Incydent na Rigil Prime

Okładka książki Incydent na Rigil Prime Tomasz Biedrzycki
Okładka książki Incydent na Rigil Prime
Tomasz Biedrzycki Wydawnictwo: wydano nakładem autora Cykl: Sięgając poza horyzont (tom 3) fantasy, science fiction
Sięgając poza horyzont (tom 3)
wydano nakładem autora
2012-09-01
2012-09-01
Alfa Centauri kolonizacja wojna

Niezła koncepcja motywu kolonizacji obcych planet - walka między światowymi konfliktami no i tytułowy incydent, który sprawia, że napięte stosunki między dwoma kolonizatorami sypią się jak domek z kart. Szybka, konkretna akcja, mocne hard sci-fi. Dobry początek historii

Dobra, twarda sci-fi z dużym naciskiem na sci. Interesująco opisane warunki obcej, kolonizowanej planety ( układ Alfa Centauri - rzeczywisty smaczek w fabule ),statek kolonizacyjny będący dalekim rozwinięciem projektu Dedal ( albo Orion ). Umiejętnie wprowadzona atmosfera osamotnienia nielicznej załogi daleko od macierzystej planety. Mamy też dobrze uzasadniony konflikt między dwoma potęgami i co ciekawe Chiny są tu zdecydowanie na wygranej pozycji, wreszcie dobrze opisane walki zarówno w kosmosie ( bez buczących silników i piu-piu laserów ) jak i na powierzchni planety. Mamy rozwijaną windę orbitalną, charakterystycznych bohaterów (np. Eileen ) i wreszcie twardą walkę o przetrwanie z bezwzględną naturą.
Fabuła nakreślona jest krótką, konkretną kreską - aż by się prosiło, żeby rozwinąć ją nieco szerzej.

Takie tam czytadło. Można, ale po co? Tylko z braku lepszych lektur.

Trudno mówić o linii fabularnej, to raczej zbieranina postrzępionych fragmentów opowieści. Bohaterów nie ma kiedy polubić, opisy nudne, akcja nie trzyma w napięciu. Do tego błędy i literówki. Nie dziwię się, że autor musiał sam wydać tę książeczkę... Nie polecam.

Takie tam czytadło. Można, ale po co? Tylko z braku lepszych lektur.

Sam pomysł ciekawy. Sytuacja ludzi na Rigil Prime przypomina mi sytuację pierwszych osadników Australii. Chociaż tutaj nie ma wrogiej fauny, czy tubylców. Są za to niezbyt przyjaźnie nastawieni sąsiedzi. I chyba tyle. Książka nie porywa. Słaby opis postaci jest raczej związany z brakiem miejsca, gdyż książka ma niewiele ponad 100 stron. Natomiast opisy walk są po prostu słabe.
Daleki jestem od stwierdzenia, że lektura tej książki była stratą czasu, ale raczej nie polecę jej znajomym.

Jest błąd w danych książki. Jest to Pierwszy tom cyklu Sięgając poza horyzont

Sci-fi z dużym naciskiem na stronę naukową - w przeciwieństwie do Skokowca zapełnionego ludźmi, tętniącego życiem, tu mamy zimny, surowy kosmos, początki kolonizacji układu planetarnego Alfa Centauri. Nie mamy natychmiastowej komunikacji - czas łączności liczony jest w latach - opisany lot na Proximę również ma trwać długo - czuć w tym dobrze oddany ogrom natury. Znakomicie ukazany konflikt pomiędzy potęgami i efekt krótkowzrocznych decyzji politycznych. Dobrze opisane, żywe postaci. Napięcie narasta bardzo szybko - akcja trzyma w napięciu do końca - i człowiek sam sięga po kontynuację. Bardzo dobra pozycja.

Walka o przetrwanie daleko od Ziemi, zgrabnie zarysowana geneza konfliktu - bo na prawdziwą wojnę jeszcze za wcześnie, wreszcie logiczny ciąg zdarzeń bez królików z kapelusza wyciąganych przez niektórych autorów ( bo to sci-fi ). Przeczytałam z przyjemnością.

Autorowi udało się przepowiedzieć istnienie planet nadających się do zamieszkania w najbliższym nam układzie Alfa Centauri, co zostało odkryte dopiero kilka tygodni temu.
Chociaż odległość wynosi 4 lata świetlne to zupełnie nieobjaśnionym sposobem najnowsze kosmoloty miały wbrew fizyce lecieć tylko 2 lata chociaż telekomunikacja wymagała nadal 4 lat. Gdyby podróżować według aktualnego rekordu prędkości kosmolotu (252 792 km/h) to podróż trwałaby 17 tys. lat. Śmiałe pomysły użycia żagla kosmicznego szacują taki lot do tej najbliższej gwiazdy na 20 lat. Na szczęście autor nie wgłębia się w detale i mniej uważny czytelnik nie powinien zauważyć nieścisłości.
Jednak najistotniejszy dla powieści jest konflikt zbrojny pomiędzy konkurującymi astronautami chińskimi i amerykańskimi. Jak dotąd udawało się tego unikać ludzkości w podboju kosmosu nawet za najgorętszych wyścigów kosmicznych pomiędzy USA a ZSRR. Tym niemniej taki konflikt jest zawsze możliwy wobec ludzkiej żądzy zdobywania i posiadania. Powieść dosyć wiarygodnie to wszystko odmalowuje i dlatego wydaje mi się godną polecenia.

Zaskakująco sprawna militarna hard s-f. Bardziej opowiadanie niż powieść. Dużo się dzieje, akcja wciąga i jest logicznie poprowadzona. Postaci bardzo proste, ale dobrze zakreślone i wyraziste. Duży plus za dynamiczne, przejrzyste sceny walk, które często są piętą achillesową wielu uznanych autorów.

Najprościej Incydent na Rigil Prime porównać do pilota dobrego serialu - świetnie wprowadza w nowy świat i daje potężny apetyt na ciąg dalszy.

Gorzej z warstwą edytorską. Nie brakuje literówek i błędów gramatycznych, przynajmniej w wersji e-bookowej. Biorąc pod uwagę tę parę groszy, które kosztuje, nie jest to wielki zarzut. Polecam.

Najprościej Incydent na Rigil Prime porównać do pilota dobrego serialu -...

Pierwsza od dawna książka jaką czytałem, a którą można zaliczyć do fantastyki naukowej.

Książka jest nie tylko poprawna językowo, ale także pisana w sposób który dla czytelników nie obytych z tym gatunkiem może sprawiać niejakie problemy - opisy technologii, zjawisk fizycznych. Chociaż nie ma tego tyle, żeby utrudniało czytanie jak to często się dzieje.

Bohaterowie i wątek są bardzo ciekawe. Akcja trzyma w napięciu, a bohaterowie są żywi i pozwalają na identyfikację czytelnika. Zwłaszcza w drugiej połowie książki - widać jak autor się rozkręca.

Incydent ma wg mnie dwa minusy:
- autor, Polak swoimi bohaterami uczynił Amerykanów, a mnie to strasznie irytuje.
- książka jest zdecydowanie za krótka. Na szczęście są dalsze części.

Bohaterowie i...

Porządne hard sci-fi, o które rzadko. Kupiłem ją "hurtem" z kilkoma innymi. I szkoda, że tyle czasu czekała w czytniku na swoją kolej. Dobra, trzymająca w napięciu, koniec też nie jest jednoznaczny i mam nadzieję, że zapowiada ciąg dalszy.

• Science Fiction
  • Posiadam e-book