Książka Roku 2018

Seria: Asy Polskiej Fantastyki
Wydawnictwo: Fabryka Słów
kosmos, galaktyka, zagadka,
Szyszka

Odległa planeta. Mała stacja badawcza. Tajemnicza śmierć członków załogi, sekrety, kłamstwa i prowadzący śledztwo komandor lotów międzygwiezdnych.
A wszystko w oszałamiających opisach obcej człowiekowi przyrody

źródło opisu: Fabryka Słów, 2010

Bogdan Brykman | 2017-06-19
Przeczytana: 18 czerwca 2017

Książka ta po prostu kryminał dziejący się w kosmosie. Choć nie powiem nie odgadłem winnego do końca co się rzadko zdarza.

PapierowyTygrys | 2016-04-23

Przyzwoity pomysł, średni styl, kiepskie dialogi i jeszcze gorsza (o wiele) wiarygodność postaci. Nigdy nie wiadomo, dlaczego osoba X akurat jest zła, smutna, rozdrażniona, przybita, ironiczna, kąśliwa itd. Czasem ma się wrażenie, że autor losował słowa oddające nastroje i jakie wypadły, takie bęc. Przeskoczenie od jednego do drugiego w ciągu sekundy bez żadnego uzasadnionego powodu to norma.
Mimo wszystko dałbym pięć gwiazdek, gdyby nie fakt, że ... to w ogóle nie jest fantastyka. To kryminał w przebraniu fantastyki.

Alapogo | 2014-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2014

Lubię książki, które oprócz doskonałej fabuły i ładnie zarysowanych postaci, są nieprzewidywalne oraz skłaniają do myślenia. Ten tytuł nie tylko spełnia wszystkie powyższe kryteria, ale zostawia jeszcze miejsce na własne zakończenia oraz przyjemny niedosyt lektury. Polecam szczególnie osobą, które lubią dobre sf z intrygą w tle.

Antoniuss | 2016-07-16
Przeczytana: 2014 rok

Na samotną stację badawczą gdzieś na granicach wszechświata przybywa kosmiczny rozbitek, Adam Bartold. Oczywiście nie jest to ani zwykły rozbitek (ale to tajemnica!) ani zwykła stacja. Co w niej niezwykłego? Po pierwsze, w stacji panuje niemal rodzinna atmosfera, gdyż większość załogi pozostaje ze sobą w mniej lub bardziej formalnych związkach, co nie przeszkadza (a może wręcz pomaga) im się zaciekle nienawidzić. Po drugie, badają oni zjawisko, które może zatrząść nauką w posadach. Czy muszę dodawać, że pierwsze zabójstwa i dywersje są kwestią czasu?
,,Zoroaster", mimo nietypowych realiów jest klasycznym kryminałem, chociaż wątek fantastyczno-naukowy jest dosyć obszerny. Fabuła, chociaż ma przestoje, jest nieźle poprowadzona. Nie brak w niej zwrotów akcji, ba, niektóre są nawet przesadzone, gdyż główny bohater sporo ukrywa przed czytelnikiem. Szkoda, że relacje międzyludzkie zostały przedstawione w dosyć uproszczony sposób. Książka bardzo dobrze prezentuje się pod względem...

Owen84 | 2014-08-08

Akcja utworu rozgrywa się w 2487 roku w odległym zakątku Wszechświata, gdzie w mało znanym i popularnym systemie gwiezdnym krąży sobie planeta Valhalla i jej księżyc, czyli tytułowy Zoroaster. Na wspomnianym księżycu znajduje się niewielka baza naukowa, do której przypadkowo dociera pilot dalekiego zwiadu – Adam Bartold. Jego statek został poważnie uszkodzony podczas podróży międzygwiezdnych, toteż komandor staje się niejako przymusowym gościem placówki badawczej. Na miejscu zostaje wplatany w niebezpieczną intrygę – czwórka członków załogi zginęła lub po prostu zaginęła, a do tego ktoś dopuścił się sabotażu na satelicie komunikacyjnym, przez co rezydenci bazy nie mają kontaktu z resztą planet wchodzących w skład federacji. Bohater podejrzewa, że ciąg makabrycznych wydarzeń ma ze sobą jakiś związek i rozpoczyna prywatne śledztwo...

Cała recenzja na:

lucas688 | 2017-12-25
Przeczytana: grudzień 2017

Do pociągu jak zapomnieliśmy kupić gazety albo innej książki

Kiper602 | 2014-03-28
Przeczytana: 27 marca 2014

Jest to space kryminał. Do bazy naukowej, zlokalizowanej na rubieżach poznanego wszechświata, dociera rozbitek. W bazie tej dzieją się dziwne rzeczy. Czwórka członków załogi zginęła lub zaginęła, do tego ktoś dopuścił się sabotażu satelicie komunikacyjnym, przez co baza nie ma kontaktu z resztą świata. Nasz rozbitek, który jest również komandorem i pilotem dalekiego zwiadu, musi podjąć się rozwikłania tej zagadki. W książce znajduję się pewien zwrot akcji. Musze przyznać że przyjąłem go z żalem. Wydawał mi się pójściem „na łatwiznę”. Jak się później okazało był to zabieg przemyślany, jednak pewien niesmak pozostał.

Cała opinia tutaj http://kiper602ocenia.wordpress.com/2014/03/28/zoroaster-gwiazdy-umieraja-w-milczeniu-rafal-debski/

deerman22 | 2016-02-27

Dawno nie czytałem tak ciekawie zmontowanego kryminału. Otoczka sf dodaje tylko uroku.

baszar | 2015-10-14
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2015
Przeczytana: 14 października 2015

Przede wszystkim kryminał - ze scenami typu "zebraliśmy się tu wszyscy abym wskazał morderce". Oraz trochę thriller. Tajemnicze śmierci na odciętej i pozbawionej komunikacji stacji badawczej znajdującej się na dalekiej planecie. Czyta się dobrze. Trochę nie pasują opisy świata - mogłyby być lepiej wplecione w fabułę. Część pomysłów Dębski rozwiną w serii Rubieże imperium.

karpatkadobra | 2014-05-31
Przeczytana: 29 maja 2014

..czy to sci - fi?..tak ale raczej 70% thrillera a reszta sci fi..rodem ze star treka lub z mass efect lub dead space jeśli ktoś grał.. !!