Zgłosuj na książki roku 2017

Tajemnice i sensacje świata antycznego

Wydawnictwo: Bellona
978-83-11-12214-7
historia
AnnaVanDort

- Kobieta-faraon: opowieść z zamierzchłych dziejów - Persja: imperium wielkiej cywilizacji czy państwo barbarzyńców - Życie prywatne wielkich figur świata antycznego - Spartanie: prekursorzy totalitaryzmu - Prawda i legenda o Wandalach - Spory wśród zwycięskich chrześcijan Najnowsza książka Sławomira Kopra to fascynująca opowieść o historii starożytnej i kontynuacja tematyki książki „Życie...

- Kobieta-faraon: opowieść z zamierzchłych dziejów
- Persja: imperium wielkiej cywilizacji czy państwo barbarzyńców
- Życie prywatne wielkich figur świata antycznego
- Spartanie: prekursorzy totalitaryzmu
- Prawda i legenda o Wandalach
- Spory wśród zwycięskich chrześcijan

Najnowsza książka Sławomira Kopra to fascynująca opowieść o historii starożytnej i kontynuacja tematyki książki „Życie prywatne i erotyczne w starożytnej Grecji i Rzymie”, wydanej w 2011 roku przez Bellonę.

Jak zwykle autor poświęca wiele uwagi kobietom epoki. Wiele też pisze o obyczajach, podkreślając jednak, że trudno oceniać zachowanie starożytnych z punktu widzenia dzisiejszych norm etycznych. Wspomina tu małżeństwa egipskich faraonów, którzy poślubiali nie tylko własne siostry, ale nawet rodzone córki. „Tajemnice i sensacje świata antycznego” to książka, dzięki której ponownie ożywają antyczne posągi, a słynne postacie starożytności nabierają cech życia. Stają się zwykłymi, normalnymi ludźmi, którzy cierpieli, walczyli i kochali. A obraz ich jest czasami bardzo daleki od tego znanego z podręczników.

Agacha | 2015-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2015

Lubię książki pana Kopera, ale ta była najnudniejsza z dotychczas przeczytanych. Niby krótkie rozdziały, ale nagromadzona w nich ilość osób i ich wzajemnych powiązań przytłaczająca. Nie mogłam się już doczekać, kiedy zakończę lekturę. Nie oznacza to, że książka jest mało wartościowa.

adamats | 2015-10-31
Przeczytana: 27 października 2015

Powszechnie przyjęty pogląd głosi, że przyczyną upadku Cesarstwa Zachodniorzymskiego był ciąg – często dosyć przypadkowych - zdarzeń i wypadków ciągnących się nieprzerwanie przez kilkaset lat. Jeden z niemieckich historyków – Aleksander Dermandt – pokusił się nawet na sporządzenie alfabetycznej listy takich zjawisk i uzbierał ich 210. Brytyjczyk Bryan Ward-Perkins, podkreśla rolę najzwyklejszego pecha. Inni jeszcze wskazują na migrację barbarzyńskich plemion wymuszone podbojami jeszcze bardziej barbarzyńskich, koczowniczych ludów z azjatyckich stepów. A Sławomir Koper w „Tajemnicach i sensacjach świata antycznego” z pełnym przekonaniem stawia tezę, że główną przyczyna upadku imperium rzymskiego było chrześcijaństwo i porażka cesarza Juliana Apostaty, którzy zginął podczas wyprawy perskiej i nie zdołał zahamować zwycięskiego pochodu wyznawców Chrystusa. Kończąc rozdział o „Tajemnicy śmierci cesarza Juliana Apostaty”, autor sformułował taka oto tezę: „Dokładnie trzydzieści lat po...

goskrzys | 2017-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2017

Nie dziwią mnie nagrody, które pan Koper zdobywa za swoją działalność na polu popularyzacji historii. Bo choć jego książki dotyczą tematów ściśle historycznych, nie brak w nich wątków romansowych, sensacyjnych, kryminalnych, obyczajowych. Czyta się je jednym tchem, ale bez tego moralnego kaca, że traci się czas na jakiś pudelkowy chłam. Wręcz przeciwnie – w tych opowieściach zawarta jest duża dawka wiedzy, a przekazanie jej w formie ciekawostek oraz anegdot tylko bardziej zachęca do sięgnięcia po źródła historyczne i uzupełnienie, czy też pogłębienie wiedzy. Całości dopełnia zresztą zawsze spora bibliografia.

W tym debiutanckim zbiorze autor skupia się na ciekawostkach związanych z antykiem. Mamy tu więc dość szeroki przekrój – od Egiptu faraonów, przez helleńską Grecję, Rzym, aż do schyłku starożytności i tryumfalnego pochodu chrześcijaństwa. Moim skromnym zdaniem przydałoby się tutaj odrobinę więcej dat, żeby czytelnik miał szansę uporządkować sobie opisywane wydarzenia,...

arlettaaa | 2015-02-13
Przeczytana: 2015 rok

Książka, jak sam tytuł wskazuje, przedstawia wiele pikantnych sensacji i czasem hańbiących tajemnic. Nie zawiera wiedzy górnych lotów. Potocznie mówiąc "historyczne ploteczki". Mnie zachęciła do czytania innych książek, dotyczących tej epoki, niekoniecznie plotkarskiego charakteru.

Scarlett | 2013-05-02
Przeczytana: 29 sierpnia 2012

Esejów jest szesnaście, a w każdym z nim przedstawia nam smakowite kąski z życia starożytnych sław i ludzi z uprzywilejowanych warstw społecznych. Pan Koper nie odmawia sobie snucia domysłów, co jest oczywiste z uwagi na to, że ubogie informacje, przetrwały do naszych czasów.
Język autora cechuje się lekkością i lekko ironicznym wydźwiękiem. Absolutnie nie krytykuje, a nawet stara się nie oceniać postępowania opisywanych przez niego ludzi. Wydaje się, że wychodzi z założenia, że co kultura to obyczaj i nie powinno się wyrażać dezaprobaty, nie żyjąc w ówczesnym świecie.
Książkę czyta się naprawdę szybko. Esej ma przeciętnie 30 stron – wystarczająco by rozwinąć dostatecznie dany temat, ale zbyt mało, ażeby się znudził.

Vix | 2014-08-31
Na półkach: Przeczytane, Moje
Przeczytana: 30 sierpnia 2014

Książka dla osób, które raczej nic o owych "tajemnicach i sensacjach" nie wiedzą. Nie polecam osobom szukających głębszych informacji i źródeł, bo jeżeli chodzi o to - niezwykle ubogo. Język również razi.
Brak przypisów i te, które mimo tego że pojawiają się w tekście nie są wyjaśnione jest naprawdę denerwujące.

aniask | 2016-07-11
Przeczytana: 03 listopada 2015

Autor ma talent do uczenia historii w najbardziej fascynujący sposób. Czytałam od pierwszej strony z zapartym tchem!

coraloft | 2018-01-02
Alekasandra | 2017-10-15