Pokażcie mi testament Adama. Na szlakach nowożytnych odkryć geograficznych T.2

Okładka książki Pokażcie mi testament Adama. Na szlakach nowożytnych odkryć geograficznych T.2 Paul Herrmann
Paul Herrmann Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy powieść historyczna
powieść historyczna
Zeigt mir Adams Testament. Wagnis und Abenteuer der Entdeckungen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
Kazimierz Rapaczyński
historia nowożytna wielkie odkrycia XV-XIX wiek

"Pokażcie mi testament Adama" jest nowożytną kontynuacją geograficznych podróży odkrywczo - badawczych, na których temat istnieje bogaty zbiór historycznych dzienników, zapisków, listów i sporządzonych map. Przytaczane liczne dokumenty przybliżyły mi postaci bohaterów, nakreślając przy okazji tła historyczno-gospodarcze i obyczajowe epok.
Jeszcze w XV - XIX wieku trzeba było ogromnej odwagi, hartu ducha i niezłomności, aby wybrać się w nieznaną, nieokiełznaną dal przez huczące morza, w dzikie góry i śmiercionośne pustynie owiane często grozą starożytnych i średniowiecznych legend.
Podróżnik - odkrywca musiał posiadać tężyznę fizyczną i odporność na choroby i trudy oraz wrodzony dar obcowania z rozmaitymi ludźmi w obcym świecie.
Takich odważnych śmiałków na pociągające awanturnicze wyprawy ciągnęły bardzo rozmaite pobudki: głód pieniądza, chęć przygód, rządza sławy, ale też i chrześcijańska gorliwość nawracania pogan.
Herrmann wspaniale opisuje, w miarę odkrywania nowych lądów, zmiany punktów ciężkości na mapie Europy, które ustanawiają handlową siłę tworzących się światowych potęg.

Dzięki barwnej i żywej narracji śledziłam z zapartym tchem poszukiwania krótszej drogi do Indii i Japonii w podróżach Kolumba, śmiałą podróż dookoła świata Magellana, podboje Corteza i Pizzara w Meksyku, wyprawy Vasco da Gama, Cooka na wyspy Pacyfiku czy Mungo Parka nad rzekę Niger w Afryce.

Dużym minusem książki jest wyczuwalny europocentryzm, bagatelizacja niewolnictwa, wybielanie podboi Corteza czy krwawy terror kolonializmu rdzennej ludności Afryki.

Pozostaję jednak przy twierdzeniu, że "Pokażcie mi testament Adama" jest wdzięczną relacją o ludziach, których wielki wysiłek pozwolił wreszcie utrwalić na mapie prawdziwy kształt kontynentów i oceanów.
Podczas czytania warto oddzielić dzieje odkryć geograficznych od światopoglądów i postępowania białych najeźdźców. Wówczas historie podróży nowożytnych są warte poznania.

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Jeszcze w XV - XIX wieku trzeba...

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Jeszcze w XV - XIX wieku trzeba...

Chłonąłem jako dziecko - dziś widzę, ze się mocno zestarzała, a może już i wcześniej taka była.... Pozostał sentyment sprzed wielu lat

Wydawałoby się, że książka historyczna nie może się przedawnić, a jednak. „Pokażcie mi...” była już przestarzała w momencie, kiedy wydano ją w Polsce, w latach 60-tych. Świadczy o tym posłowie. Słusznie zarzuca się autorowi europocentryzm i gloryfikowanie konkwistadorów i kolonizatorów. Szczególnie dziwnie czyta się po latach rozdziały o Afryce i o tym, jak można tam zbudować centrum przemysłowe... Wcześniejsze rozdziały o odkryciu i kolonizacji Ameryki oraz wyprawach Jamesa Cooka są ciekawsze. Na pewno jest tu dużo ciekawych informacji, kłopot w tym, że trzeba by też lepiej orientować się w temacie, z punktu widzenia współczesnej narracji historycznej, żeby oddzielić ziarna od plew.

Fantastyczna książka! Czytałem (dawno temu) wiele razy.

Fantastyczna książka! Czytałem (dawno temu) wiele razy.

Miło było przebyć podróż z Krzysztofem Kolumbem i odnaleźć nowy ląd, zaobserwować wysiłki ludzi odkrywający nowy świat, a z Ferdynandem Magellanem przepłynąć do o koła świata, miło było być świadkiem niezwykłej charyzmy i determinacji jego. Hernan Cortes który bardzo chytrze podbił państwo Azteków oraz jego niezwykła miłość do indiańskiej tłumaczki Malintzin - po prostu miłość nie zna granic i jeszcze ten nieszczęsny Francisco Pizarro który pokonał państwo Inków ale został ze mściwości zabity przez Diego El Mozo w pałacu w Limie, a na końcu historia choroby zakaźnej Kiłły inaczej Francy ;),przybyła z wyprawą Kolumba z Ameryki to chyba klątwa była.
No cóż, czytało się przyjemnie, miło było sobie to wszystko wyobrażać ale mi czegoś zabrakło w tej książce.

"Pokażcie mi testament Adama". To słowa, które przypisuje się królowi Francji wypowiedziane na wieść o tym jak Hiszpanie i Portugalczycy podzieli między sobą nieznany jeszcze świat. Jakim prawem to zrobili? Otóż prawem pierwszego i silniejszego jednocześnie. Pierwszego względem pozostałych krajów europejskich i silniejszego względem ludów podbijanych. O tym właściwie jest ta książka, zresztą bardzo przyjemna. Zaczyna się w zasadzie od życiorysu Kolumba który przygotowywał go do odbycia jednej z najważniejszych wypraw w historii ludzkości, a kończy na przełomie XIX i XX i odkrywaniu Afryki. Opisy dzielnych a zarazem i brutalnych ludzi. Ludzi którzy pokonywali to co nieznane aby na zawsze wpisać się do kronik cywilizowanego świata. Jest Kolumb, Vasco da Gama, Cortez, Pizarro, Magellan. Są całe zastępy odkrywców Afryki i Oceanii. Kawałek pięknej historii, pięknej dla nas których przodkowie odkryli, zawładnęli, a z czasem bywało że grabili.
Dzięki tej pozycji chciałbym szczegółowo wrócić do wielu wątków tam opisywanych.
Serdecznie polecam!

Na półkach: , , , , , , , ,

Pozycja, którą niezwykle przyjemnie się czyta - piękna opowieść o odkrywcach kolejnych lądów i wyzwaniach, jakie przed nimi stały. Powinna zainteresować nawet nie-pasjonata. Super mapki, fajne zdjęcia. Jedyny minus to faktycznie przede wszystkim kwestia Konga i okolic... o ile wcześniejszy entuzjazm wobec odkrywców Ameryk jeszcze da się jakoś zrozumieć, to pozytywne odniesienie się do "osiągnięć" Belgii w Afryce zakrawa o żart...

Świetna książka o dawnych podróżach i odkryciach.

Świetna książka o dawnych podróżach i odkryciach.

Bardzo ciekawa książka, zwłaszcza dla osoby, która w szkole średniej na lekcjach historii głównie dłubała w nosie i grała w statki. Tak, tak. Niektórzy zaczynają się uczyć na starość, wszak podobno na naukę nie jest nigdy za późno. Historie odkrywców napisane w stylu najlepszych książek przygodowych. Sporo dat jak to w książce "historycznej", niemniej jednak czyta się szybko i przyjemnie. Szkoda, że już wszystko odkryto i w gazetach już nigdy nie będziemy czytać sprawozdań śmiałków ze swoich szalonych wypraw w głąb niezbadanych lądów. Autor nieco gloryfikuje konkwistadorów, czy późniejszych europejskich namiestników afrykańskich koloni, co nie jest do końca zgodne z prawdą historyczną. Przykładowo od takiego króla Belgów- Leopolda II wywyższanego przez autora, będącego ówczesnym jedynym WŁAŚCICIELEM Konga Brytyjskiego, mógłby się uczyć sam Hitler czy Stalin w sztuce eksterminacji ludności.

• Ceram
  • ∎ ~ Historia