Śladami cywilizacji wielkiego stepu

Okładka książki Śladami cywilizacji wielkiego stepu Lew Gumilow
Okładka książki Śladami cywilizacji wielkiego stepu
Lew Gumilow Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Polski wymyszlennogo carstwa (Legienda o
Państwowy Instytut Wydawniczy
1973-01-01
1973-01-01
Stefan Michalski
wyprawy krzyżowe Chiny Ruś Wielki Step

Skakanie z tematu na temat, irytująca narracja, nie zawsze jasne konkluzje (np. w przypadku religii Mongołów, a naprawdę nie chciało mi się czytać jeszcze raz całego rozdziału) i wyczuwalna swoista bufonada autora.

Historyczne śledztwo w sprawie legendarnego królestwa niejakiego Jana, które miało istnieć w średniowieczu gdzieś na stepowych zadupiach Środkowej Azji. Tu jako pretekst do rzucenia okiem na fascynujące czasy powstania i karnawału Imperium Mongołów. Plus eksterminacja kilku mitów. Jak choćby tego o wyjątkowym, na tle epoki bestialstwie hord Czyngisa i jego potomstwa. Plus znakomity wykład o chrześcijańskiej reprezentacji wśród koczowniczych ludów Azji tamtych czasów, poparty wyjątkowa erudycja autora.
Minus nie do końca przejrzysta i lekko chaotyczna narracja,

2067

Lew Gumiłow przedstawia to, co działo się na Wielkim Stepie między IX a XIV wiekiem. A działo się! wielki Step ciągnie się od Chin po Morze Kaspijskie, odnogami wpełza do Europy. W powszechnej opinii ludy tam żyjące są symbolem barbarzyństwa (osławieni Hunowie). Gumiłow każe nam zrewidować to nastawienie. Opisuje wysoką kulturę Ujgurów, panujące tam na wielkich obszarach chrześcijaństwo (nestorianizm),omawia zwycięskie wojny z Chinami, Rusią, imponującą organizację państwa Czyngis-chana. Opowiada o żółtej wyprawie krzyżowej, która nie zakończyła się odbiciem Jerozolimy z muzułmańskich rąk ze względu na zdradziecką postawę joannitów i templariuszy. Wszystko niezwykle ciekawe i rozbijające nasz europocentryczny sposób patrzenia na historię.

Gumilow opisał wydarzenia które miały miejsce w Wielkim Stepie błyskotliwie i ciekawie, a jednocześnie bardzo profesjonalnie. Analiza jakiej dokonał jest zdumiewająca!

Z tej książki uczyłem się historii, oczywiście jako hobby mając 11 lat. Dzięki niej dowiedziałem się o pierwowzorze królestwa Księdza Jana, czyli chanacie Kara-Kitajskim Jelü Taszy-księcia Kitańskiego,który uciekł ze swoją armią z Mandżurii do kotliny Dżungarskiej. W 1141 na równinie Katwańskiej, między Chodżentem i Samarkandą zadał klęskę wojskom sułtana Sandżara z rodu Seldżuków. Wielu z mieszkańców jego chanatu było nestorianami.

Kto i z jakiego powodu zaintrygował Europę królestwem księdza Jana? Jeżeli chcesz poznać odpowiedź na to pytanie koniecznie musisz sięgnąć po tę książkę. Czy odpowiedź będzie zaskakująca? Być może. Niewątpliwie czytelnika czeka fascynująca podróż przez zawikłane (czasem nawet zbyt zawikłane) dzieje wielkiego stepu, przez który przetoczyły się liczne ludy.

• Ceram
  • historia
  • Historia powszechna
  • Cywilizacje

Dodaj cytat z książki Śladami cywilizacji wielkiego stepu