Furie doliny Calderon

Wydawnictwo Kowalik
2024-02-05
2024-02-05
Krystyna Chodorowska

Bardzo przyjemna książka. Taka bajka dla dorosłych Miło się czyta. Polecam.

Bardzo przyjemna książka. Taka bajka dla dorosłych Miło się czyta. Polecam.

Lekka fantastyka, która zaciekawiła mnie magią, bo o samym świecie mało wiemy. Jedyne informacje to, że krainą rządzi pierwszy lord, kraj jest podzielony na grody i każdym takim grodem rządzi grododzierżca

Książka porusza typowy schemat walki dobra ze złem. Są Ci, którzy stoją po stronie korony, broną jej do samego końca, oddając za nią nawet życie i Ci, którzy są przeciwko, zdrajcy, zbierają swoją armię wśród maratów i ruszają do ataku. Wszystko rozgrywa się w wielkiej bitwie, w której jedno ze stronnictw zwycięży. Na tym polu nic mnie nie zaciekawiło, ani nie zdziwiło.

Główną rolę odgrywają żywioły, to najciekawsza część książki, nadają one bohaterom moce, pomagają w walce i przemieszczaniu się, jest tak wśród ziemiokształterzy i osób, które wykorzystują furie wiatru. Podobnie jest z ogniokształterzami i metalkształterzami, chociaż o tym nic nie wiemy, bo żaden z głównych bohaterów takiej mocy nie posiada. Są za to jeszcze wodokształterki, które mają moc uzdrawiania i również mogą wykorzystać żywioł do walki z wrogiem. I to ma miejsce, nie raz.
Te wszystkie opisy tego jak bohaterowie kształtują swoje moce i się nimi posługują były najciekawsze i świetnie opisane

Dalej wchodząc w kolejny schemat, pojawia się postać chłopca Taviego, który nie posiada mocy kształtowania, ale jak to zwykle bywa, żadna moc nie jest mu potrzebna w sytuacji zagrożenia życiem, bo powala on swoim sprytem i inteligencją.

Bohaterowie są z krwi i kości, były sceny bardzo krwawe, głównie w wykonaniu byłego kuriera, zdrajcy, Fidiasza, który powalał swoją bezwzględnością, ale były też takie postacie jak siostra Bernarda, wodokształterka, która swoją uczciwością i lojalnością zyskiwała sympatię. Cała gama ludzich charakterów

Także fabuła była przewidywalna i trochę schematyczna, nic w tej książce nie zaskoczyło, ale ta magia i kształtowanie bardzo ciekawie opisane, mnie zaciekawiło ☺

Autor serii „Akta Dresdena” wykreował całkiem nowe uniwersum z całkiem nowymi bohaterami. Wszystko obdarzone jest interesującymi, pomysłowymi właściwościami, a tę funkcję, którą w innych opowiadaniach fantasy wypełnia „magia”, w tym uniwersum podobną do magii rolę wypełniają tak zwane „furie”: zdolności pojedynczych osób, polegające na sterowaniu czymś, co przypomina siły przyrody.
Podobało mi się. Całkiem interesująca fabuła.
A na końcu Happy end. Może nie totalny happy end, ale wystarczająco przyjemny, by zamknąć jakąś opowieść, zostawiając otwarte wrota następnym pomysłom, które można w tym nowym uniwersum serwować czytelnikom.
Czekam zatem na następne tomy. Oby tak udane, jak ten.

Książka nawet fajna, trochę oklepany motyw pastuszka zmieniającego bieg dziejów i te momenty że już już ktoś ginie kiedy nagle... nie ginie.

• Audiobooki
  • E-BOOK