Składany nóż

Wydawnictwo: Mag
The Folding Knife
978-83-7480-285-7
Anita

BASSO WSPANIAŁY. BASSO WIELKI. BASSO MĄDRY. Pierwszy obywatel Republiki Wesańskiej to nadzwyczajny człowiek. Jest bezlitosny, sprytny i przede wszystkim ma szczęście. Dał swemu ludowi bogactwo, potęgę oraz prestiż. Niestety, potęga przyciąga niepożądaną uwagę i Basso musi bronić siebie oraz swój kraj przed zagrożeniami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przez całe życie podejmował...

BASSO WSPANIAŁY. BASSO WIELKI. BASSO MĄDRY.

Pierwszy obywatel Republiki Wesańskiej to nadzwyczajny człowiek.

Jest bezlitosny, sprytny i przede wszystkim ma szczęście. Dał swemu ludowi bogactwo, potęgę oraz prestiż. Niestety, potęga przyciąga niepożądaną uwagę i Basso musi bronić siebie oraz swój kraj przed zagrożeniami zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi. Przez całe życie podejmował decyzje o kluczowym znaczeniu i popełnił tylko jeden błąd. Ale jeden błąd niekiedy wystarcza.

Zdarzało już mi się recenzować książki moim zdaniem kandydujące do wielkości. K.J. Parker raz po raz tworzy dzieła, które po prostu trzeba zaliczyć do tej kategorii. – Orson Scott Card

Powieść o morderstwie, obsesji i polityce, autorstwa jednego z czołowych głosów fantasy. – SFX

źródło opisu: http://mag.com.pl/

źródło okładki: http://mag.com.pl/

Oficjalna recenzja
helmans książek: 284

Być doskonałym za wszelką cenę

Perspektywa czasu pokazuje, którzy ludzie zasługują na miano „wielkich” i „doskonałych”. Nie są to tytuły rozdawane pochopnie, lecz ukształtowane doniosłymi czynami i zasługami dla ludzkości. O ile w dzisiejszych czasach takim wyznacznikiem są nagrody Nobla (zdarzają się oczywiście wyjątki np. Jan Paweł II – człowiek utytułowany i wybitny, lecz w swoim dorobku nie posiadający wyżej wymienionego wyróżnienia), to w odległych i zamierzchłych kartach historii ludzie musieli bardzo się natrudzić, aby zdobyć podziw i uwielbienie ludu. „Składany nóż” prezentuje losy człowieka, ubiegającego się o zaszczytny i sławetny tytuł „Bassa wspaniałego”, lecz to nie główny bohater zasługuje na gratyfikacje, lecz sam autor powieści.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że książka frustruje w zakresie stworzonego świata. Czytelnikowi bardzo długo przyjdzie kształtowanie wyobrażenia o czasie umiejscowienia akcji powieści. Odbiorca został brutalnie wrzucony w obczyznę, w której panuje tak dużo zasad i zależności między jednostkami geograficznymi, że niespełna zrozumieć tego w stu procentach. Aby lepiej zorientować się w moim toku rozumowania, wyobraź sobie, że mieszkasz w państwie Kamaladżi, które nieustannie doświadcza ataków ze strony floty samozwańców Bretyństwa, a jako głowa państwa nie jesteś w stanie nic zrobić, ponieważ twoje sojusznicze więzy z Cenabami stoją pod znakiem zapytania, od czasu, gdy postanowiłeś wyprzeć ze swojego kraju relopatów. Czy ty również widzisz tutaj tylko puste nazwy własne, które stanowią część większej układanki, o której nie masz pojęcia? Pomimo, że są to terminy w pełni wymyślone przeze mnie, jako autor książki czułbym się zobowiązany wytłumaczyć czytelnikowi wszystko na wstępie (bądź w późniejszym czasie), aby ten nie czuł się wyobcowany w moim świecie. Często zatem odnosiłem wrażenie, czy aby przypadkiem nie czytam drugiego, albo trzeciego tomu cyklu o przygodach Bassianusa.

Książka na szczęście rekompensuje nam wyżej wymienione niesmaki, kreacją głównego bohatera. Dawno nie przyszło mi towarzyszyć, tak dobrze nakreślonej osobowości. K.J. Parker zaserwował odbiorcy losy Bassianusa Arkadiusza Sewera od momentu, gdy ten jeszcze bezpiecznie zamieszkiwał łono matki. Pozwoliło to zapoznać się z dziejami jego rodziny i zrozumieć przywiązanie do tytułowego przedmiotu. Następnie bardzo szybko przeskakujemy okres dzieciństwa i młodzieńczej szczęśliwości do dojrzałości, która będzie partnerować czytelnikowi do ostatniej strony powieści. Największe zalety książki to przedstawienie genezy wielkości Bassianusa oraz ukazanie trudności, z jakimi musi zmierzyć się osoba rządząca krajem w pojedynkę. Nie sposób również zarzucić powieści przewidywalności i banalności. Wiąże się to zapewne z faktem, że poprzez uczestniczenie w wydarzeniach w świecie nam niepoznanym, nie jesteśmy w stanie domyślić się co nastąpi za chwilę. W dobie wtórności i pochodności pomysłów, jest to jak najbardziej wspaniałe doświadczenie!

Bardzo trudno zaliczyć książkę autorstwa Parkera tylko do jednego gatunku literackiego. Na pierwszy rzut okna zdawałoby się, że obcujemy z pisarstwem fantastycznym, lecz im dalej penetrujemy to wyjątkowo udane dzieło, zdajemy sobie sprawę, że bardzo dobrze imituje ono literaturę historyczną. Według mnie, czas akcji lektury najbardziej zbliżony jest do XII-XIII wiecznej epoki średniowiecznej i nakreśla nam czasy, w których dominację wiodą wojny i zaciemnienie umysłowe ludzkości.

Trudno natomiast określić, co kierowało autorem przy wyborze tytułu swojej książki. ”The Folding Knife” przewija się przez powieść stosunkowo rzadko i nie jest wyniesiony do rangi „głównego bohatera”. Owszem, brał udział w kilku znaczących wydarzeniach, lecz nikną one w całej historii niczym kropla w morzu. Zatem czy przechodząc obok recenzowanej lektury w księgarni, nie skojarzyłbyś tytułu z magazynem harcerskim lub militarnym? Myślę, że byłoby to wielce prawdopodobne. Nóż może symbolizować męczeństwo, dążenie do władzy za wszelką cenę, lub skrytobójstwo, a najprawdopodobniej wszystko razem.

„Składany nóż” to bardzo dobry zbiór wyrazów, składający się na ciekawą, inną i nieprzewidywalną lekturę. Chociaż w większej części jest to książka polityczna, skupiająca się na długoterminowym przewidywaniu ruchów strategicznych, każdy powinien znaleźć w niej coś dla siebie. Są morderstwa, jest rządza zemsty i obłąkana chęć władania państwem. Gdy dodamy do tego bardzo specyficzny klimat, nie pozostaje nic innego jak mieć nadzieję, że szybko nie napotkamy słówka „koniec”. Polecam.

Damian Hejmanowski

Mateusz | 2017-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2017

Niestety na portalu nie ma możliwości wystawnie ocen połówkowych, wahałem się między "dobra" a "bardzo dobra", ale jak widać padło na "dobrą". A prawdę powiedziawszy bardzo trudno mi powiedzieć co było w tej książce dobrego. Przez ponad 600 stron praktycznie nie uświadczymy żadnej akcji. Rozmowy, rozmowy, suche zrelacjonowanie jakiegoś wydarzenia i dalej rozmowy przerywane rozmowami. Co najważniejsze prawie wszystkie te "gadania" dotyczą ekonomii i polityki - a są to zagadnienia niekoniecznie będące moimi ulubionymi.
Główny bohater jest najważniejszą (i najbogatszą do tego) osobą w swoim państwie. Cały czas, mówiąc wprost, kombinuje aby jego ojczyzna opływała w dostatku. I tak przez 600 stron. Brzmi strasznie nudno, ale zaręczam, że tak nie jest. Czytało mi się to na prawdę fajnie i mogę polecić każdemu. A jest to książka na zasadzie "nie da się jej opowiedzieć, trzeba przeczytać, żeby zrozumieć". A i jeszcze ten twist na koniec. W końcu coś na prawdę zaskakującego...

Myciander | 2017-02-07
Przeczytana: 07 lutego 2017

Podchodziłem do tej książki trzy razy i to na przestrzeni kilku lat. Za pierwszym i drugim razem odbiłem się już od drugiego lub trzeciego rozdziału - za dużo ekonomicznego bełkotu. Za każdym razem gdy wybierałem coś nowego z półki mówiłem sobie, że "jeszcze nie" i że "przyjdzie czas".
Aż w końcu czas przyszedł i w konfrontacji z mitem, który sam zbudowałem wyszło takie trochę MEH.
Od samego początku wiemy jaki będzie finał, więc pytaniem jest tylko sposób w jaki do niego doszło. I dochodzimy do niego bez jakichś większych emocji. Basso jest w czepku urodzony, wszystko mu wychodzi i po kilku rozdziałach robi się to nudne. A same wydarzenia, które doprowadzają do prologu są jakieś takie właśnie MEH.
Według mnie książce brakuje konkretnego shwarzcharakteru. Niby jest siostra, ale wszystkie zagrożenia z jej strony są dla naszego super-bohatera niczym bzyk muchy. Niby jest Imperium, ale tak naprawdę to nico nim nie wiemy. Jest opozycja, którą Basso załatwia skinieniem palca.
Do tego...

Krzysiek W | 2016-12-03
Na półkach: Fantasy, Przeczytane
Przeczytana: 03 grudnia 2016

Podobnie jak inna powieść K.J. Parker, którą miałem okazję wcześniej przeczytać (Młot), akcja "Składanego noża" rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości pozbawionej elementów fantastycznych. Realia powieściowego świata przywodzą na myśl Republikę Rzymską lub starożytne greckie polis. Główny bohater jest człowiekiem interesu, bankierem, politykiem i przede wszystkim Pierwszym Obywatelem Republiki Wessańskiej. Jak już nadmieniłem, mimo gatunku do którego jest zaliczana, w książce brak jest elementów nadprzyrodzonych , więc i fabuła daleka jest od sztampowej fantastyki. Koncentruje się ona w głównej mierze na politycznych rozgrywkach i walce o ekonomiczne wpływy. Głównego bohatera można darzyć sympatią, nie jest to spiżowy pomnik wzorcowego męża stanu, ale daleko mu też do bycia osobą pozbawioną wszelkich skrupułów, choć stara się być przede wszystkim przewidującym i skutecznym władcą. W moim odczuciu minusem powieści jest konstrukcja fabularna, którą nazwałbym „serialowością”,...

Fidel-F2 | 2015-11-11

Podobała mi się gra, logiczne ciągi, zamknięte historie (jak ta z odbiciem złota czy ostatnia bitwa wojsk ekspedycyjnych) i przedni humor. Całość odrobinę sucha, odrobinę za prosta ale to pasowało do całości. Kilka fajnych myśli i spostrzeżeń. Czytałem z nieustającym zainteresowaniem czemu oprócz treści sprzyjał bardzo lekki język. Od razu sięgnąłem po Młot

książek: 1983

Pierwszy raz czytałam książkę fantasy, która głównie opisywała mechanizmy ekonomiczne i mnie porwała. Bardzo nietypowe fantasy, tak samo jak w przypadku "Młota" bardzo oszczędnie dawkowane informacje o świecie wykreowanym. Tematem były głównie pieniądze, obsesja i polityka. Polecam.

Ryszard | 2015-01-15
Przeczytana: 10 stycznia 2015

Książkę zacząłem czytać jakieś trzy miesiące temu. Po przeczytaniu połowy odłożyłem na półkę z myślą że już jej nie skończę. Mam jednak jedną strasznie złą zasadę, jeszcze nie odłożyłem nieskończonej książki po prostu jak zacznę to muszę skończyć inaczej nie wezmę następnej. I tak tydzień temu uznałem że czas najwyższy przez to się przemęczyć i powiem jedno to była najtrudniejsza do oceny książka jaką czytałem. Kiedy ją skończyłem miałem ochotę dać jej pełną dziesiątkę jednak kiedy wstałem rano uznałem że to trochę za dużo więc jest ósemka. To co mi podobało się najbardziej w książce to zmiana charakteru głównego bohatera przez cała historię.

regis | 2014-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Ponad 600 stron by wygłosić trzy stronnicowy traktat o dobru i złu. Pięknie i starannie napisana, nudna.

Ricardo | 2014-05-09
Przeczytana: 09 maja 2014

Szczerze mówiąc, nie przeczytałem do końca. Doszedłem do 150 strony i zdecydowałem, że szkoda mojego czasu.

misiel | 2014-02-02
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Fajna, dobrze napisana, inteligentna fantasy. O ile można do worka z fantasy wrzucić powieść całkowicie pozbawioną smoków, czarów i nagich elfek oraz z bardzo niewielką ilością pojedynków na miecze, bo Parker skupia się przede wszystkim na ekonomii. Na plus zaskakuje brak tanich chwytów fabularnych, których z obawą wyczekiwałem prawie od początku lektury.

MacHor | 2014-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2014

„Składany nóż” to historia życia Bassianusa Sewera, Pierwszego obywatela Republiki Wesańskiej. Nie jest to typowe fantasy, nie ma magii ani cudownych stworzeń mamy raczej do czynienia z alternatywną wersją naszej planety (Republika Wesańska przypomina nieco uboższą wersje starożytnego Rzymu u progu ich potęgi). Książka jest wciągająca , pełna intryg, od początku do końca napisana w sposób przemyślany. Polecam.