Zgłosuj na książki roku 2017

Incydent na Rigil Prime

Cykl: Sięgając poza horyzont (tom 3)
Wydawnictwo: wydano nakładem autora
7 (7 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
Alfa Centauri, kolonizacja, wojna

Dawno ucichła kanonada na marsjańskim Argyre Planitia. Miejsce konfliktów zajął pasjonujący całą ludzkość wyścig największych potęg ku gwiazdom. Gigantyczne zyski czają się tuż za progiem.Jednym z pionierów przesiąkniętych duchem Krzysztofa Kolumba i Ferdynanda Magellana jest John Emmerich. Zarządzana przez niego kolonia ma szansę stać się przyczółkiem Federacji Ameryki Północnej w pięknym choć niebezpiecznym świecie planety skutej lodem. Daje z siebie wszystko, walcząc z przeciwnościami natury, ale już wkrótce okazuje się, że największym zagrożeniem dla niewielkiej kolonii jest człowiek i Emmerich wraz ze swymi podwładnymi musi stawić czoło niespodziewanemu niebezpieczeństwu. Czy niewielka społeczność zdoła ocalić swe życie w osamotnionej walce przeciw potężnemu przeciwnikowi? Czy metropolia będzie w stanie zareagować gdy czas wymiany informacji jest liczony w latach?

Saga Sięgając Poza Horyzont opowiada o przyszłości rasy ludzkiej. Dumnej, okrutnej ale przede wszystkim nieugiętej. Nie zważając na ograniczenia sięga poza kolejne horyzonty zdobywając coraz szybciej i coraz zachłanniej. Czy cokolwiek będzie w stanie stanąć na drodze obłędnej ekspansji?

źródło opisu: www.virtualo.pl

źródło okładki: www.virtualo.pl

Hanau | 2013-09-09
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Porządne hard sci-fi, o które rzadko. Kupiłem ją "hurtem" z kilkoma innymi. I szkoda, że tyle czasu czekała w czytniku na swoją kolej. Dobra, trzymająca w napięciu, koniec też nie jest jednoznaczny i mam nadzieję, że zapowiada ciąg dalszy.

Jędrek | 2016-09-07
Przeczytana: 07 września 2016

Autorowi udało się przepowiedzieć istnienie planet nadających się do zamieszkania w najbliższym nam układzie Alfa Centauri, co zostało odkryte dopiero kilka tygodni temu.
Chociaż odległość wynosi 4 lata świetlne to zupełnie nieobjaśnionym sposobem najnowsze kosmoloty miały wbrew fizyce lecieć tylko 2 lata chociaż telekomunikacja wymagała nadal 4 lat. Gdyby podróżować według aktualnego rekordu prędkości kosmolotu (252 792 km/h) to podróż trwałaby 17 tys. lat. Śmiałe pomysły użycia żagla kosmicznego szacują taki lot do tej najbliższej gwiazdy na 20 lat. Na szczęście autor nie wgłębia się w detale i mniej uważny czytelnik nie powinien zauważyć nieścisłości.
Jednak najistotniejszy dla powieści jest konflikt zbrojny pomiędzy konkurującymi astronautami chińskimi i amerykańskimi. Jak dotąd udawało się tego unikać ludzkości w podboju kosmosu nawet za najgorętszych wyścigów kosmicznych pomiędzy USA a ZSRR. Tym niemniej taki konflikt jest zawsze możliwy wobec ludzkiej żądzy zdobywania i...

bleszczynski | 2015-09-24
Przeczytana: 24 września 2015

Zaskakująco sprawna militarna hard s-f. Bardziej opowiadanie niż powieść. Dużo się dzieje, akcja wciąga i jest logicznie poprowadzona. Postaci bardzo proste, ale dobrze zakreślone i wyraziste. Duży plus za dynamiczne, przejrzyste sceny walk, które często są piętą achillesową wielu uznanych autorów.

Najprościej Incydent na Rigil Prime porównać do pilota dobrego serialu - świetnie wprowadza w nowy świat i daje potężny apetyt na ciąg dalszy.

Gorzej z warstwą edytorską. Nie brakuje literówek i błędów gramatycznych, przynajmniej w wersji e-bookowej. Biorąc pod uwagę tę parę groszy, które kosztuje, nie jest to wielki zarzut. Polecam.

Jerzy Jabłoński | 2015-08-27
Przeczytana: 23 sierpnia 2015

Pierwsza od dawna książka jaką czytałem, a którą można zaliczyć do fantastyki naukowej.

Książka jest nie tylko poprawna językowo, ale także pisana w sposób który dla czytelników nie obytych z tym gatunkiem może sprawiać niejakie problemy - opisy technologii, zjawisk fizycznych. Chociaż nie ma tego tyle, żeby utrudniało czytanie jak to często się dzieje.

Bohaterowie i wątek są bardzo ciekawe. Akcja trzyma w napięciu, a bohaterowie są żywi i pozwalają na identyfikację czytelnika. Zwłaszcza w drugiej połowie książki - widać jak autor się rozkręca.

Incydent ma wg mnie dwa minusy:
- autor, Polak swoimi bohaterami uczynił Amerykanów, a mnie to strasznie irytuje.
- książka jest zdecydowanie za krótka. Na szczęście są dalsze części.

Zoltan | 2017-09-13
Lady_Ivonna | 2013-10-28