Stalowe serce

Cykl: Mściciele (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Steelheart
Ciacho

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Sci-fi. W zdewastowanym świecie przyszłości superbohaterowie są dla ludzkości przekleństwem. Dziesięć lat temu pojawiła się na niebie Calamity. Był to impuls, który sprawił, że niektórzy ze zwykłych dotąd ludzi zaczęli się zmieniać i przejawiać niezwykłe umiejętności. Zdumione społeczeństwo nazwało ich Epikami....

Dziesięć lat temu pojawiła się na niebie Calamity. Był to impuls, który sprawił, że niektórzy ze zwykłych dotąd ludzi zaczęli się zmieniać i przejawiać niezwykłe umiejętności. Zdumione społeczeństwo nazwało ich Epikami. Epicy nie są przyjaciółmi gatunku ludzkiego. Niezwykłe zdolności sprawiły, że odczuwają wielkie pragnienie sprawowania władzy. Ale żeby rządzić ludźmi, trzeba skruszyć ich wolę. Teraz, w mieście znanym niegdyś jako Chicago, niewiarygodnie potężny Epik zwany Stalowym Sercem sprawuje rządy Imperatora. Posiada siłę kilku ludzi i potrafi kontrolować żywioły. Oznacza to, że nie można go pokonać. Nikt nie podejmuje więc z nim walki… Nikt prócz Mścicieli.

Nazywam się David Charleston. Nie jestem Mścicielem, ale zamierzam się do nich przyłączyć. Mam coś, czego potrzebują. Znam jego sekret. Widziałem jak Stalowe Serce krwawi.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2015

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl

Kornel Tymcio | 2019-09-18
Przeczytana: 13 września 2019

Moja pierwsza książka Brandona Sandersona i już wiem, że nie ostatnia.
Chciałem zapoznać się z autorem nim sięgnę po opasłe tomisko jakim jest Droga Królów i przez przypadek zakupiłem Stalowe Serce.

Spodobał mi się wykreowany świat, zaciekawiła mnie akcja, wkurzały mnie dialogi.
Nie ma co szukać jakiegoś głębszego przesłania, jest to jedna z wielu książek od tak do przeczytania, chociaż historia spodobała mi się na tyle, że sięgnę po drugą część cyklu.

Ważniejsze jest to, że polubiłem styl pisarza, choć dialogi i kreacja postaci mnie nie urzekły dam mu kolejną szansę.

Dariusz Jóźwik | 2019-09-18
Przeczytana: 15 września 2019

Książka zniszczona przez tłumacza i pośrednio brak korekty. Zero stylu Sandersona, zdania bez ładu i składu. Czytam drugi tom bo kupiłem trylogię z rozpędu i jest jeszcze gorzej. Jedna z nowych bohaterek zajmowała się tam reperacjami (repairs), a pierwszy napotkany w walce Epik posługiwał się "krwawym mieczem" (coś w stylu najprawdopodobniej "Bastard has a bloody sword with him!" przetłumaczone na "Skurczybyk ma ze sobą krwawy miecz"). Dawno nie czytałem tak słabego tłumaczenia, zdecydowanie top 3 najgorszych tłumaczeń w mojej czytelniczej karierze. Na szczęście trzeci tom przełożył ktoś inny niż pierwsze dwa więc może będzie się go dało czytać.

nixur | 2019-09-12

Raczej omijam superbohaterów rodem z wytwórni Marwel, ale ta sera choć to wciąż lekka bajka ma jakieś przesłanie. Zdecydowanie można spodziewać się akcji i silnych emocji. Zakończenie każdego tomu jest zaskakujące lecz wciąż pozytywne mimo ofiar. Gorąco polecam jak każdą książkę tego autora

barfly | 2019-08-20
Przeczytana: sierpień 2019

Kocham komiksy, kocham superbohaterów, dlatego obok tej książki nie mogłem przejść obojętnie. Niestety wszystko co ciekawe, kończy się na samym opisie fabuły. Podobno pan Sanderson to najjaśniejsza gwiazda współczesnej fantastyki. Jeśli w istocie tak jest, nie dziwię się, dlaczego ten gatunek jest omijany przez mainstream szerokim łukiem. Napisać, że to powieść tendencyjna to nic nie napisać. Świat przedstawiony jeszcze się broni, choć mam wrażenie, że to bezczelna autozżynka z "Z Mgły zrodzonego", tyle, że popiół i mgłę zastąpiły stal i ciemności, a nieśmiertelnego Boga-tyrana, zły Superman. Najgorzej wypada główny bohater, którego przemyślenia wewnętrzne są przerażająco naiwne, głupkowate i męczące. Rozumiem, że to powieść skierowana dla młodzieży, ale czy daje to autorowi prawo do takiego spłycania bohaterów? Dialogi napisane koszmarnie, rozwiązania fabularne czasem urągają inteligencji czytającego. Autor nawet nie stara się silić na oryginalność i zaskoczyć czytelnika. Jego...

ewkini | 2019-08-14

Dość prosta historia o walce ze złym tyranem gnębiącym ludzi. Autor bawi się motywem superbohaterów, którzy stają się złoczyńcami. Już kilka raz natrafiłam na taki pomysł, ale książkę przeczytałam z zaciekawieniem. To ciekawy temat do analizy. Co mogą zrobić ludzie gdy przeciwnik jest potężny lub prawie nieśmiertelny? Większość ludzi zapewne zachowała by się biernie. Autor w tej książce tworzy ruch oporu i doprowadza do niego jedyną osobę, która widziała że tyrana można zranić. Główny bohater wierzy że złego tyrana można pokonać i to go motywuje. Oczywiście w szeregach ruchu oporu jest zdrajca, ale twego należało się spodziewać i nie powstrzyma to głównego bohatera od walki do końca.

Merthezeer | 2019-07-13
Przeczytana: 13 lipca 2019

Jak na Sandersona przystało, bardzo dobra pozycja, chociaż mam nieodparte wrażenie, że główny motyw jest bardzo podobny jak ten w "Ostatnim Imperium".

rad | 2019-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2019

Odpuściłem. Nie dałem rady. "SF" dla naiwnej młodzieży.
Nie twierdzę, akcja może się rozwinie, ale szkoda mi czasu. Lepiej się zdrzemnąć, czy popatrzyć na pajęczynę na suficie.

los477 | 2019-07-03
Na półkach: Sanderson, STORYTEL, Przeczytane
Przeczytana: 03 lipca 2019

Sanderson jest tylko jeden. Każda książka wciąga bez pamięci. Polecam każdemu.

Inmywords | 2019-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2019

Ciekawa koncepcja świata rządzonego przez Epików - ludzie o ponad naturalnych zdolnościach. Niestety wszyscy są okrutni, bezwzględni i opętani rządzą władzy. Dlaczego? Czy Calamity, która zajaśniała jakiś czas temu na niebie wybrała tylko złych ludzi aby obdarzyć ich mocą, czy też może jest inna przyczyna takiego stanu rzeczy?
Sprawnie napisana historia, bohaterowie o których chce się wiedzieć więcej, niezły cliffhanger na końcu tomu… Sięgnę po kolejną część z przyjemnością.

Radosław Gabinek | 2019-06-12
Na półkach: Przeczytane, 2019 rok
Przeczytana: 03 czerwca 2019

Osinskipoludzku.blogspot.com

Moje kolejne spotkanie z Brandonem Sandersonem. Tym razem trochę inaczej niż w cyklu "Z mgły zrodzony", ale wciąż rewelacyjnie, wciągająco i intrygująco. W serii "Mściciele" światem rządzą antybohaterowie, a przeciwstawić im się próbuje tylko garstka nielicznych.

Moje wcześniejsze spotkania z Sandersonem wiązały się z podziwem co do umiejętności tworzenia światów skomplikowanych, spójnych, rozbudowanych do tego stopnia, że po prostu "czapki z głów!". Uczta do wyobraźni jednym słowem. Z drugiej jednak strony to co jest największym atutem Sandersona staje się czasem argumentem, który decyduje że rezygnuję z jego książek, bo albo sagi kończą się w nieskończoność, albo te tomy są tak opasłe że zwyczajnie nie mam na nie czasu. "Archiwum burzowego światła" będzie musiało poczekać na lepszy czas, a do biegania wybrałem "Mścicieli" i nie żałuję. To jedna z najlepszych przygodówek jakie przyszło mi czytać!

Kiedy na świecie pojawiają się bohaterowie obdarzeni...