Siódma minęła, ósma przemija... Przygody najwcześniejszych odkryć T.1

Okładka książki Siódma minęła, ósma przemija... Przygody najwcześniejszych odkryć T.1 Paul Herrmann
Paul Herrmann Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy historia
historia
Siben vorbei und achy verweht, das abenteuer der frühen entdeckungen
Państwowy Instytut Wydawniczy
1974-01-01
1967-01-01
Kazimierz Rapaczyński
wielkie odkrycia geograficzne starożytność średniowiecze

Paul Herrmann posiadł nadzwyczajną zdolność - potrafi rozpalić do białości wyobraźnię i poruszyć każdy umysł!

"Siódma minęła, ósma przemija. Przygody najwcześniejszych odkryć" czytałam niczym pasjonującą lekturę przygodową, gdzie piętrzące się bogactwo wiadomości podane jest w ogromnie atrakcyjnej formie. Nieprzebrany szereg fascynujących zagadkowych podróży geograficznych i historycznych autor wspaniale rozplątowuje, a przy tym stawiane tezy niesłychanie trzeźwo rozsądkwo, sprawnie i satysfakcjonująco argumentuje, uzupełniając opowieść licznymi cytatami z historycznych pism, listów i inkunabułów.

Opierając się na wykopaliskach archeologicznych, zachowanych starych podaniach, rytach na kamieniach runicznych, dokumentach historycznych oraz legendach autor snuje opowieść o tym, jak w epoce kamiennej, 5000 lat p.n.e ożywione stosunki handlowe i rozległą żeglugę morską utrzymywały ówczesne ludy. Opowiada o podróżach marynarzy tajemniczych krain Tartessos i Knossos, ściśle związanych z przełomową produkcją i handlem brązem (już wówczas ludzie mieli skłonności kapitalistyczne do gromadzenia dóbr!).
Z lektury dowiadujemy się o ekspedycjach morskich Egipcjan do historycznego Puntu (drodze morskiej liczącej 8000 km!),o biblijnym świadectwie wyprawy żydowskiego króla Salomona do Ofiru, wyprawach Fenicjan czy bardzo rzeczowe opisy Herodota o wyprawie faraona Necho wokół Afryki.
Z lektury możemy dowiedzieć się także o pierwszym południowoeuropejskim przybyszu Piteasie, który widział zamarznięte wody Morza Północnego i dotarł do kraju bursztynu - Germanii.
W książce Herrmann znakomicie opisuje kolonizację Grenlandii przez Wikingów i ich tragiczne dzieje oraz odkrycie Ameryki (Winlandii) na 500 lat przed Kolumbem!
Jest tutaj mowa o hiszpańskich konkwistadorach, podróżach ekskluzywnymi chińskimi dżonkami z apartamentami, łazienkami i toaletami na wiele wieków przed współczesnymi statkami rejsowymi, o wielkiej przyjaźni wnuka Dżengis-chana z Marko Polo...
Moi drodzy Czytacze... To zaledwie ułamek tego, co niesie ze sobą książka! Herrmann błyskotliwie rozprawia o niezliczonej rzeszy zagadnień związanych z pierwszymi, często pioniersko przecieranymi szlakami podróżników. Prowadzi nas w trzewia tak intensywnych przygód, że nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcić Was do sięgnięcia po tę niewątpliwie wartościową książkę historyczną. Pomimo wydania jej w latach 50-tych XX wieku, moim zdaniem lektura trzyma wysoki poziom i nic a nic nie traci na jakości. Wspaniale bawi, fascynuje i uczy

Jeśli podoba Wam się moja recenzja, to zapraszam po więcej:

Czy dzisiejsi trzynastolatkowie też z takimi wypiekami, jak ja z górą 40 lat temu, czytają książki o odkryciach geograficznych? Pytam tylko dlatego, że czasem warto zadawać retoryczne pytania. W sumie po to są....

Książkę czyta się bardzo przyjemnie, natomiast trzeba mieć świadomość, że wiele z hipotez w niej zawartych z biegiem czasu zostało odrzuconych (od pierwszego wydania w roku 1952 minęło już trochę czasu i pozycja ta w doskonale obrazuje postęp jaki się w międzyczasie dokonał - choćby odkrycie osady wikingów w L’Anse aux Meadows czy pojawienie się testów DNA, które z jednej strony pozwoliły nam na odrzucenie wielu błędnych hipotez, a z drugiej strony potwierdziły prekolumbijski kontakt między Ameryką Południową, a Polinezją). Warto w trakcie czytania posiłkować się wikipedią i na bieżąco weryfikować zawarte w książce informacje.

Thorvald obserwował jak ostatni z jego ludzi wsiadają na statek. Dumny wojownik Normanów smutnym wzrokiem patrzył na ziemię, którą kilka wieków temu jego przodkowie objęli w posiadanie. Choć życie na Grenlandii było ciężkie, kochał ją bezgranicznie. Musiał ją jednak opuścić, jeżeli chciał uratować swój lud przed śmiercią.
Wiedział, że ratunek leży na zachodzie, w Winlandii. Pomyślał o wielkich wodzach Normanów, którzy pierwsi odkryli tą bajeczną krainę. Wyobraził sobie bogate w drzewo i zwierzynę lasy, dziko rosnące krzaki winogron i pola pszenicy.
Pomyślał o wyzwaniach tej podróży i o trudnościach jakie czekają na jego lud na obcym lądzie. Ale to był jedyny sposób na przetrwanie...
Thorvald odwrócił się od relingu i dał rozkaz odbicia od brzegu...Wikingowie ruszyli w kolejną wielką podróż.

Powyżej to oczywiście moja fikcyjna opowieść, która jednak mogła się zdarzyć. Paul Hermann snuje taką opowieść przez prawie 500 stron. Opowieść, która jednocześnie popiera dowodami, źródłami i faktami. Autor przy okazji rozprawia się z mitami i legendami, a robi to wszystko w bardzo pięknym stylu. To taki Silmarillion, tyle, że prawdziwy. To wydarzyło się naprawdę i choć dziś nowoczesna historia nieco zaktualizowała niektóre rozdziały, to i tak opowieść Hermanna jest wciąż aktualna i inspirująca.

Wiedział, że ratunek leży na zachodzie, w...

Spostrzeżenia i refleksje autora na temat czasu, historii, ludzkości są bezcenne. Książka jest pełna faktów, autor wysycił ją szczegółami oraz ciekawostkami z dziedziny archeologii, nie można jednak odmówić Hermannowi metafizycznego oglądu sprawy. Nie tyle w książce chodzi o przeszłość, co wręcz o retencję, o coś, co dopiero przemija, ale nie mamy już do tego pełnego dostępu.

Na półkach: , , , , , , , ,

Ciekawe przejście po odkryciach "nowych światów" dokonywanych od czasów prehistorycznych po pierwsze wyprawy Portugalczyków. Najciekawszy fragment to zdecydowanie Wikingowie ;) Czyta się nieźle, ale druga część - Pokażcie mi testament Adama to już prawdziwe arcydzieło...

Ciekawie napisana. W tym samym stylu, co inna książka autora -"Pokażcie mi testament Adama". Tym razem poznajemy a raczej domyślamy się historii począwszy od czasów niemal prehistorycznych, aż do momentu przybicia do karaibskich brzegów przez Kolumba.

Jedna z 10 najważniejszych książek w moim życiu. Całkowicie zmieniła moje spojrzenie na świat.

Historia odkryć geograficznych, zanim Kolumb i Portugalczycy wsiedli na swoje karawele by ruszyć przez oceany. Świetnie napisana przenosi nas w wiele miejsc świata, które trzeba było najpierw odkryć. Jak bardzo zwiększał się świat, ekumena - po to tylko, by dziś ciągle się zmniejszać. Jest też słowo o teoriach pochodzenia ludzi chociażby w Ameryce. Polecam głównie historykom i podróżnikom.

• Średniowiecze
  • Historia powszechna
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Siódma minęła, ósma przemija... Przygody najwcześniejszych odkryć T.1