Okup krwi

Cykl: Herbert Kruk (tom 1)
Wydawnictwo: Genius Creations
Kas

Herbert wiedzie spokojne życie w jednej z podwarszawskich miejscowości, gdzie nikt nie zna jego mrocznej przeszłości. Nawet przed ukochaną kobietą skrzętnie skrywa kim jest naprawdę. Bycie skromnym krawcem z Podkowy Leśnej jest spełnieniem jego marzeń. Przeszłość jednak nie pozwala o sobie zapomnieć. Melania zostaje uprowadzona i jej życie zależy tylko od tego czy Herbert zdąży na czas...

Przeszłość jednak nie pozwala o sobie zapomnieć. Melania zostaje uprowadzona i jej życie zależy tylko od tego czy Herbert zdąży na czas dostarczyć tajemniczą przesyłkę do Warszawy – miasta, od dawna pozbawionego magii, w którym moce Herberta nie działają.

Pokonanie 30 kilometrów w kilka godzin nie wydaje się być wielkim wyzwaniem. Staje się nim jednak, kiedy jego tropem ruszają: magowie, wysłannicy tajemniczego „Bractwa Miast”, wyznawcy Bazyliszka, najemnicy i policja. Przeszkody piętrzą się na każdym kroku i tylko poznani przypadkowo sojusznicy oraz niespodziewanie budząca się do życia magia stolicy dają szanse na ocalenie ukochanej.

Czasu jest coraz mniej.

Warszawa nie miała do tej pory swojego maga.
Teraz już ma! Nazywa się Herbert Kruk.

źródło opisu: http://geniuscreations.pl/aktualnosci/okup-krwi-marcin-jamiolkowski/

źródło okładki: http://geniuscreations.pl/aktualnosci/okup-krwi-marcin-jamiolkowski/

veinylover | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Tylko cztery gwiazdki za cztery rzeczy, które mnie wkurzają w tego typu książkach umieszczonych w uniwersum fantasy:
1. Nieskończona fabuła książki przenoszona do zakończenia w przyszłych tomach, żeby zmusić do zakupu następnych. To dla mnie draństwo. A jak taki autor umrze na zawał serca i nie napisze następnego tomu, to książka będzie miała wartość makulatury.
2. Niezniszczalny łajdak ścigany bezskutecznie w kolejnych tomach (zapewne) i siejący spustoszenie i nie odbierający nigdy zasłużonej kary. No i naiwność głównego bohatera wchodzącego w pułapkę, jak kretyn. To jest to samo zjawisko, jak przestępca mówi do policjanta „rzuć broń, bo go zastrzelę”, a policjant broń rzuca. Wiadomo, że każdy policjant rzucający własną broń na ziemię w podobnych okolicznościach jest idiotą.
3. Monstrualna ilość nieszczęść w fabule, jakby człowiek nie miał dość własnych nieszczęść we własnym życiu - próbując się od nich oderwać trafiamy na kolejne nieszczęścia, tym razem książkowe.
4. Nie podoba...

Beata | 2017-01-08
Przeczytana: 08 stycznia 2017

Naprawdę dobra powieść urban fantasy. Mag Hubert Kruk, przypominający nieco Harry`ego Dresdena, walczy o swoją ukochaną. Przeciwko niemu "bazyliszki", Bractwo Miast, nawet policja. Takie swojskie fantasy, z naszym światem paranormalnym (Bazyliszek, Złota Kaczka). Chętnie sięgnę po dalszy ciąg...

czytamcałyczas | 2018-01-14

Szkoda,że taka krótka.Ale to nic,bardzo fajna.Fantasty,dobrze prowadzona akcja i dialogi.
Chwilami zabawna,chwilami przerażająca.
Widać,Polacy też piszą dobre urban fantasty.

Beremis | 2019-01-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, EBooki
Przeczytana: 30 grudnia 2018

Lekko, szybko i przyjemnie. W sumie takie proste, rozrywkowe kino akcji z dużą domieszką magii. W sumie serial. Bo krótki ten tom i kolejne już są. Akcja osadzona w Polsce i Warszawie to i sympatyczniej. I jak w filmie akcji można się zżymać na kilka elementów, uproszczeń, przesadę, ale lepiej dać na wstrzymanie i dobrze się bawić.
Lektura na tyle przyjemna, że przy okazji sięgnę po kolejne tomy.
Jak na polskie podwórko, co całkiem zgrabne i ciekawe urban fantasy wyszło.
Oby w kolejnych tomach było tylko lepiej :-)

Magnis | 2016-06-24
Przeczytana: 20 czerwca 2016

W bibliotece znalazłem książkę Marcina Jamiołkowskiego Okup krwi spodziewałem się tylko dobrej lektury i niestety byłem w błędzie. Powieść w klimacie urban fantasy każdemu przypadnie do gustu, bo autor wyszedł obronną ręką ze wszystkiego. Historia początkowo nawet nie odkrywcza, ale z każdym wydarzenie, rozdziałem, coraz bardziej się rozpędza i normalnie nie mogłem się oderwać od przeczytania, co dalej będzie się działo z bohaterem. Herbert Kruk to osoba taka jak my wszyscy, ale czy na pewno można zapytać. Niespodzianką nie będzie, jeśli powiem, ze jest magiem i został wplatany w bardzo niebezpieczną przygodę.
Postacie znane z baśni i magiczne istoty ożywiają na kartach książki, ale autor nadał im współczesne rysy, co mi się bardzo podobało. Spotkania z nimi są różne. Od tych magicznych chwil, kiedy poznajemy znaną nam postać aż po ponure doświadczenia z niektórymi. Tutaj nie ma za grosz reguł podczas spotkania.
W tym świecie znanym nam obok jest świat, w którym wszystko może się...

Hana | 2017-05-14
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 14 maja 2017

No i doigrałam się.Wzięłam nie to po co sięgałam.Złapana w biegu książka okazała się być sympatyczną i wesołą dość,zaspokajającą potrzeby nastolatków,młodych kobiet i mężczyzn.Ponadto jest pełna przygód,magii,starych legend i napisano ją kwiecistym i pełnym humoru językiem.Jest tylko jedno,ale... to nie jest książka dla mnie. Doceniam jej urok i oceniam jako dobrą,ale po kolejne tomy nie sięgnę z powodu braku chemii między nami.Pozdrawiam Herberta Kruka,detektyw Annę i Wygę (ten to jest udany!), autora i życzę powodzenia!

magfre | 2014-12-14

Lekka, przyjemna lektura. Czyta się bardzo sprawnie. Fabuła nie jest zbytnio skomplikowana, ale autor wprowadził parę interesujących rozwiązań. Znajdzie się też trochę humoru. Chętnie sięgnę po kolejne tomy.

Jabuilo | 2016-02-20

Bardzo mi się podobało. Taki warszawski Harry Dresden, dobrze napisany i swojski. Po prostu kryminał na bazie magii z naprawdę zaskakującym finałem. Jedyne co dla mnie osobiście jest minusikiem, to umiejscowienie akcji w Warszawie, ale to moje osobiste skrzywienie. Po prostu nie lubię tego miasta od czasów studiów (5 lat musiałem tu mieszkać, a później służbowe i niesłużbowe wizyty, które tą niechęć pogłębiły). Poza tym, książka rewelacyjna, połknąłem ją w jeden wieczór i biorę się za następny tom. Szczerze polecam.

Siemomysła | 2015-07-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 29 lipca 2015

Wpadła mi w ręce trochę niechcący. Na tyle niechcący, że nie przeczytałam nawet zajawki na tylnej okładce, więc nie miałam najbledszego pojęcia, czego oczekiwać. Dawno już tak nie miałam z żadną książką i to jest naprawdę fajne uczucie. Łyknęłam w trzy kolejne wieczory i bardzo mi się spodobała.
Po pierwsze: magia! Magia w wersji pana Jamiołkowskiego jest absolutnie wspaniała. Właściwie każdy moment, gdy Herbert (to imię!) z niej korzysta wzbudzał mój zachwyt.
Po drugie: Warszawa. Podoba mi się sposób włączenia historii miasta w opowieść, w jej rdzeń.
Po trzecie: fabuła mnie przekonała, nie poszła ścieżką, która mi przyszła do głowy w trakcie czytania i to było świetne, bo zaskakujące.
Po czwarte: Herbert w trybie Szał Krwi - pięknie napisany.

Owszem, momentami miałam wrażenie, że wszystko zwalnia z winy narracji pierwszoosobowej, ale nie było to nic, co by jakoś naprawdę mocno przeszkadzało cieszyć się lekturą.
Naprawdę dobra książka.

Więcej:...

KotWBookach | 2015-07-18

W Warszawie cuda się dzieją. Różnie to można rozumieć, chociaż mieszkańcy zapewne mieliby trochę do powiedzenia na ten temat. Powieści, których akcja rozgrywa się w stolicy mamy trochę na rynku, trochę mniej fantastycznych, z czego kilka nawet znajdzie się dobrych - tradycja polska ma w końcu własne podania, których grzech nie wykorzystać, a gdy dorzucić do tego jeszcze troszkę ogólnomagicznych spraw, może wyjść coś zgrabnego i przyjemnego do czytania z ciekawie brzmiącego gatunku zwanego urban fantasy. Przyznam, że początkowo taka koncepcja brzmiała dla mnie nieco abstrakcyjnie, chociaż pociągająco, z prostego powodu: kilka sztuczek, niedostępnych dla każdego, wyjątkowo przydałoby się w życiu codziennym.
Herbert Kruk jest krawcem - bardzo dobrym w swoim fachu przedstawicielem zawodu zdominowanego na ogół przez kobiety. Mieszka w podwarszawskiej wsi, wiedzie żywot spokojny z piękną partnerką u boku. W przeszłości zdarzało mu się trafiać z przygody w przygodę, dzieciństwo zburzyło...