fantastyka, opowiadania
Oceansoul

W serii The Best Of pojawi się tom opowiadań znakomitego amerykańskiego pisarza Luciusa Sheparda. 16 opowiadań, z tego aż 9 nowych, dość pokaźny tom. Ze zbiorem wydanym przez Maga wspólne jest tylko jedno opowiadanie - Piękna córka łowcy łusek - bo Krokodylowa skała ma pokazać inne oblicze Sheparda, mniej oblicze fantasy, a bliższe SF i mainstreamowi. Shepard pisze opowiadania bardzo...

Ze zbiorem wydanym przez Maga wspólne jest tylko jedno opowiadanie - Piękna córka łowcy łusek - bo Krokodylowa skała ma pokazać inne oblicze Sheparda, mniej oblicze fantasy, a bliższe SF i mainstreamowi. Shepard pisze opowiadania bardzo sugestywne i klimatyczne, osadzone w realiach współczesnej Ameryki Środkowej bądź Azji południowo-wschodniej, ale dziejące się jakby w równoległym świecie.

W tomie, z nowych opowiadań pojawią się:
The All-Consuming,
Jack's Decline,
Beast Of The Heartland,
Jailwise,
Star Seen Through Stone.

Ze starych, ale już trochę zapomnianych, bo od wydania niektórych minęło ćwierć wieku:
Ostatni raz,
Krokodylowa skała,
Przepustka,
Łowca jaguarów,
Salwador,
Ballada o Billu Pąkciarzu
Piękna córka łowcy łusek.

Mamy więc w tomie laureatów i nominowanych do wszystkich najważniejszych nagród: Hugo, Nebuli, World Fantasy i Brama Stoker.

źródło opisu: Wydawnictwo Solaris, 2012

źródło okładki: http://solarisnet.pl/oferta/krokodylowa_skala/

wiejskifilozof | 2015-09-05

Niesamowita okładka.Psychodeliczna.Wciąga i straszy.
A teraz kilka słów o książce.To zbiór opowiadań.Zmarłego już autora.Opowiadania według mnie dość trudne w odbiorze.Pisane językiem,ciężkim i wymagającym ogromnej wiedzy.Wiedzy z socjologi,psychologi.A także z historii Ameryki Centralnej i wojny w Wietnamie.
Fabuła owszem jest interesująca jednak,samo jej przedstawienie w stylistyce jest trudne.
I czasem się bardzo ciężko czyta.
Mimo,to książka jest interesująca i wypadało by przeczytać.

Scarlettrose | 2016-05-20
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 20 maja 2016

Przyciągnęła mnie okładka, trochę mroczna, tajemnicza. Opis z tyłu też obiecywał dobrą zabawę.
Niby wszystko fajnie, pięknie ale ta książka to porażka.
Książkę czyta źle, ale naprawdę źle. Każda linijka dla mnie była walką, czytałam strasznie długo, zniechęcała, dobijała. Doszło do tego nawet, że zastanawiałam się czy jej nie odłożyć, ba nawet zaczęłam wyszukiwać sobie jakąś robotę aby nie czytać (u mnie to nie jest normalne) no ale udało się - zmordowałam ją (o jakiejkolwiek przyjemności czytania nie ma mowy).
Z 15 opowiadań tylko 2 jako tako mi się podobały (upadek Kuby oraz piękna córka łowcy łusek). Reszta jest za ciężka, zbyt wydumana, bezsensowa. Więcej nie napiszę o tych opowiadaniach bo po prostu nie ma o czym.
Cóż na pewno są tacy co zachwycają się tymi opowiadaniami ja nie widzę w nich nic. Ktoś zapyta czemu czytałam? bo mam durną zasadę czytać do końca co zaczęłam, bo może się rozkręci - niestety tu tego nie było.
Odradzam sięgać po tą książkę.

| 2017-06-14
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Zmarły w tym roku Lucius Shepard to pisarz z górnej półki, poruszający się po obrzeżach głównych nurtów literackich, najbliższy szeroko rozumianej fantastyce. Przekrojowy zbiór jego opowiadań to, pomimo mieszanych uczuć jakie mam po lekturze, rzecz niewątpliwie godna uwagi.
Historie opowiadane przez Sheparda są przede wszystkim bardzo efektowne, wręcz filmowe. Autor jest dobrym opowiadaczem i bystrym obserwatorem, o charakterystycznym stylu narracji. Z jednej strony uwielbia posługiwać się długimi, starannie skonstruowanymi zdaniami, z drugiej w najlepszych opowiadaniach udaje mu się łączyć tą manierę ze zwięzłością i precyzją konstrukcji, które sprawiają, że mamy w zasadzie do czynienia z mini – czy też z mikropowieściami. Problem amerykańskiego pisarza polega jednak na tym, że nie zawsze potrafi wykorzystać duży potencjał swoich historii. Obiecujący początek nie zawsze znajduje satysfakcjonujące rozwinięcie, albo...

addam23 | 2015-10-07
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 07 października 2015

Książka niezwykła i wyjątkowa. To na pewno. Napisana kwiecistym, plastycznym językiem, emanująca oszołamiającą wręcz wyobraźnią autora. Wszystkie opowiadania robią wrażenie i zapadają w pamięci.
Problem jednak w tym, że tak na prawdę za bardzo dobre i udane uważam jedynie 3.
"Gwiazdy widziane przez kamień", "Piękna córka łowcy łusek" i "Ballada o Billu Pąklarzu"
Na drobne wyróżnienie może zasługuje jeszcze "Żywot Buddy". Cała reszta, przy całej swej sile realizmu magicznego - strasznie męczą. Męczą i szczerze mówiąc - nie specjalnie chcę się je czytać (a już na pewno nie wracać do nich po raz wtóry).

Na pewno warto się z nią zapoznać (dla wielbicieli realizmu magicznego - nawet trzeba) bo nie jest łatwo trafić na podobne teksty, ale zapewne trochę każdego pomęczy :)

6+/10

MałySuseł | 2017-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2017

Shepard ma niesamowity styl, który sprawia że czytając jego prozę czytelnikowi wręcz stają przed oczami nawet mocno oderwane od rzeczywistości scenerie. Do tego przynajmniej kilka z opowiadań zawartych w niniejszej książce ma szanse zostać w pamięci na długie lata. Nie jest to książka, która warto czytać szybko i za jednym zamachem.

Większość opowiadań nawiązuje albo do tematyki wojennej typu Wietnam, albo do pierwotnych wierzeń różnych ludów świata. To, w połączeniu z opowieścią o bokserze zawodowym i bardzo obrazowym erotykiem sprawiło, że ten zbiór wybitnie nie przypadł mi do gustu. Przebija z nich duży prymitywizm, jakbym czytała opowiadania z Dwudziestolecia Międzywojennego, którego w czasach szkolnych nie znosiłam. Z całej książki podobały mi się jedynie dwa opowiadania: "Piękna córka łowcy łusek" (osadzone w świecie smoka Griaule filozoficzne fantasy) i "Ballada o Billu Pąklarzu" (ciekawe i wyraziste s-f). Szkoda, bo po okładce obiecywałam sobie bardzo wiele...

junior_13j | 2016-10-16

Kto lubi Sheparda i jego specyficzny styl i tematykę, ten będzie ukontentowany jak ja. Jest tu wszystko co u niego charakterystyczne. Magia, psychologia, wojna, kwieciste, złożone zdania, które niektórych moga męczyć, a mnie zachwycają. Szkoda, że już niczego więcej nie napiszę, bo to jeden z moich ulubionych autorów. Rest in peace, mr Shepard.

borys_ru | 2015-08-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy, 2015
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Bardzo, bardzo dobry zbiór opowiadań. Zróżnicowana treść jak i gatunki, trochę fantasy, SF i horrorów. Warto zaznaczyć, że chyba w każdym opowiadaniu znalazł się dosyć szczegółowy opis sexu, wiec raczej nie nadaje się na prezent na komunie. Polecam, wiele opowiadań po prostu genialnych.

Tymoteusz | 2013-09-08

Shepard potrafi zachwycić stylem; ma też kilka tematów, wokół których się obraca. "Krokodylowa skała" świetnie to pokazuje (no i dostarcza dużej przyjemności z lektury):
Więcej w recenzji: http://shadowmage.nast.pl/2013/08/krokodylowa-skala-lucius-shepard-recenzja/

aszuu | 2017-09-16