Renesans islamu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Die renaissance des islam
historyczna
corrum

"Renesans islamu" jest klasycznym dziełem omawiającym kulturę świata muzułmańskiego w wieku X. Autor zawarł w nim barwny obraz życia kalifatu, przedstawił intrygi polityczne, walkę o władzę, a także zagłębił się w opis życia codziennego muzułmanów, problemy handlu, gospodarki, produkcji towarowej, administracji. Wiele miejsca w dziele Meza zajmuje prezentacja dorobku naukowego i literackiego epoki. Książka jest oparta niemal wyłącznie na oryginalnych źródłach arabskich, perskich, syryjskich i hebrajskich. Dzięki licznym cytatom z tych ksiąg "Renesans islamu" tchnie atmosferą Wschodu muzułmańskiego i urzeka oryginalnym stylem zdradzającym orientalny rodowód.

Feanor | 2010-05-11
Przeczytana: czerwiec 2003

Klasyczne już dziś dzieło na temat szczytowego okresu kultury muzułmańskiej w średniowieczu. Może wyniki badań nie są tam najnowsz,e ale wciąż przekrój przez kulturę islamu X/XI wieku dobry.

edan | 2017-02-08
Przeczytana: 14 lutego 2017