Brygady Duchów

Tłumaczenie: Wojciech Pusłowski
Cykl: Wojna starego człowieka (tom 2)
Wydawnictwo: ISA
The Ghost Brigades
space opera
actagaudi

Brygady Duchów to elitarne jednostki specjalne Kolonialnych Sił Obrony – ich żołnierze zostali stworzeni z DNA zmarłych. Wykorzystywani są w najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych misjach KSO. Są młodzi, silni, szybcy i pozbawieni skrupułów. Wszechświat jest dla ludzkości niebezpiecznym miejscem – a ma się stać jeszcze groźniejszy. Trzy obce rasy, z którymi ludzie starli się już...

Wszechświat jest dla ludzkości niebezpiecznym miejscem – a ma się stać jeszcze groźniejszy. Trzy obce rasy, z którymi ludzie starli się już wcześniej, zawarły sojusz, który ma powstrzymać kosmiczną ekspansję homo sapiens. Obcym pomaga renegat Charles Boutin, naukowiec, który poznał wszystkie największe tajemnice militarnego sukcesu KSO. By zwyciężyć, KSO muszą dowiedzieć się, dlaczego Boutin przeszedł na stronę wroga.
Jared Dirac jest jedynym człowiekiem, który może znaleźć odpowiedź na to pytanie – jest nadnaturalną hybrydą, stworzoną na podstawie DNA Boutina. Mózg Jareda powinien móc uzyskać dostęp do elektronicznych wspomnień Boutina. Transplantacja pamięci kończy się fiaskiem i zostaje on przydzielony do Brygad Duchów.
Na początku Jared wydaje się być doskonałym żołnierzem, kiedy jednak wspomnienia Boutina zaczynają w nim odżywać, intuicyjnie zaczyna rozumieć przyczyny jego zdrady. Zawzięcie polując na swojego „ojca”, musi również stawić czoło konsekwencjom swoich własnych wyborów. Czasu jest coraz mniej: sojusz trzech obcych ras przygotowuje ofensywę, a niektórzy z wrogów ludzkości szykują jej coś o wiele gorszego od zwykłej wojny...

źródło opisu: ISA, 2010

źródło okładki: http://isa.pl/p2366-BRYGADY-DUCHOW-Tom-II-01SCALZI02.html

Jonasz | 2015-05-14
Przeczytana: 14 maja 2015

Druga czesc cyklu “Wojny starych ludzi”, a oficjalnie “Wojny starego czlowieka”, jest wlasciwie wojna mlodych ludzi, gdyz zolnierze z “brygady duchow”, odzialow specjalnych sil kolonialnych sa mlodzi, sa w zasadzie dziecmi w cialach doroslych ludzi. Sa doroslymi dziecmi. Autorowi znakomicie sie udalo pokazac, jak bedac w zasadzie psychologicznie osobami doroslymi, maja swoje dzieciece cechy. Znakomicie tez pokazal w jaki sposob sa innymi ludzkimi istnieniami, jak blisko, a zarazem jak daleko jednoczesnie, jest im dla ludzi, normalnie urodzonych, ktorzy przeszli przez prawdziwe dziecinstwo.

Druga czesc cyklu lepsza niz otwierajaca cykl. Tamta byla zbyt optymistyczna. W tamtej autor nie zadal filozoficznych i egzystencjalnych kwestii. W drugiej juz takie kwestie sie juz pojawily. W pierwszej czesci wszytsko wydawalo sie proste – ekspandujaca ludzkosc walczy o przetrwanie. W “Brygadzie duchow” okazuje sie, ze istnieje drugie dno.

Marcin | 2016-10-04
Przeczytana: 04 października 2016

Dalsze losy ludzkości w nieprzyjaznym wszechświecie. Tym razem poznajemy Brygadę Duchów czyli żołnierzy którzy powstają z DNA zmarłych osób i są tworzeni w ten sposób, że "budząc" się do życia są już w pełni dorosłymi ludźmi wyposażonymi w ogromną wiedzę nie tylko z dziedziny wojskowej ale i naukowej, niestety nie posiadają żadnych wspomnień i przeżyć. Ich ćwiczenie polega na "totalnej" dzięki wszczepionego im "mózgogościowi" (sztuczny superkomputer) który umożliwia im nie tylko dostęp do ogromnej wiedzy ale także możliwość porozumiewania się za pomocą samych myśli. Do tak przygotowanego oddziału zostaje dołączony Jared Dirac, który został stworzony z "wgraną" świadomością Charles Boutina który zdradził ludzi i przeszedł na stronę obcych. Niestety eksperyment się nie ufał i Jared nic nie pamięta z wgranej mu osobowości, trafia więc do brygady duchów. Czy na pewno wspomnienia Charles nie pojawią się w świadomości Jareda to już musicie przeczytać sami . Otrzymujemy świetną...

Rudyy | 2015-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2015

Scalziemu po raz kolejny udało się zmieścić bardzo bogatą i interesującą historię na zaledwie 330 stronach (chciałbym, żeby się kiedyś trochę bardziej rozpisał).

Podobnie jak poprzednia część, Brygady Duchów są napisane bardzo przyjemnym, łatwym w odbiorze stylem. Nawet zagadnienia naukowe, których tym razem jest więcej podane są w bardzo przystępny dla przeciętnego zjadacza chleba sposób. Dodatkowo większy nacisk został położony na wewnętrzny rozwój postaci, a w szczególnie głównego bohatera, który jest nietypowy nawet jak na członka brygady duchów.

Sporo jest też o problemach etycznych i moralnych, z którymi trzeba się zmierzyć mając dostęp do technologii umożliwiającej hodowanie ludzi. Wreszcie też dowiadujemy się trochę więcej o wszechświecie, w którym toczy się historia, chociaż tutaj nadal zostaje spory niedosyt. Najmocniejszą stroną jednak nadal pozostaje akcja jak na porządnego przedstawiciela militarnej sci-fi przystało.

Piotr | 2016-07-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

Napakowana bohaterami, akcją i mnogością opisów scen walk, porywająca powieść SF, z niezwykle ciekawym (i kontynuowanym z poprzedniej części) motywem przewodnim - transferem świadomości; autor dość mocno skupia się na technicznych aspektach tego procesu, co osobiście dla mnie jest dużym plusem. Z tej powieści mógłby powstać naprawdę widowiskowy film...

Sławomir | 2015-07-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2015

Książka bardzo dobra choć przyznam szczerze, że jak dla mnie mało military sf w tym sf. Spodziewałem się więcej pola walki. Tu książka zdecydowanie ustępuje pierwszej części co przyjmuję z żalem.
Oczywiście nadal czyta się szybko i przyjemnie. Jednak wolałbym więcej pola walki:)

baszar | 2016-09-28
Na półkach: 2016, Angielskie, Przeczytane
Przeczytana: 23 września 2016

Porządna s-f. Nie stroni od filozoficznych rozważań, akcji również nie brakuje. Zdecydowanie lepsza niż pierwsza część. Mimo, że występuje trochę rzadko spotykanego słownictwa angielski jest zasadniczo prosty.

PR1234 | 2015-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2015

Ciekawe i dobrze napisane.

Furion | 2016-11-26
ryszpak | 2016-11-24