Arabia Felix : historia duńskiej ekspedycji (1761-1767)

Tłumaczenie: Maria Przymanowska
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Lykkelige Arabien
podróże, Arabia, ekspedycje
Adam B

Tematem "Arabii Felix" są dzieje duńskiej ekspedycji badawczej, zorganizowanej w latach 1761-1767 pod patronatem Fryderyka V, wysłanej z Kopenhagi przez Morze Śródziemne, Konstantynopol, Aleksandrię, Kair i Suez, a następnie przez Morze Czerwone na południowy cypel Półwyspu Arabskiego do krainy zwanej przez Rzymian "Arabia Felix", Arabia Szczęśliwa, czyli dzisiejszego Jemenu. Hansen...

Hansen poświęcił wiele żmudnej pracy na zebranie materiałów do planowanych dzieł. Brał udział w poszukiwaniach archeologicznych w Afryce i w Indiach, słuchał referatów naukowych, zapoznał się z konstrukcją statków i urządzeń nawigacyjnych owych czasów, sięgnął do źródeł archiwalnych, listów, dzienników podróży itp. W ten sposób powstało dzieło mające wartość dokumentu, napisane żywo i barwnie, trzymające w napięciu uwagę czytelnika.

[tekst z obwoluty]

Munk | 2016-03-13
Przeczytana: 06 marca 2016

Książkę T. Hansena czyta się "jednym tchem". Należy zauważyć, iż ma raczej formę odbiegającą od innych prac z serii "Rodowody cywilizacji" wydanej nakładem PIW. Mamy tutaj do czynienia z czymś na kształt powieści. Temat o tyleż arcyciekawy, co szerzej nieznany. Historia duńskiej ekspedycji naukowej do kraju zwanego już w starożytności Arabią Felix (dzisiejszy Jemen), wprowadza nas w w okres (druga połowa XVIII w.), kiedy dla większości europejczyków kraje Orientu stanowiły zagadkę oraz podnietę do najrozmaitszych dociekań i spekulacji. Ukazane w książce zetknięcie się świata muzułmańskiego z chrześcijańskim uzmysławia nam, że od tamtych czasów niewiele się zmieniło w zakresie postępu we wzajemnych relacjach odmiennych kultur.
Arabia Felix jest pozycją obowiązkową dla miłośników opisów nietuzinkowych podróży, wielkich wyzwań, które prowadzą do napięć, a w konsekwencji tragedii. Autor zbudował na kanwie życiorysów kilku bliżej nieznanych naukowców fascynującą opowieść, która wciąga...

Mag | 2015-07-13

Moja ukochana książka z dzieciństwa, cudowna, bajkowa jak "Przygody Sindbada Żeglarza":-)

Ren D | 2016-06-16
Przeczytana: 15 czerwca 2016