Nowe imperium. Szmaragdowy sztorm

Tłumaczenie: Edward Szmigiel
Cykl: Odkrycia Riyrii (tom 3-4) | Seria: Seria "Nowej Fantastyki"
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Nyphron Rising. Emerald Storm
Ag2S

Łotrzykowska przygoda w scenerii fantasy, czyli Royce i Hadrian – charyzmatyczny duet Riyria – powracają! Bohaterowie zostają wezwani, by pomóc swojej ojczyźnie. Królestwo Melengar potrzebuje ich w nierównej walce z zagrażającym mu imperium. Dwaj złodzieje zostają wysłani z samobójczą misją za linie wroga, gdzie będą starali się pozyskać sojuszników dla swojej sprawy. Tymczasem wychodzi na...

Bohaterowie zostają wezwani, by pomóc swojej ojczyźnie. Królestwo Melengar potrzebuje ich w nierównej walce z zagrażającym mu imperium. Dwaj złodzieje zostają wysłani z samobójczą misją za linie wroga, gdzie będą starali się pozyskać sojuszników dla swojej sprawy. Tymczasem wychodzi na jaw, że potężny mag Esrahaddon ma ambicje przejęcia władzy w królestwie.

„Nowe imperium. Szmaragdowy sztorm” to trzeci i czwarty tom cyklu Odkrycia Riyrii. Zamykające serię tomy piąty i szósty ukażą się w 2013 roku.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

klembek | 2019-08-18
Przeczytana: 11 sierpnia 2019

Znacznie lepsze, niż poprzednie dwie części, choć nie pozbawione nonsensów. Pewna postać znika na półtora książki, a potem nagle bez większego powodu się pojawia, tylko po to, żeby popchnąć fabułę do przodu. Niektóre wydarzenia też dzieją się po to, żeby się dziać. Być może wszystko uzyska logiczną spójność w kolejnych częściach. Tłumaczenie miejscami trochę razi po oczach. Tłumaczenie jeden do jednego sprawia, że pewne zwroty nie są odpowiednie w ustach niektórych postaci.
Mimo wszystko jestem właśnie w drodze do biblioteki po kolejną część.

Karo | 2019-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 kwietnia 2019

Tak właściwie to nie wiem, czemu ta seria spod znaku łotrzykowskich płaszcza i szpady tak bardzo przypadła mi do gustu, bo tropy są oczywiste a postacie (zwłaszcza drugoplanowe, takie jak Arista) są boleśnie jednowymiarowe. A i tak słucham audiobooka jak urzeczona i czekam na kolejne części.

SocjoFantasy | 2019-03-07
Przeczytana: grudzień 2018

[ZBIORCZA OPINIA O CAŁEJ SERII]

Odkrycia Riyrii to cykl, który początkowo kusi złudzeniem konkurencyjnej alternatywy dla Niecnych Dżentelmenów Scotta Lyncha. Wypadałoby w tym miejscu użyć klasycznego sformułowania: nic bardziej mylnego. Treść pierwszych rozdziałów rzeczywiście wydaje się być utrzymana w takiej konwencji, jednakże historia szybko zaczyna brnąć w zupełnie innym kierunku. Sullivan nieco odważniej sięga po motywy bóstw, tolkienowskich ras, typowych światów fantasy z królestwami, religią, tajemniczymi przedmiotami i miejscami rozsianymi w całym uniwersum. Niemniej wcale nie oznacza to, że historia została napisana z dużym rozmachem. Po kilku przeczytanych tomach odnosi się wręcz wrażenie, iż jest ona nadmiernie rozbita i wydłużona, a tło choć dobrze zarysowane powiela proste klisze i ostatecznie sprowadza się do konfliktu dwóch zwaśnionych stron.

Fabuła Królewskiej Krwi oraz cała intryga z nią związana jest całkiem zgrabnie opisana, ale generalnie niczym wielkim...

Michał | 2018-10-17
Przeczytana: 17 października 2018

Zamiast się uczyć to zarywam dnie i noce, żeby to czytać. No i dlaczego mamy 2 książki w jednym kto wpadł na ten pomysł. Pływamy po statku itd, tak naprawdę to chyba sam autor zaskakiwal samego siebie pisząc kolejne rozdziału zaskoczenie na każdym kroku.

Miras | 2018-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2018

Seria trzyma poziom, a przygody dwójki łotrów nabierają rozpędu. W kolejnych dwóch częściach ładnie splatają się wątki zarysowane wcześniej i cała zarysowywana od pierwszego tomu intryga urosła do pokaźnych rozmiarów. Ładnie rozbudowała się też galeria bohaterów – teraz nie ma już jedynie Royce'a i Hadriana, a mamy niezłą gromadkę innych postaci ze swoimi wątkami. Jedyne zastrzeżenie jakie mogę mieć to trochę rzucające się w oczy nierówności i fragmenty, które trochę nużą. Autor w sumie od samego początku przyzwyczaił mnie do tego, że powoli buduje napięcie, a potem na sam koniec powieści serwuje trzęsienie ziemi. Końcówki książek z tej serii czyta się z zapartym tchem, ale po drodze zdarzają się dłużyzny.

ElaF | 2018-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2018

część trzecia mnie trochę męczyła, niektóre wątki momentami nudziły. i tak w sumie na zmianę..
za to część czwarta.. ta była super. akcja się rozkręciła.
dlatego taka ocena. no bo jak ocenić dwie tak różne części?
mimo wszystko książkę czyta się lekko a bohaterowie są bardzo fajni :)
wkrótce sięgnę po kolejny tom :)

DepressioN | 2018-03-12
Przeczytana: 09 marca 2018

Wyśmienita przygoda zdecydowanie lepsza od poprzednich tomów !

Sebastian Rudy | 2017-11-13

Seria nabiera rumieńców w 3 i 4 odsłonie. Bohaterowie dają się lubić, wiele wątków czeka na rozwinięcie. Generalnie po sztampowych I bardzo przeciętnych dwóch tomach otrzymałem w mojej opinii doskonałe fantasy. Z przyjemnoscią zabieram się za kolejny.

Fidel-F2 | 2017-11-01

Komentarz dotyczy czterech pierwszych tomów cyklu - Królewska krew, Wieża elfów, Nowe imperium, Szmaragdowy sztorm

Oto kolejna opowieść o dwóch takich, co ukradli to i owo. Opowieść o dużym i małym, silnym i sprytnym, którzy wiodąc mało rzucające się w oczy życie wyjętych spod prawa fachowców od ciemnej i mokrej roboty, wplątują się w wielką politykę i koniec końców będą musieli uratować świat. Początkowo, mam tu na myśli pierwszy tom, fabuła jest dość kameralna, o niewielkim znaczeniu i zasięgu terytorialnym. Ot, zamach stanu w niewielkim królestwie. Jednak im dalej w las tym intrygi rozdymają się do granic znanego świata a przymiotnik "epicki" usilnie pcha się nieproszony do pierwszego szeregu.

Dwaj główni bohaterowie, Hadrian i Royce, to złodzieje, najemnicy i mordercy o prawych i szlachetnych charakterach oraz gołębich sercach. Brzmi to jak oksymoron i rzeczywiście podczas lektury odczuwalny jest pewien dysonans poznawczy. Bo niestety nie otrzymujemy dzięki temu jakoś...

książek: 2085
rumiko | 2017-09-07
Na półkach: Przeczytane, Fantasy
Przeczytana: 06 września 2017

W momencie, kiedy czytam w opisie: "powieść łotrzykowska" mam pewne wyobrażenie, jak dana książka będzie wyglądać. Bohaterowie będą, naturalnie, na bakier z prawem, ale i tak pod otoczką brutalności, cynizmu czy pozornej obojętności, skrywać będą złote serce, które każe im stanąć, nawet wbrew własnym interesom, w obronie maluczkich czy niewinnych. Niestety, u tego autora łotrzykostwo (jest w ogóle takie słowo...? :)) występuje wyłącznie w opisie i historii bohaterów. Są oni bowiem (uwaga, uwaga!) agentami działającymi na rzecz jednego z królestw.
Tym niemniej, kolejny odcinek przygód złodziejskiej spółki pochłonęłam z zainteresowaniem i nie żałuję, że po nią sięgnęłam. Akcja toczy się wartko, trup gęsto się ściele i zyskujemy wgląd zarówno w przeszłość, jak i przyszłość Royce'a i Hadriana.
Polecam.