Nowe imperium. Szmaragdowy sztorm

Tłumaczenie: Edward Szmigiel
Cykl: Odkrycia Riyrii (tom 3-4) | Seria: Seria "Nowej Fantastyki"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Nyphron Rising. Emerald Storm
Ag2S

Łotrzykowska przygoda w scenerii fantasy, czyli Royce i Hadrian – charyzmatyczny duet Riyria – powracają! Bohaterowie zostają wezwani, by pomóc swojej ojczyźnie. Królestwo Melengar potrzebuje ich w nierównej walce z zagrażającym mu imperium. Dwaj złodzieje zostają wysłani z samobójczą misją za linie wroga, gdzie będą starali się pozyskać sojuszników dla swojej sprawy. Tymczasem wychodzi na...

Bohaterowie zostają wezwani, by pomóc swojej ojczyźnie. Królestwo Melengar potrzebuje ich w nierównej walce z zagrażającym mu imperium. Dwaj złodzieje zostają wysłani z samobójczą misją za linie wroga, gdzie będą starali się pozyskać sojuszników dla swojej sprawy. Tymczasem wychodzi na jaw, że potężny mag Esrahaddon ma ambicje przejęcia władzy w królestwie.

„Nowe imperium. Szmaragdowy sztorm” to trzeci i czwarty tom cyklu Odkrycia Riyrii. Zamykające serię tomy piąty i szósty ukażą się w 2013 roku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Fidel-F2 | 2017-11-01

Komentarz dotyczy czterech pierwszych tomów cyklu - Królewska krew, Wieża elfów, Nowe imperium, Szmaragdowy sztorm

Oto kolejna opowieść o dwóch takich, co ukradli to i owo. Opowieść o dużym i małym, silnym i sprytnym, którzy wiodąc mało rzucające się w oczy życie wyjętych spod prawa fachowców od ciemnej i mokrej roboty, wplątują się w wielką politykę i koniec końców będą musieli uratować świat. Początkowo, mam tu na myśli pierwszy tom, fabuła jest dość kameralna, o niewielkim znaczeniu i zasięgu terytorialnym. Ot, zamach stanu w niewielkim królestwie. Jednak im dalej w las tym intrygi rozdymają się do granic znanego świata a przymiotnik "epicki" usilnie pcha się nieproszony do pierwszego szeregu.

Dwaj główni bohaterowie, Hadrian i Royce, to złodzieje, najemnicy i mordercy o prawych i szlachetnych charakterach oraz gołębich sercach. Brzmi to jak oksymoron i rzeczywiście podczas lektury odczuwalny jest pewien dysonans poznawczy. Bo niestety nie otrzymujemy dzięki temu jakoś...

deskath | 2013-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2013

Kolejne przygody Royce'a i Hadriana nie wyróżniają się niczym szczególnym na tle gatunku fantasy. Bohaterowie są papierowi, fabuła przewidywalna, ale przyjemnie się czyta więc ponad 850 stron nie męczy za bardzo czytelnika. Ogólnie rzecz biorąc dobre czytadło.

jw23 | 2015-07-21
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Kolejne tomy nie tracą nic ze swej początkowej wartości. Polecam.

Anastazja | 2016-04-27
Przeczytana: 07 kwietnia 2016

Czytając mam momenty, że zastanawiam się dlaczego wciąż ją czytam i sięgam po kolejne tomy. Dlaczego, chyba dlatego że spodobał mi się pomysł na fabułę i ciekawią mnie dalsze losy dwóch złodziei.
Książka jest dość dobra, czyta się w miarę dobrze, jednakże co mnie drażni... Prostolinijni i przewidywalni bohaterowie oraz nuta naiwności. Autor miał świetny pomysł na fabułę i uwiera mnie fakt, że mógł rozwinąć tą historię dużo lepiej.

książek: 1981
Janusz Szewczyk | 2016-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2016

Tak jak w poprzedniej części cyklu otrzymujemy dwie krótkie powieści w jednym tomie. Trudno w nich doszukać się czegokolwiek oryginalnego i wychodzącego poza ograne schematy literatury fantasy, ale książki napisane są sprawnie i chwilami fabuła może wciągnąć. Głównymi bohaterami pozostają dalej znani z pierwszego tomu złodzieje/agenci do zadań specjalnych, ale ich postaci stają nieco mniej papierowe. Niestety równocześnie znika ich poczucie humoru i nieco zwalnia tempo akcji, trudno jednak czynić z tego zarzuty, skoro bohaterów otacza coraz więcej intryg i spisków, wymagających wprowadzenia większej liczby pobocznych postaci i poszerzenia opisu powieściowego świata. Niedokończone wątki z poprzedniego podwójnego tomu też powoli zaczynają się łączyć. Jedno pozostaje niezmienne - główni bohaterowie są nadal niesamowicie łatwowierni i wierzą we wszystko co usłyszą, co zwyczajnie drażni w czasie lektury.
Całość to przyzwoite czytadło, które raczej nie wydusi okrzyków entuzjazmu z gardła...

Fuzja | 2012-12-13

www.paradoks.net.pl | www.czytajzfantazja.blogspot.com

Michael J. Sullivan to dosyć dobrze znany pisarz, który zasłynął cyklem „Odkryć Riyrii”. Pierwsze dwa tomy „Królewska krew” i „Wieża elfów” ukazały się nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka i zostały wydane jako jedna książka. Tak samo rzecz ma się z kolejnymi tomami, czyli „Nowe Imperium” oraz „Szmaragdowy sztorm”. Wydawnictwo po raz kolejny serwuje nam opasłe tomisko. Taki sposób wydania jednych ucieszy, innych rozdrażni, nie mniej jednak najważniejsza jest treść, a tutaj rzecz ma się rewelacyjnie.

Dwójka słynnych złodziejaszków tak dobrze znana z poprzednich tomów, staje przed wyzwaniem, które odmieni losy całego królestwa. Jakiś czas temu porzucili oni dotychczasowe zajęcie i podjęli się pracy na rzecz króla. Tym razem jednak wyruszą w drogę nie z nim, a z jego siostrą, która stanowczo buntuje się przeciw temu w jaki sposób rządzi Alric. Ich drogi jednak będą musiały się rozejść. Po tym jak księżniczka doprowadzi do...

Krzysztof Lewandowski | 2013-07-02

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po „Królewskiej krwi. Wieży elfów” mój apetyt na powieść łotrzykowską jedynie się zaostrzył. Dostałem świetną książkę, liczącą ponad 700 stron i jeszcze nie miałem dość! Na szczęście w moje chciwe ręce szybko wpadła jej kontynuacja zatytułowana „Nowe imperium. Szmaragdowy sztorm”.

Szczerze mówiąc, zakończenie drugiego tomu – przypominam, że został wydany razem z pierwszym w jednej książce – mnie zaskoczyło. Podobne zdziwienie nastąpiło na początku części trzeciej. Thrace została Imperatorką i według opinii ludu jest spadkobierczynią Novrona, gdyż pokonała stwora, którego – zdaniem kościoła – mógł pokonać jedynie jego dziedzic. Stare Imperium się odrodziło, lecz prawdziwym jego władcą stał się biskup Saldur. Biedna dziewczyna jest z łatwością przez niego manipulowana i nie ma wpływu na swoje królestwo. Na dodatek nie je, nie mówi, jest w całkowitym oszołomieniu i depresji po śmierci swojego ojca. Przyznam, że takiego obrotu spraw się nie spodziewałem.

A co słychać u Royce'a i...

SayuriArtanis | 2014-03-08

Dalsze przygody Royca i Hadriana, przeplatane historią pozostałych drugoplanowych bohaterów. Rozwiązanie wątków, które poznaliśmy w pierwszych dwóch częściach i powstanie kilku nowych. Równie świetna jak poprzednia część.

AGA | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Super :D Szczególnie "Szmaragdowy sztorm"!

TalaZ | 2012-10-16
Przeczytana: 2012 rok

Michael J. Sullivan jest amerykańskim pisarzem fanatsy. Swoją przygodę z pisarstwem rozpoczął już w wieku dziesięciu lat. W przeciągu piętnastu lat napisał, aż dwanaście powieści, ale żadnej nie udało mu się wydać. Postanowił więc porzucić pisanie. Zarzekał się, że to już na zawsze, ale po dziesięciu latach z powrotem powrócił do tego co kocha. Zadebiutował w 2008 roku pierwszym tomem Odkryć Ryirii, gdzie główna para bohaterów to najemnicy zajmujący się złodziejskim fachem. Nowe Imperium. Szmaragdowy sztorm to trzeci i czwarty tom z tejże serii, w którym poznajemy dalsze losy tej dwójki.

Nowe imperium przedstawia nam wyprawę jakiej Royce i Hadrian podejmują się na zlecenie księżniczki Aristy z Melengaru. Mają ją, bowiem doprowadzić do przywódcy nacjonalistów – Degana Gaunta; z którym księżniczka chce zawrzeć porozumienie w imieniu brata i zyskać tym samym sojuszników do walki z nowo powstałym imperium. Dla duetu Riyrii jest to raczej niekorzystne zlecenie, ponieważ oboje...