Lubimyczytać.pl to:

wydawnictwo
Media Rodzina
typ
papier
8.3 (14681 ocen i 1975 opinii)

Opis książki

Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny a musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie...

Uznana pisarka Suzanne Collins jest mistrzynią w konstruowaniu zaskakujących zwrotów akcji, doskonale łączy refleksję z przygodą i romansem w swojej nowej, świetnej powieści o przyszłości, która niepokojąco przypomina teraźniejszość. Jest to pierwszy tom trzyczęściowego cyklu

źródło opisu: http://www.mediarodzina.com.pl

źródło okładki: http://www.mediarodzina.com.pl

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Aria | 2012-03-27
Na półkach: Przeczytane, Moje! :), 2012
Przeczytana: 26 marca 2012

Pod głośnym hasłem: „To lepsze niż Zmierzch!” ‘Igrzyska śmierci’ wkroczyły na arenę. Pierwszy tom trylogii, ekranizacja którego ma przyćmić Bellę i Edwarda, ich brokat i blady puder. Młodzieżówka. Odrzuca na kilometr, prawda? Bo wszystko brzmi jak kolejny tandetny paranormal romance, którego ma się już dość. Ale gdzieś tam, daleko i głęboko w recenzjach poniewiera się jedno maluteńkie słówko: „antyutopia”. I ono daje nadzieję.

Niedaleka przyszłość. Miasto Panem okrążone dwunastoma dystryktami. Kiedyś się zbuntowały i teraz jako nauczka co roku odbywają się Głodowe Igrzyska. Z każdego Dystryktu losuje się po dwie osoby – chłopaka i dziewczynę – i całą dwudziestoczteroosobową grupę wrzuca się na arenę, by… się pozabijali. Bo wygra ten, kto jako ostatni przeżyje.

I teraz tak: zdejmujemy okularki cynizmu i wyjmujemy z usteczek sztuczną szczękę czepialstwa i nie zwracamy uwagę na to, że główna bohaterka jest super extra i bez wad (narracja jest pierwszoosobowa, więc to logiczne – Katniss...

Anika | 2012-11-01
Przeczytana: 30 października 2012

Świetnie napisana powieść z genialnie skonstruowaną akcją. Jednocześnie przeraża nas i głęboko wzrusza. Wszystko mi się w tej książce podobało. Wielkie brawa dla Pani Collins!

sujeczka | 2010-02-22
Przeczytana: 2009 rok

Genialna książka!
Przerażająca, ale jednocześnie taka prawdziwa... A autorka opisała to wszystko w świetny sposób. Są tutaj momenty, kiedy można się śmiać, o wiele więcej, kiedy można się wzruszyć i jeszcze więcej takich, podczas których czytelnik czuje przerażenie... Bo sama idea tych Igrzysk i to, co stało się ze światem jest straszne. I jest to opisane tak realistycznie, że czytelnik aż zaczyna się obawiać, że kiedyś naprawdę może tak być... A przynajmniej ja tak miałam.
Dużym plusem książki jest też główna bohaterka. Katniss nie jest mamlasem, potrafi sobie poradzić, i to nawet lepiej niż niejeden chłopak. Jest silna zarówno fizycznie, jak i psychicznie, ale przedstawione są też jej słabsze strony. A jej postępowanie... pewnie wiele osób by coś takiego potępiło, ale właściwie jestem w stanie to zrozumieć. Zrobiła to, co musiała...
A zakończenie... pokazuje, że w prawdziwym życiu nie żyje się długo i szczęśliwie...
Naprawdę polecam :)

Głodowe igrzyska czas zacząć!
Tak już niestety mam, że do literatury młodzieżowej podchodzę z lekkim
dystansem. Tak też było z powieścią pani Suzanne Collins.
Pomyślałam: Czemu nie spróbować?. Te wszystkie zachwyty, tyle szumu.
Dam jej szansę.
I dałam, i nie żałuję, i jak tylko skończyłam pierwszą część zakupiłam
( nawet zbytnio się nie zastanawiając, jak przeżyję do pierwszego )
dwie następne.
Muszę przyznać, że jestem pod bardzo dużym wrażeniem.
Książka niebanalna, ciekawy pomysł.
Od pierwszych stron bardzo polubiłam główną bohaterkę - Katniss
Everdeen, za jej odwagę, siłę i determinację.
Pani Collins udało się stworzyć coś genialnego. A moim małym życzeniem
jest by takich pozycji było jak najwięcej.
Gorąco polecam ( czy jest jeszcze ktoś kto nie czytał tej książki?:))

Cassin89 | 2011-03-11
Przeczytana: sierpień 2009

Jeśli wpiszecie w wyszukiwarce Google słowo "igrzyska", pierwsze nawiązanie jakie się pojawi to oczywiście "olimpijskie" - ale nas ciekawi następny wynik czyli "Igrzyska Śmierci" (147 000 wyników).

Następna rzecz jaka rzuca się w oczy to wypowiedzi o książce innych znanych autorów. A kto rekomenduję tę opowieść?
Stephen King i Stephanie Meyer.
Szczerzę polecam tą książkę każdemu. Dla mnie jest to jedna z najlepszych powieści jakie dane mi było przeczytać.

Nie czytałam o niej żadnych recenzji, weszłam do empiku (jeszcze na początku tych wakacji 2009 roku) jak zawsze. Moją uwagę przyciągnęła okładka - i już to było wyjątkowe - bo nigdy tak książek nie wybieram.
Przeczytałam tylko informacje z okładki i zaryzykowałam.
Przez całe następne 2 dni razem z głównymi bohaterami uczestniczyłam w tych Głodowych Igrzyskach ...
Narracja jest w pierwszej osobie a akcja pisana tak jakby działo się to właśnie teraz, na twoich oczach.
Opis zdarzeń jest tak momentami wstrząsający, akacja tak nieprzewid...

Suechan | 2014-01-12

Jeśli jeszcze z jakiś powodów, nie chcesz przeczytać tej sagi ani obejrzeć filmów, nadrób zaległości. To absolutnie nie jest ,,bajeczka dla dzieci na dobranoc''. To powieść pełna akcji, przygody i napięcia. Wciąga i uzależnia. Rewelacja.

Catalina | 2010-12-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2010

Książka jest niesamowita. Ostatnim razem tak wciągnęły mnie przygody Harrego Pottera, gdy miałam 7 lat. Jedna z moich ulubionych pozycji. Już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po następną część.

Sara | 2010-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2010

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Ostatnio z lekkim dystansem podchodzę do książek, które (zazwyczaj na okładce) są straszliwie wychwalane i komplementowane, jakie to one są niezwykłe. "Igrzyska śmierci" również należą do tego zbioru, ponieważ pare znanych nazwisk i film znalazło się na odwrocie, np. sam Stephen King czy Stephenie Meyer. Za powieści Suzanne Collins miałam się wziąć już dawno, ponieważ zachęcała mnie do tego moja kumpela, ale ja zawsze zapominałam o niej. Niedawno, podczas spotkania w gronie znajomych, podpatrzyłam to "dzieło" i pożyczyłam. A teraz mam wyrzuty, że nie zrobiłam tego wcześniej:)

Igrzyska nie są po prostu kolejną serią dla nastolatków. To w ogóle nie jest kolejna seria dla nastolatków! Aby je przeczytać trzeba mieć pewną dojrzałość oraz potrafić zrozumieć niektóre bardziej skomplikowane zachowania bohaterów. W Igrzyskach wszystko może być ostatnie, dzień, pocałunek, bochenek chleba. Autorka genialnie opisuje swoją wizję przyszłości całkowicie zdominowaną przez media, w której najbiedniejsi ludzie jako jedyni nie zapomnieli o tym co najważniejsze. KSIĄŻKA JEST FENOMENALNA I NIE MOŻNA JEJ NIE PRZECZYTAĆ!

Olsza | 2013-04-27
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Z początku byłam dość sceptycznie nastawiona do tej książki. Przeczytałam o niej wiele pochlebnych opinii, ale wciąż odkładałam czytanie na później. W końcu się za nią zabrałam i nie żałuję. Nie będę opisywać fabuły, gdyż jest wiele miejsc gdzie można poczytać, ale mogę polecić każdemu kto lubi czytać książki o przyszłej wizji świata, przetrwaniu... Czytając miałam wrażenie, że rzeczywiście tak może wyglądać społeczeństwo w przyszłości. Sami do tego zmierzamy. Mimo dość okrutnej tematyki książkę czyta się szybko i z łatwością można wyobrazić sobie panujące tam realia. Z początku może się nieco dłużyć, ale później akcja się rozkręca i cały czas trzyma w napięciu. Po przeczytaniu człowiek zadaje sobie pytanie czy gdyby przyszło mu wziąć udział w takich Igrzyskach to czy dałby sobie radę, czy by walczył, czy się chował, czy byłby w stanie kogoś zabić by ocalić siebie?

Załóż konto za darmo!

Kalendarium literackie
  • Sven Hassel
    97. rocznica
    urodzin
    Porta głosi teorię, że lądują one w obozie koncentracyjnym dla wszy, w którym naukowcy próbują wyhodować specjalną aryjską wesz, dość inteligentną, by podnieść przednią nóżkę w nazistowskim pozdrowieniu, gdyby przypadkiem przechodził tam Adolf
  • Antoni Libera
    65. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Katarzyna Rygiel
    39. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    94. rocznica
  • Jerzy Andrzejewski
    31. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    25. rocznica
    śmierci
    Śniło mi się tej nocy, że znowu byłam w Manderley.
  • Jonasz Kofta
    26. rocznica
    Żeby coś się zdarzyło Żeby mogło się zdarzyć I zjawiła się miłość Trzeba marzyć
  • James Graham Ballard
    5. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcji i możliwych do wyobrażenia alternatyw. Można go porównać do naukowca, który (...) natrafia nagle na nie zbadany teren czy temat. Może jedynie wysuwać rozmaite hipotezy i konfrontować je z faktami.
  • Ladislav Klíma
    86. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • George Gordon Byron
    190. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Tadeusz Rittner
    93. rocznica