Zoroaster. Gwiazdy umierają w milczeniu

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Asy polskiej fantastyki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Fabryka Słów
978-83-7574-127-8
kosmos, galaktyka, zagadka,
Szyszka

Odległa planeta. Mała stacja badawcza. Tajemnicza śmierć członków załogi, sekrety, kłamstwa i prowadzący śledztwo komandor lotów międzygwiezdnych.
A wszystko w oszałamiających opisach obcej człowiekowi przyrody

PapierowyTygrys | 2016-04-23

Przyzwoity pomysł, średni styl, kiepskie dialogi i jeszcze gorsza (o wiele) wiarygodność postaci. Nigdy nie wiadomo, dlaczego osoba X akurat jest zła, smutna, rozdrażniona, przybita, ironiczna, kąśliwa itd. Czasem ma się wrażenie, że autor losował słowa oddające nastroje i jakie wypadły, takie bęc. Przeskoczenie od jednego do drugiego w ciągu sekundy bez żadnego uzasadnionego powodu to norma.
Mimo wszystko dałbym pięć gwiazdek, gdyby nie fakt, że ... to w ogóle nie jest fantastyka. To kryminał w przebraniu fantastyki.

Antoniuss | 2016-07-16
Przeczytana: 2014 rok

Na samotną stację badawczą gdzieś na granicach wszechświata przybywa kosmiczny rozbitek, Adam Bartold. Oczywiście nie jest to ani zwykły rozbitek (ale to tajemnica!) ani zwykła stacja. Co w niej niezwykłego? Po pierwsze, w stacji panuje niemal rodzinna atmosfera, gdyż większość załogi pozostaje ze sobą w mniej lub bardziej formalnych związkach, co nie przeszkadza (a może wręcz pomaga) im się zaciekle nienawidzić. Po drugie, badają oni zjawisko, które może zatrząść nauką w posadach. Czy muszę dodawać, że pierwsze zabójstwa i dywersje są kwestią czasu?
,,Zoroaster", mimo nietypowych realiów jest klasycznym kryminałem, chociaż wątek fantastyczno-naukowy jest dosyć obszerny. Fabuła, chociaż ma przestoje, jest nieźle poprowadzona. Nie brak w niej zwrotów akcji, ba, niektóre są nawet przesadzone, gdyż główny bohater sporo ukrywa przed czytelnikiem. Szkoda, że relacje międzyludzkie zostały przedstawione w dosyć uproszczony sposób. Książka bardzo dobrze prezentuje się pod względem...

Owen84 | 2014-08-08

Akcja utworu rozgrywa się w 2487 roku w odległym zakątku Wszechświata, gdzie w mało znanym i popularnym systemie gwiezdnym krąży sobie planeta Valhalla i jej księżyc, czyli tytułowy Zoroaster. Na wspomnianym księżycu znajduje się niewielka baza naukowa, do której przypadkowo dociera pilot dalekiego zwiadu – Adam Bartold. Jego statek został poważnie uszkodzony podczas podróży międzygwiezdnych, toteż komandor staje się niejako przymusowym gościem placówki badawczej. Na miejscu zostaje wplatany w niebezpieczną intrygę – czwórka członków załogi zginęła lub po prostu zaginęła, a do tego ktoś dopuścił się sabotażu na satelicie komunikacyjnym, przez co rezydenci bazy nie mają kontaktu z resztą planet wchodzących w skład federacji. Bohater podejrzewa, że ciąg makabrycznych wydarzeń ma ze sobą jakiś związek i rozpoczyna prywatne śledztwo...

Cała recenzja na:

Alapogo | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Lubię książki, które oprócz doskonałej fabuły i ładnie zarysowanych postaci, są nieprzewidywalne oraz skłaniają do myślenia. Ten tytuł nie tylko spełnia wszystkie powyższe kryteria, ale zostawia jeszcze miejsce na własne zakończenia oraz przyjemny niedosyt lektury. Polecam szczególnie osobą, które lubią dobre sf z intrygą w tle.

Kiper602 | 2014-03-28
Przeczytana: 27 marca 2014

Jest to space kryminał. Do bazy naukowej, zlokalizowanej na rubieżach poznanego wszechświata, dociera rozbitek. W bazie tej dzieją się dziwne rzeczy. Czwórka członków załogi zginęła lub zaginęła, do tego ktoś dopuścił się sabotażu satelicie komunikacyjnym, przez co baza nie ma kontaktu z resztą świata. Nasz rozbitek, który jest również komandorem i pilotem dalekiego zwiadu, musi podjąć się rozwikłania tej zagadki. W książce znajduję się pewien zwrot akcji. Musze przyznać że przyjąłem go z żalem. Wydawał mi się pójściem „na łatwiznę”. Jak się później okazało był to zabieg przemyślany, jednak pewien niesmak pozostał.

Cała opinia tutaj http://kiper602ocenia.wordpress.com/2014/03/28/zoroaster-gwiazdy-umieraja-w-milczeniu-rafal-debski/

deerman22 | 2016-02-27

Dawno nie czytałem tak ciekawie zmontowanego kryminału. Otoczka sf dodaje tylko uroku.

peruniec | 2015-09-13

SF w starym stylu i duże pozytywne zaskoczenie :).

Pete489 | 2014-07-16

Po kilkunastu stronach skapitulowałem. Denny poziom językowy, naiwne dialogi i zupełnie nieczytelna narracja po prostu uniemożliwiają lekturę.

Literatura piękna, w tym beletrystyka charakteryzuje się tym, że najbardziej widoczną warstwą jest język i słowo pisane. Dopiero potem jest pomysł, nawet w przypadku fantastyki naukowej. Jeśli poziom literacki skłania do wyrzucenia książki za okno, nie jest możliwe dotarcie do warstwy fabularnej.

Stanowczo odradzam.

baszar | 2015-10-14
Na półkach: 2015, Legimi, Przeczytane
Przeczytana: 14 października 2015

Przede wszystkim kryminał - ze scenami typu "zebraliśmy się tu wszyscy abym wskazał morderce". Oraz trochę thriller. Tajemnicze śmierci na odciętej i pozbawionej komunikacji stacji badawczej znajdującej się na dalekiej planecie. Czyta się dobrze. Trochę nie pasują opisy świata - mogłyby być lepiej wplecione w fabułę. Część pomysłów Dębski rozwiną w serii Rubieże imperium.

Aleksandra | 2014-08-12
Przeczytana: 11 sierpnia 2014

Pomysł ciekawy, ale sprawia wrażenie niedopracowanego. Ciężko się czyta i ciężko się wciągnąć, nawet pod sam koniec byłam w stanie odłożyć książkę na cały dzień, bo tak na prawdę nie czuje się potrzeby szybkiego doczytania i uzyskania rozwiązania zagadki.