Gra o tron

Tłumaczenie: Paweł Kruk
Cykl: Pieśń Lodu i Ognia (tom 1)
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
1 262
A Game of Thrones
Atena

Inne wydania

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie. Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich Krain, lecz obalony władca...

Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam.
Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron...

źródło opisu: www.zysk.com.pl

źródło okładki: www.zysk.com.pl

Oficjalna recenzja
skygge książek: 594

Walka za naszymi plecami

Zawsze byłam zdania, że powinno się słuchać audiobooków książek słabych, aby daremnie nie psuć wzroku, ewentualnie tych, które już znamy i chcemy porównać do papierowej wersji. Dlatego po „Grze o tron” nie spodziewałam się niczego specjalnego. Zachęcona jednak wieloma pozytywnymi komentarzami postanowiłam sama ją sprawdzić.

Moja recenzja będzie traktować o stronie technicznej wydania. Myślę, że nie ma sensu po raz kolejny rozpisywać się w kwestii fabuły samej książki. Wszyscy, którzy przeczytali „Grę o tron” wiedzą, że jest to wielowątkowa, niesamowita powieść, urzekająca każdego fana książek fantastycznych z historią w tle. Dlatego polecam sięgnąć po recenzje tych właśnie osób.

To co pokazała audioteka.pl przerosło moje najśmielsze oczekiwania. Jest to po prostu majstersztyk, profesjonalnie skonstruowana forma słuchowiska.

Muzyka, dźwięki szumu lasu albo uderzenia stali powodują wstrzymanie oddechu, natomiast perfekcyjnie dobrane głosy postaci wielokrotnie wywołują gęsią skórkę. Trzeba przyznać, że to przede wszystim aktorom należą się szczególne oklaski. W audiobooku pojawiają się znane nazwiska i są to artyści o idealnej dykcji, mocnej barwie głosu i świetnej intonacji, którzy potrafią wczuć się w swoją rolę.

Narrator spisał się znakomicie. Jego głos jest idealnie wkomponowany w ścieżkę dźwiękową. Świetnie prowadzi nas po krainie wymyślonej przez pisarza. Umie nadać odpowiednie tempo akcji i budować klimat: od neutralnego opisu postaci poprzez dynamiczne walki, aż po wprowadzenie subtelnej nutki ironii.

Całe przedsięwzięcie złożono na barki Roberta Więckiewicza, powierzając mu głos głównego bohatera. I chociaż należę do osób mających go odrobinę dosyć, to w tym wypadku nie mogę temu aktorowi niczego zarzucić. Wysławia się raczej niczym cwany zawadiaka aniżeli dostojny lord, jest to jednak miłe dla ucha i nadaje czytanej powieści świeżości. Jakkolwiek aktor by nie brzmiał, jest po prostu wiarygodny.

Pomimo mojej niechęci wobec audiobooków, muszę przyznać, że „Gra o tron” niejednokrotnie mną wstrząsnęła. I to nieważne, czy słuchając, siedziałam w zaciszu domu, czy jechałam autobusem.

Polecam wszystkim. Zarówno tym, którzy już przeczytali i tym, którzy mają to jeszcze przed sobą. Audiobook jest równie ujmujący, choć oddziałuje na zupełnie inne zmysły. Słysząc kroki, uderzenia mieczy czy krzyki przegranych, mamy nieopisane wrażenie, że krwawa gra o tron rozgrywa się tuż za naszymi plecami.

Katarzyna Barańska

Kitty | 2012-07-20
Na półkach: Posiadam, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 20 lipca 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Dużo czasu upłynęło, nim zaczęłam czytać "Grę o tron". Miałam dylemat - czytać czy nie czytać - gdyż na temat książki słyszałam same bardzo dobre opinie, więc zwyczajnie martwiłam się, że się zawiodę.
O, jakże byłam naiwna!
Przed sekundą przeczytałam ostatnie zdanie z "Gry o tron" i na mojej twarzy wciąż widnieje cielęcy zachwyt, pomieszany z niedowierzaniem.
ZDECYDOWANIE CZYTAĆ!
Jedyne słowo, które ciśnie mi się pod palce: arcydzieło. I za moment biegnę do księgarni po drugi tom, aby móc poznać dalsze losy bohaterów. O tym, że czuję niedosyt, nie muszę chyba wspominać.
Ale może zacznijmy od początku.

Początki były trudne. Już od pierwszych rozdziałów podczas akcji przewija nam się multum różnorodnych bohaterów, herbów, rodów, lordów, miejscowości, w których na początku czytelnik kompletnie się gubi (mi bardzo pomogło zapisywanie sobie na kartce kto jest kim), jednak z czasem każdy z nich staje się jedyną i niepowtarzalną postacią. Którą się kocha lub nienawidzi - Martin stworzył...

Marago | 2014-06-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Prezent
Przeczytana: 23 czerwca 2014

Doskonała powieść o charakterze epickim, z rodzaju heroic fantasy. Zawładnęła mną do tego stopnia, że trudno mi było się od niej oderwać. Dawno nie czytałam pozycji, która zrobiłaby na mnie tak duże wrażenie. Książka mnie omotała. Obsesyjnie myślałam, co będzie dalej. Czytałam ją bardzo uważnie. Autor w powieści magii i miecza przemyca zmyślnie treści o charakterze uniwersalnym, mające odniesienie do naszego tu i teraz. Mamy w niej warstwę psychologiczną, duchową i materialną - Martin żongluje nimi w sposób mistrzowski. Doskonałe narracje, świetne opisy, wartko przeprowadzone dialogi, suspens. Kiedy myślimy, że rzecz się kończy, orientujemy się, że tak naprawdę gra się rozpoczyna. GRA O TRON! Polecam.

Ettelea | 2010-05-15
Przeczytana: 15 maja 2010

Kiedy pierwszy raz wzięłam do ręki "Grę o tron" czułam się troszeczkę zagubiona. Mnóstwo bohaterów, nazw, mieszające się historie, skoki z jednej opowieści na drugą... Nie mogłam się w tym odnaleźć. Jednak w miarę oswajania się z bohaterami i stopniowym łączeniem różnych epizodów w jedną bogatą opowieść, książka pochłonęła mnie bez reszty.

Cudowna powieść rycerska bogata w elementy fantastyczne. Zawiera bohaterów, których wygląd i charaktery dopracowane są z ogromną szczegółowością. Jest to pierwsza książka, która spowodowała, że niektóre postaci obdarzyłam szczególną sympatią a inne szczerze znienawidziłam. Imponująco wykreowany świat zarówno geograficznie jak i wierzeniowo. Czapki z głów przed bezgraniczną wyobraźnią i pomysłowością autora. Ciekawe intrygi,(dosłownie) głębokie romanse. Poza tym genialne opisy bitew, czasami bardzo drastyczne. Trzeba przyznać, że dodaje to powieści pikantnego smaczku. To wszystko znajdziecie w "Grze o tron".

Jest to jedyna książka, która...

Kiwi_Agnik | 2015-05-04
Przeczytana: 04 maja 2015

Zanim zaczęłam czytać "Grę o tron" przez głowę wielokrotnie przelatywała mi myśl "co ludzie w TYM widzą?" skończyłam czytać i już wiem.
Wspaniały i fascynujący Świat, który pochłania bez dna i wciąga bez reszty.

Ta książka to perfekcja w każdym calu.
Nic bardziej odkrywczego nie napiszę.

Polecam, polecam, polecam.

Tathagatha | 2013-03-29
Przeczytana: 28 marca 2013

R E W E L A C J A!!

Obawiałam się, że znajomość serialu sprawi, że książkę będę czytała powoli i bez zainteresowania. Mistrzostwo Martina nie oparło się nawet temu. Zastanawiam się jak wielkie byłyby moje doznania, gdybym faktycznie nie oglądała ekranizacji. Z drugiej jednak strony muszę przyznać, że są i tego plusy, ponieważ postaci jest bardzo dużo i łatwo się pogubić. W chwilach wątpliwości szukałam postaci na filmwebie i wszystko wskakiwało na swoje miejsce.
Przy okazji duże uznanie w stronę twórców serialu za wierną ekranizację, a także wyśmienity dobór aktorów.

Polecam każdemu i to gorąco lekturę tej książki. Ciężko było się oderwać. Autor ma bardzo fajny styl, nie umieszcza kilkustronicowych opisów przyrody a zgrabnie i ciekawie przedstawia rzeczywistość i nie czuć absolutnie żadnego niedosytu. Całości dopełniają świetnie wykreowane postacie.... perełka.

W grze o tron albo się wygrywa, albo zostaje martwym. To chyba motto tej powieści i być może cyklu. Martin mimo że napisał powieść ponad 800 stronową, nie pisał jej topornie jak na przykład Paolini, czy Tolkien. Z drugiej strony nie jest to taki minimalizm jak u Sapkowskiego. Autor raczy nas pięknymi opisami snów czy przyrody. Z drugiej strony w powieści znajdujemy dużo przemocy i okrucieństwa. W tym świecie nie jest dobrze być wysoko urodzonym, a i nisko też pewnie nie. Przeszkadzało mi to że kobiety zbyt nagminnie były utożsamiane z dziwkami. Być może tak wyglądałaby Ameryka w średniowieczu. Akcja polega na walce o władzę rodów Starków i Lannisterów. W tym pojedynku nic nie jest przesądzone. Kolejny raz widzimy co ludzie mogą zrobić dla władzy, i na jakich brzydkich czynach to polega. Rozdziały są podpisane imionami paru bohaterów, historię każdego poznajemy gdy zagłębiamy się w tej historii. G. R. R. Martin ma dar przykuwania uwagi, czym dalej tym ciekawiej, tym więcej znaków...

mclena | 2016-04-16
Przeczytana: 15 kwietnia 2016

"Jesteśmy tylko ludźmi, których bogowie uformowali do miłości. Oto istota naszej chwały i naszej tragedii."

Tak... wiem... wstyd...

Wstyd, że dopiero teraz, wstyd, że ekranizacja przed książką, ale co sie stało to się nie odstanie. Jeszcze jakiś czas temu sądziłam, że tego typu książki nie są dla mnie, a kiedy na ekranach pojawił się serial, nie czułam podekscytowania. Nie miałam pojęcia, że w ogóle istnieje ktoś taki jak George R.R. Martin ani, że w ogóle coś napisał. Oglądałam serial, w którym było tak wielu bohaterów, że początkowo czułam się zagubiona a jednocześnie wciągnięta w fabułę, której jak się teraz okazało wcale tak dobrze nie rozumiałam. Kiedy postanowiłam spróbować przeczytac książkę, fakty poznane w serialu psuły mi cała przyjemność z czytania i mniej więcej po 10% książki poddałam się z planami sięgnięcia po nią za jakiś czas. I teraz przyszedł ten czas. Mimo, że nadal najważniejsze kwestie pozostały w mojej pamięci (kto umarł, kto jest po czyjej stronie, kto...

Grażyna | 2011-03-19
Przeczytana: 14 marca 2011

wstydzę się napisać, że książka przeleżała u mnie 2 miesiące zanim wzięłam się za jej czytanie. Co prawda zajrzałam do niej, ale potrzebowałam do niej ciszy i spokoju, co nie zawsze mogę osiagnąć w swoim otoczeniu. Kiedy już znalazłam wolny, spokojny i cichy czas tak się wciągnęłam w czytanie, że mogliby już strzelać z armat a i tak bym nie przestała ;)Początkowo przerażała mnie ilość wątków i postaci, grubość książki, co z czasem stało się jej atutem. Czytałam 3 dni i proszę o więcej :)
bardzo polecam nie tylko fanom fantastyki

Anika | 2014-03-09
Przeczytana: 01 marca 2014

Powieść napisana z wielkim rozmachem, wielowątkowa, z plejadą nietuzinkowych postaci. Bohaterowie kochają się,nienawidzą, knują perfidne intrygi. Słowem, w "Grze o tron" każdy znajdzie coś dla siebie. Oczywiście polecam.

pietruszka | 2016-03-21
Przeczytana: 2012 rok

Przeczytane zanim się obejrzało serial.Na urlopie co jest najwyższym zaszczytem dla książki. Yeeah, to jest to ! Zaraziłem się, myślę, iż nieuleczalnie, tym światem wyczarowanym przez Martina. Tak wspaniała epopeja iż tego nie można objąć słowami. Wielobarwność i wymiarowość Wasteros zapiera dech. I jest okrutna, prawdziwa,do bólu, do wycia. To nie piękna baśń z cyklu "i żyli długo i szczęśliwie". O nie. Co autor robi z bohaterami ? Martin chyba żartował gdy powoływał się na Tolkiena. Przecież zakatrupiłby Froda, Merryego, Sama, Pippina, Bilbo, Aragorna,Gandalfa, Arwenę itd itd. Wszyscy muszą umrzeć. No cóż to zawsze coś nowego w amerykańskiej literaturze. Taki świeży powiew krwi i brak Hollywoodzkiego zakończenia. Dobra żartuję Sama by zachował:) Wielu ma za złe Martinowi to okrucieństwo i cynizm, ale czyż weźmy "tylko" telewizja nie znieczuliła nas na ból i cierpienia innych. Po prostu Gra o Tron jest strasznie dobrą mega hard fantasy będącą odbiciem naszych czasów. Nas samych,...

„Wielkie Płaszcze” – już dziś premiera!

Do grona prawdziwych must read literatury fantasy właśnie dołączyła seria „Wielkie Płaszcze”. Otwiera ją mająca premierę 24 maja powieść „Ostrze zdrajcy”. Cykl stworzył kanadyjski pisarz Sebastien de Castell, którego śmiało można polecić miłośnikom prozy Trudi Canavan.

Literacki Horoskop LC – Książkowe Ryby

Wodnik odsuwa się w cień, snop światła pada na Ryby. Znak, którego planetami są Jowisz i Neptun, a szczęśliwym dniem – czwartek. Jakimi pisarzami są osoby urodzone pod tym znakiem, a jakimi czytelnikami? Książki prawdę powiedzą. Zachęcamy do czytania charakterystyki i naszych wróżb.