Śladami cywilizacji wielkiego stepu

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Polski wymyszlennogo carstwa (Legienda o
wyprawy krzyżowe, Chiny, Ruś,
historia

W okresie wypraw krzyżowych cała Europa została poruszona wieścią, że w dalekiej Azji istnieje potężne chrześcijańskie królestwo, które można by wykorzystać do walki o Ziemię Świętą. Królestwem tym władał jakoby ksiądz Jan. Gumilow, znany radziecki historyk i orientalista, autor wydanej w Polsce książki "Dzieje dawnych Turków", stawiając wiele nowych i ciekawych hipotez, niekiedy bardzo dyskusyjnych, stara się wyjaśnić, ile w tej legendzie było prawdy i jak doszło do utworzenia tzw. żółtej wyprawy krzyżowej", która gdyby nie zdrada krzyżowców, mogłaby doprowadzić do całkowitego rozgromienia Saracenów.
Zagadkę związaną z postacią księdza Jana autor wyjaśnia w szerokim kontekście wydarzeń, które miały miejsce w Wielkim Stepie w okresie od IX do XIV w., ściśle wiążąc je z historią Chin, Rusi i innych terenów ościennych.
Gumilow syntetycznie ujmuje osiągnięcia takich nauk jak historia, geografia i etnografia, co pozwala na uniknięcie podawania suchych faktów i stworzyć barwny obraz epoki. Nie jest też ślepo zapatrzony w przekazy źródłowe. Nie zawsze ufa kronikom, zarzucając im subiektywizm i świadome niekiedy fałszowanie faktów.
Książka Gumilowa należny do rzędu tych, które zapełniają białe plamy na kartach historii.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1973.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2016-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Lew Gumiłow przedstawia to, co działo się na Wielkim Stepie między IX a XIV wiekiem. A działo się! wielki Step ciągnie się od Chin po Morze Kaspijskie, odnogami wpełza do Europy. W powszechnej opinii ludy tam żyjące są symbolem barbarzyństwa (osławieni Hunowie). Gumiłow każe nam zrewidować to nastawienie. Opisuje wysoką kulturę Ujgurów, panujące tam na wielkich obszarach chrześcijaństwo (nestorianizm), omawia zwycięskie wojny z Chinami, Rusią, imponującą organizację państwa Czyngis-chana. Opowiada o żółtej wyprawie krzyżowej, która nie zakończyła się odbiciem Jerozolimy z muzułmańskich rąk ze względu na zdradziecką postawę joannitów i templariuszy. Wszystko niezwykle ciekawe i rozbijające nasz europocentryczny sposób patrzenia na historię.

| 2014-11-21

Niesamowita książka. Dociekliwość i pasja Lwa Gumilowa w badaniach nad historią i kulturą ludów wielkiego stepu nie mają sobie równych. Powstało więc dzieło nie tylko o mitycznym chrześcijańskim cesarstwie księdza Jana, imperium Czyngis-chana, powstał traktat o losach ludzi związanych nierozerwalnymi więzami z przyrodą, dyktującą rytm narodzin i upadków kolejnych cywilizacji.

Znakomite pióro i mistrzowski styl pozwalają na podróż pośród nawałnicy faktów, azjatyckich imion, poprzez czas i rozległe obszary wielkiego stepu, aż do ostatniego rozdziału, ostatniego słowa.

Malarskie dzieło, może powodować zawrót głowy u osób nieodpornych na śledzenie długich gałęzi drzew genealogicznych, ale rekompensuje to głębokim wglądem w psychikę, relacje społeczne i kulturę azjatyckich ludów czasu podbojów.

.:exile:.

---
Notka: Posiadam inną, nowsza edycję, a książka znalazła się na półce Outremer nie przez przypadek - wojownicze plemiona Mongołów dotarły swego czasu i do Zamorza, mieszając się...

Turms | 2013-03-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Kto i z jakiego powodu zaintrygował Europę królestwem księdza Jana? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie koniecznie musisz sięgnąć po tę książkę. Czy odpowiedź będzie zaskakująca? Być może. Niewątpliwie czytelnika czeka fascynująca podróż przez zawikłane (czasem nawet zbyt zawikłane) dzieje wielkiego stepu, przez który przetoczyły się liczne ludy.

doliwaq | 2016-03-07
Przeczytana: 07 marca 2016

Gumilow opisał wydarzenia które miały miejsce w Wielkim Stepie błyskotliwie i ciekawie, a jednocześnie bardzo profesjonalnie. Analiza jakiej dokonał jest zdumiewająca!

Janusz Szcząchor | 2016-02-13
Przeczytana: 1988 rok

Z tej książki uczyłem się historii, oczywiście jako hobby mając 11 lat. Dzięki niej dowiedziałem się o pierwowzorze królestwa Księdza Jana, czyli chanacie Kara-Kitajskim Jelü Taszy-księcia Kitańskiego,który uciekł ze swoją armią z Mandżurii do kotliny Dżungarskiej. W 1141 na równinie Katwańskiej, między Chodżentem i Samarkandą zadał klęskę wojskom sułtana Sandżara z rodu Seldżuków. Wielu z mieszkańców jego chanatu było nestorianami.

Konstantyn | 2016-11-05
Aztek_Anonim | 2016-07-19