawna-bol,cierpienie i rozczarowanie rodzicow ,w koncu decyzja o zatrzymaniu dziewczynki.Wszystko to jest takie realne.Potem ciekawosc ustapila miejsce znudzeniu i odlozylam lekture ,po to by powrocic do niej z nowym entuzjazmem po kilku miesiacach.Najbardziej w ksiazce wzruszyla mnie postac Myszki 'Myszka (..) odczuwala swoje cialo jako skorupe,ktora ja wiezi.'Niepelnosprawna dziewczynka ociezala,niezdolna do wypowiedzenia chocby jednego pelnego zdania-w rzeczywistosci prowadzi bogate zycie wewnetrzne o czym nigdy nie bedzie dane wiedziec nikomu z jej otoczenia.Ciekawym rozwiazaniem jest wprowadzenie watkow biblijnych stworzenia swiata i choc na poczatku nie rozumialam motywu tego przedsiewziecia ,calosc...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Ena Lucia Portela
    42. rocznica
    urodzin
    Ćwiczyła na przyszłość, żeby jak najlepiej wykonywać zawód, który wybrała. - Aktorka? - zapytała Yadelis. - Tajna agentka? - zapytałam ja. Nie, nic z tych rzeczy. Aktorki i tajne agentki odtwarzają scenariusze napisane przez innych. Ona chciała tworzyć swoje własne scenariusze, snuć swoje własne kła... pokaż więcej
  • Eleanor Hodgeman Porter
    146. rocznica
    urodzin
    Widzisz, chciałam mieć lalkę i tatuś o nią poprosił, ale kiedy nadesłano zebrane dary, nie było w nich ani jednej lalki, tylko małe, drewniane inwalidzkie kule. I wtedy to się zaczęło.[...] Należy we wszystkim zawsze dojrzeć jakąś dobrą stronę i cieszyć się z niej, obojętnie jaką. I graliśmy w to od... pokaż więcej
  • Tomasz Lew Leśniak
    37. rocznica
  • Brandon Sanderson
    39. rocznica
    urodzin
    Życie ponad śmiercią. Siła ponad słabością. Podróż ponad celem.
  • Jean-Louis Fournier
    76. rocznica
    urodzin
    Nie ma nic trudniejszego, jak zrobić coś, co jest niepodobne do niczego.
  • Paolo Giordano
    32. rocznica
    urodzin
    Już się nauczył, że wyborów dokonuje się w kilka sekund, a ich skutków doświadcza się przez resztę życia.
  • Richard Hammond
    45. rocznica
  • Jean Genet
    104. rocznica
    urodzin
    Ciotki to wielkie immoralistki.
  • Emily Jane Brontë
    166. rocznica
  • Virginia Cleo Andrews
    28. rocznica
    śmierci
    Miłość nie zawsze przychodzi, kiedy się tego chce. Czasami się po prostu przydarza mimo naszej woli".
  • Frans Gunnar Bengtsson
    60. rocznica
    śmierci
    Dać mężczyźnie miecz, to jak dać kobiecie zwierciadło. Nie mają już wtedy oczu dla niczego innego.
  • Ned Vizzini
    1. rocznica
    śmierci
    - Jeśli teraz wyjdziecie, Gilliam pozwoli wam dołączyć do załogi, ahoj! Przeżyjecie wspaniałe morskie przygody!
    - Przygody? - krzyknął Brendan. - Przestrzeliłeś mi ucho, koleś!
    - Wybacz - powiedział Gilliam. - Jeśli to jakieś pocieszenie, w zeszłym roku straciłem pośladek!

Znajdź nas na Facebooku