Śmiertelna groźba

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
Grave Peril
skygge

Harry Dresden w swej karierze mierzył się już z wyjątkowo przerażającymi wrogami: gigantycznymi skorpionami, niewyżytymi seksualnie wampirami, psychotycznymi wilkołakami... Tak bywa, kiedy człowiek jest jedynym profesjonalnym magiem w książce telefonicznej Chicago. Jednakże przez wszystkie te lata praktyki detektywa nigdy nie spotkał się z czymś takim: świat duchów wpadł w obłęd. W całym...

Chicago.
Jednakże przez wszystkie te lata praktyki detektywa nigdy nie spotkał się z czymś takim: świat duchów wpadł w obłęd. W całym mieście
duchy sprawiają kłopoty - i to nie duchy z rodzaju tych, które tylko trzaskają drzwiami albo krzyczą: „Buuu!”. Te duchy są udręczone, gwałtowne
- i śmiertelnie groźne. Ktoś - albo coś - świadomie je drażni, by wywołać nadprzyrodzony chaos. Ale dlaczego? I czemu tak wiele ofiar ma
powiązania z Harrym?
Jeśli Harry nie rozwiąże szybko tej zagadki, sam może stać się duchem...

źródło opisu: http://www.mag.com.pl/ksiazka-1,82,1124--0-0-%C5%9...(?)

źródło okładki: http://www.mag.com.pl/

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Humor z innego wymiaru

Powinna istnieć jakaś reguła, eliminująca konieczność zabijania czegokolwiek więcej niż raz, Harry Dresder

Harry Dresder wzbudził moją sympatię niemal od pierwszej strony. Jest swojskim, sympatycznym detektywem-magiem na telefon. Należy do policyjnych konsultantów, którym pomaga usuwać to, co jest poza zasięgiem ich działania. A do ich kompetencji nie należą: koszmary, wampiry, wilkołaki, nekromanci, tajemnicze kręgi, wywoływanie i chwytanie duchów itd.

„Śmiertelna groźba” łączy w sobie elementy magii, słowiańskiej mitologii, chrześcijańskiej wiary oraz współczesnego humoru. Wybuchowa mieszanka i wydawałoby się, że książka jest wyjątkowo barwna oraz pomysłowa, ale o ile bohater i niektóre wątki wydają się świetne o tyle realizacja całości momentami wydaje się chybiona.

Przede wszystkim opisy światów mocno kuleją, właściwie to pojawia się ich niewiele. W Nigdy-nigdy ma to swoje plusy, gdy czytelnik ma bujną wyobraźnię, ale trochę szkoda, że miasto Chicago jest takie blade i nijakie.

Plusem jest sam Harry. Należy on do magów, detektywów oraz myślicieli. Często popełnia błędy, przez które cierpią najbliższe mu osoby. Udaje twardego i niedostępnego, a w rzeczywistości jest mężczyzną, który potrafi współczuć, ale i bać się czy grozić. Do tego jego specyficzne poczucie humoru wzbudza najszczerszą sympatię czytelnika.

Niestety pozostałe postaci na jego tle wypadają blado. Zupełnie się ich nie czuje w powieści, równie dobrze mogłoby być sam Dresder. Momentami przebija się przyjaciel i poniekąd opiekun głównego bohatera - Michael, aby udzielić mu lekcji wiary albo dać któremuś z potworów w twarz.

Kolejną zaletą i wadą jest przedstawienie potworów. O ile sfera demonów jest malownicza, o tyle pozostałe kreatury są tak stereotypowe, że aż nudne. Wampiry emanują młodością i seksapilem, są podstępne oraz rzecz jasna drapieżne. Nie wiem nawet po co autor wrzucił akurat je, być może jest to wina wampirzej fali, która jeszcze nie zdążyła opaść. Świetnie scharakteryzowany smok w ludzkiej skórze wzbudzał większe zainteresowanie, pomimo iż pojawił się tylko na chwilę. Mam nadzieję, że wraz z kolejnym tomem, będzie go znaczniej więcej.

„Śmiertelna groźba” ma w sobie kilka ciekawych wątków, przemyślanie skonstruowanego bohatera oraz kilka zaskakujących momentów. Jeśli ktoś lubi humor, magię, a nie jest znudzony wiecznie młodymi, atrakcyjnymi wampirami to ta książka będzie dla niego przyjemną lekturą.

Katarzyna Barańska

thigrand | 2019-07-04
Przeczytana: 02 lipca 2019

Fajna pozycja

Agnieszka | 2019-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2019

Tym razem na Harrego polują duchy. Jak zwykle ratuje się w ostatniej chwili. Podejmuje heroiczne decyzje. Po prostu rycerz z tendencją do obwiniania się o całe zło. Ale nadal to bardzo dobre czytadło. Trochę drażniły mnie nowe postacie - najwyraźniej miały kiedyś styczność z Harrym, ale wszystko pozostaje niedopowiedziane. Na plus - pojawia się odrobina życia osobistego.

LenaLouve | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Dresden w pełnej krasie. Walka, śmierć i poświęcenie. Zagadka kryminalna i magiczna. Niezwykłe wsparcie, bo kto nie pokocha Michela, czyli rycerza o czystym sercu, charakterze "religijnej opoki" i wielkim mieczu na potwory. Dużo gromienia złych stworów, ból ciała, duszy i serca. Wartka akcja i czego można chcieć więcej?

Cezar Kolcz | 2019-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2019

Trzeci tom okazał się jak dotąd najlepszą książką z cyklu. Można powiedzieć, iż z każdą kolejną częścią jest coraz lepiej.
Wampiry - jakże ja je kocham! Od "Draculi" Brama Stokera, po serię "Miłość na kołku" Kerrelyn Sparks a nawet zaliczając w to, obrażany przez wielu ,cykl "Zmierzchu" autorstwa Stephenie Meyer. Wampiry przedstawione w tej części to istoty krwiożercze - bardziej jak w pierwowzorze - myślące ale zabójcze, mają też coś z innych książek - uznajmy, że można to nazwać "supermocami". Za co plus.
Wielkość tej książki nad poprzednikami to niecodzienne rozwiązania fabularne - inne niż w poprzednich książkach momenty smutku. W końcu nie wszystko udaje się panu Harremu. To jest coś za co można lubić tą książkę, ponieważ nikt w realnym życiu nie jest nieomylny. Wiele momentów kiedy naprawdę adrenalina moja została podniesiona i człowiek w sercu mówił "Boże nie". To jest coś dzięki czemu człowiek wsiąka w to dzieło i nie może przestać go czytać.
Znów przeszłość głównego...

Marta Zagrajek | 2018-12-27

Ta część będzie gratką dla fanów rzeczywistych wampirów, które nie mają nic wspólnego ze świecącymi stworkami.

Hmm | 2018-12-17
Na półkach: Pomyłka, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Dresden tym razem zwyczajnie rozczarowuje, zniechęcając mnie skutecznie do kontynuowania śledzenia serii. Zawiera w proporcji wady poprzednich książek w ogromnej ilości, przy stosunkowo niewielkiej zawartości tych "fajnych" i oryginalnych elementów.

Ewelka | 2018-12-16
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 16 grudnia 2018

Koszmarna. Żałuję, że nie potrafię odłożyć książki, którą zaczęłam już czytać. Nie polecam nikomu. Dla mnie to gniot i strata czasu.

Dagmara | 2018-11-14
Przeczytana: 07 listopada 2018

Trzecia część z "Akt Dresdena" dokonała tego czego od niej oczekiwałam: z powrotem zachęciła mnie do tej serii, po upadku morale wywołanym u mnie drugą częścią ;)
"Śmiertelna groźba" wydała mi się jakoś lepiej skonstruowana i przemyślana niż jej poprzedniczka. Nie raziły mnie tu też różne irytujące drobiazgi, które pojawiały się w "Pełni księżyca". Książka trzyma w napięciu od samego początku, akcja jest tak wartka, że często żal mi głównego bohatera, klimat jest mroczny i przesycony magią a walki spektakularne, jak zwykle u Butchera. W tej części Harry jest też mistrzem ciętej riposty, co pozwoliło mi go na nowo polubić ;) Finalne starcie, również jak to u Butchera, zaskakujące i kreatywne.
Jedno co mnie niepokoi to jak Dresden przetrwa kolejne części (a przecież tyle tomów jeszcze przed nim) bo już teraz nie wyobrażam sobie żeby można go było jeszcze bardziej sponiewierać. Ale na pewno sięgnę po następną część, żeby się przekonać. Polecam!

kordyn | 2018-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2018

W bibliotece szukając czegoś "fajnego" wpadła mi w rękę ta powieść. Wyraźnie zainteresowała, jednak w miarę czytania jakoś odniechęciła, czegoś tutaj wyraźnie brakuje. Wyrazisty bohater główny, acz nie soczysty, duża doza przewidywalności rozkłada historię i poza głównym bohaterem to nie ma tutaj więcej krwistych postaci, mimo, że jest tam kilka wampirów. Temat trochę niewykorzystany, dobra powieść dla nastolatków.

Maciej Horała | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Literatura lekka i przyjemna. Mimo mnogości akcji początek mnie nie wciągnął. Ciekawa postać Michaela. Intryga się zawiązywała bardzo długo. jednak ciekawy koniec daje nadzieję,że być może kolejne spotkanie z Harrym Dresdenem będzie tym razem znacznie mroczniejsze i poważne.