978-83-935772-1-7
Alfalfa

Czy miasto może zabijać?
Dlaczego w przewodnikach po najpiękniejszych miejscach świata tak mało uwagi poświęca się zbrodniczej historii każdego z nich?

źródło opisu: http://www.szaragodzina.pl/

źródło okładki: http://www.szaragodzina.pl/

Wioleta Sadowska | 2012-11-06
Przeczytana: 06 listopada 2012

„Praca to niewdzięczna kochanka. Zabiera nam cały czas, nie daje nam spać po nocach. A potem porzuca i każe sobie radzić bez niej”

Dawno nie miałam w ręku rodzimego kryminału. Zaczytana w powieściach obyczajowych, utknęłam trochę w tym gatunku. Dlatego też ucieszyłam się propozycją zrecenzowania miejskich opowiadań kryminalnych, którego autorkami są trzy kobiety. Byłam ciekawa jaki nurt obiorą pisarki, czy będzie to poważny temat zbrodni, czy też raczej element groteski i czarnego humoru.

Autorkami „Morderczych miast” są trzy pisarki, które poszły o krok dalej i założyły portal pisarski „Zbrodnicze Siostrzyczki”. Ich strona internetowa zawiera charakterystyczne logo z dwiema kobietami trzymającymi w rękach pistolety. Autorki zamieszczają na niej swoje recenzje oraz nowości ze świata literackiego kryminału. Jedną ze współtwórczyń portalu i książki jest Adrianna Michalewska. Oprócz napisania opowiadań kryminalnych, autorka pisuje regularnie do czasopism obyczajowych. Marta...

Ola | 2013-01-29

W październiku 2012 roku ukazał się zbiorek opowiadań "Mordercze miasta". Szukając bliższych informacji o książce trafiłam na portal prowadzony przez autorki książki. "Zbrodnicze siostrzyczki" piszą recenzje, informują i promują literaturę kryminalną. Można powiedzieć, że opowiadania stanowią plon ich wspólnych zainteresowań i pasji. Na blogu przeczytamy, że wymieniony portal nie jest jedynym osiągnięciem autorek. Każda z nich ma własne sukcesy. Adrianna Michalewska to laureatka warsztatów literackich oraz konkursów zorganizowanych przez Agora SA; Marta Guzowska jest archeologiem i pisarką, wydała powieść: "Ofiara Polikseny"; kryminał na wesoło Agnieszki Krawczyk znajdował się przez dłuższy czas na liście bestsellerów księgarni EMPiK. Osobiście nigdy nie spotkałam się z ich utworami, więc stwierdziłam, że warto przyjrzeć się "Morderczym miastom", gdzie poznać można sposób pisania pań od razu - hurtowo.

Tytuł zbiorku, oraz zainteresowania autorek sugerują, że w książce...

bewelka86 | 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013

3 miasta, 3 autorki, 9 opowiadań. Temat przewodni: miasto, które zabija albo raczej: w którym zabijają.

Mamy zatem: morderczą Warszawę, morderczy Kraków i morderczy Wrocław. Każde z nich opisane przez inną autorkę.

Antologię otwierają 3 opowiadania Marty Guzowskiej, których akcja osadzona jest w stolicy. Z tych trzech opowiadań chyba najbardziej spodobało mi się drugie "Garaż", choć i pierwsze było całkiem niezłe do momentu "niemoralnej propozycji" (kto czytał, ten pewnie wie, o co chodzi;) ). Najmniej spodobało mi się opowiadanie pt. "Śmieci", choć początkowo wydawało mi się bardzo dobre, jednak końcówka pozostawiła we mnie lekki niesmak.

Na drugi ogień poszedł Kraków. Tu wszystkie opowiadania skupiały się wokół nadkomisarza Wesołowskiego, który pojawia się w każdym z nich.

Na deser mamy Wrocław - i tu również w każdym opowiadaniu spotykamy się z pewnym polsko - czeskim detektywem.

Z całego zbioru chyba te opowiadania osadzone w Krakowie spodobały mi się najbardziej - może...

Paulina Kwiatkowska | 2012-12-15

,,Czy miasto może zabijać?
Zbrodnicze Siostrzyczki zapraszają na wyprawę do Warszawy, Krakowa i Wrocławia, gdzie nikt nie jest bezpieczny…"
Agnieszka Krawczyk napisała cztery powieści: dwie obyczajowe ( "Napisz na priv" i "Magiczne miejsce") i dwa kryminały ("Morderstwo niedoskonałe" i "Dziewczyna z aniołem") oraz opowiadanie Memento w Antologii kryminału "Zatrute pióra".

Marta Guzowska to archeolog z tytułem doktora, pracownik Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego; obecnie mieszka w Wiedniu. Specjalizuje się w badaniach ceramiki z II tysiąclecia p.n.e. z rejonów Egei i zachodniej Anatolii. Brała udział w licznych wykopaliskach na terenie Grecji i Izraela. Od dwunastu lat jest członkiem ekipy wykopaliskowej w Troi. Ofiara Polikseny to pierwsza część cyklu kryminalno-archeologicznego, którego głównym bohaterem jest Mario Ybl; autorka pracuje...

Anna-mojeksiążki | 2012-11-18
Przeczytana: listopad 2012

Opowiadania nie należą do mojej ulubionej formy literackiej, są za krótkie, a ja lubię się delektować fabułą. Sięgnęłam więc po tomik opowiadań kryminalnych Zbrodniczych Siostrzyczek "z pewna dozą nieśmiałości".
Z trzech autorek wymienionych na okładce znam tylko twórczość Agnieszki Krawczyk, której "Dziewczyna z aniołem" bardzo mi się podobała. W tym tomiku znalazłam kontynuację niezwykle klimatycznej wizji morderczego Krakowa.
Ale po kolei...

"Mordercze miasta" to zbiór dziewięciu krótkich, kryminalnych opowiadań. Zaskoczyło mnie to, że w tak krótkiej formie opowiadania Autorki potrafiły zawrzeć intrygę i utrzymać atmosferę niepokoju i tajemnicy.
Każda z nich pisze zupełnie inaczej, a całość stanowi intrygującą lekturę.
Pierwsze trzy opowiadania pod hasłem "Mordercza Warszawa" są autorstwa Marty Guzowskiej. Są świetnie napisane i bardzo różnorodne. Mnie powaliło swoim klimatem pierwsze z nich - "Pociąg podmiejski" opowiadające o codziennej drodze do pracy. Okazuje się, że...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zbiór dziewięciu opowiadań kryminalnych, w których każde pokazuje inny model sprawcy oraz prowadzone w sprawach morderstw śledztwa. Dobra dla kogoś, kto lubi mało i szybko i przy tym ciekawie. Strony zapisane tak, iż łatwo się je czyta. Nie nudzi przede wszystkim i pokazuje, że żadna zbrodnia nie ujdzie płazem, nawet tym, którzy doskonale zacierają po sobie ślady. Nawet najdrobniejsza rzecz może zdradzić. Ukazuje również, że winny doczeka się kary i nic, co kiedyś się wydarzyło, nie zostaje zapomniane.

sonia poniatowska | 2014-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Zbiór opowiadań kryminalnych trzech autorek. W przypadku dwóch z nich opowiadania łączą występujące w nich osoby, co mim zdaniem jest dobrym posunięciem. Wiadomo, że fabuły opowiadań nie są rozwinięte, bo nie ma na to czasu ani miejsca. Akcje toczą się szybko, ale nie są oczywiste. Momentami wręcz zaskakująco zaskakujące.

terenaa | 2014-12-18
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 18 grudnia 2014

9 historii do poczytania przy kawie w wolnej chwili. Niektóre z nich bardziej, inne mniej, wciągające. Żadnych górnolotnych opowieści. Raczej nie polecam, bo można ten czas poświęcić na lepszą pozycję.

Titka Brak | 2018-02-17
Przeczytana: luty 2018

Zbiór krótkich opowiadań o morderstwach. Jedne lepsze, drugie gorsze... Całość przeciętna. Czytałam tydzień temu a już większość przepadła zapomnienie.

Oliwia | 2018-03-26