Siódma minęła, ósma przemija: przygody najwcześniejszych odkryć T.2

Okładka książki Siódma minęła, ósma przemija: przygody najwcześniejszych odkryć T.2 Paul Herrmann
Paul Herrmann Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
historia
Sieben vorbei und acht vehrweht : das Abenteuer der frühen Entdeckungen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1974-01-01
1974-01-01
Kazimierz Rapaczyński
wielkie odkrycia geograficzne starożytność średniowiecze

Paul Herrmann posiadł nadzwyczajną zdolność - potrafi rozpalić do białości wyobraźnię i poruszyć każdy umysł!

"Siódma minęła, ósma przemija. Przygody najwcześniejszych odkryć" czytałam niczym pasjonującą lekturę przygodową, gdzie piętrzące się bogactwo wiadomości podane jest w ogromnie atrakcyjnej formie. Nieprzebrany szereg fascynujących zagadkowych podróży geograficznych i historycznych autor wspaniale rozplątowuje, a przy tym stawiane tezy niesłychanie trzeźwo rozsądkwo, sprawnie i satysfakcjonująco argumentuje, uzupełniając opowieść licznymi cytatami z historycznych pism, listów i inkunabułów.

Opierając się na wykopaliskach archeologicznych, zachowanych starych podaniach, rytach na kamieniach runicznych, dokumentach historycznych oraz legendach autor snuje opowieść o tym, jak w epoce kamiennej, 5000 lat p.n.e ożywione stosunki handlowe i rozległą żeglugę morską utrzymywały ówczesne ludy. Opowiada o podróżach marynarzy tajemniczych krain Tartessos i Knossos, ściśle związanych z przełomową produkcją i handlem brązem (już wówczas ludzie mieli skłonności kapitalistyczne do gromadzenia dóbr!).
Z lektury dowiadujemy się o ekspedycjach morskich Egipcjan do historycznego Puntu (drodze morskiej liczącej 8000 km!),o biblijnym świadectwie wyprawy żydowskiego króla Salomona do Ofiru, wyprawach Fenicjan czy bardzo rzeczowe opisy Herodota o wyprawie faraona Necho wokół Afryki.
Z lektury możemy dowiedzieć się także o pierwszym południowoeuropejskim przybyszu Piteasie, który widział zamarznięte wody Morza Północnego i dotarł do kraju bursztynu - Germanii.
W książce Herrmann znakomicie opisuje kolonizację Grenlandii przez Wikingów i ich tragiczne dzieje oraz odkrycie Ameryki (Winlandii) na 500 lat przed Kolumbem!
Jest tutaj mowa o hiszpańskich konkwistadorach, podróżach ekskluzywnymi chińskimi dżonkami z apartamentami, łazienkami i toaletami na wiele wieków przed współczesnymi statkami rejsowymi, o wielkiej przyjaźni wnuka Dżengis-chana z Marko Polo...
Moi drodzy Czytacze... To zaledwie ułamek tego, co niesie ze sobą książka! Herrmann błyskotliwie rozprawia o niezliczonej rzeszy zagadnień związanych z pierwszymi, często pioniersko przecieranymi szlakami podróżników. Prowadzi nas w trzewia tak intensywnych przygód, że nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Was do sięgnięcia po tę niewątpliwie wartościową książkę historyczną. Pomimo wydania jej w latach 50-tych XX wieku, moim zdaniem lektura trzyma wysoki poziom i nic a nic nie traci na jakości. Wspaniale bawi, fascynuje i uczy

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Niestety miałem dostęp tylko do drugiego tomu, toteż trudno jest mi wyrobić sobie pełne zdanie na temat tej książki. Tym niemniej opowieści z czasów przed wielkimi odkryciami geograficznymi jawiły się dość interesująco. Zaciekawiły mnie rozdziały poświęcone wyprawom Wikingów, zasiedlaniu Grenlandii, zagubionych inskrypcjach, dziejach wymarłych osad… Nie jestem pewien, czy obecny stan wiedzy nie poszedł naprzód, nie wykluczam, że biorąc pod uwagę rok wydania tej książki mamy do czynienia z opracowaniem o charakterze archiwalnym, wymagającym konfrontacji z innymi pozycjami historycznymi.

• Historyczne
  • Rodowody Cywilizacji
  • Posiadam/Legacy
  • Średniowiecze

Dodaj cytat z książki Siódma minęła, ósma przemija: przygody najwcześniejszych odkryć T.2