Wóz strażacki, który zniknął

Tłumaczenie: Halina Thylwe
Cykl: Martin Beck (tom 5)
Wydawnictwo: Amber
Brandbilen som försvann
Cytrynka

Strzał z pistoletu i wybuch gazu. Dwóch mężczyzn targnęło się na własne życie tego samego dnia – tak zakłada policja. Ale komisarz Beck nie jest o tym przekonany. Kto zadzwonił do straży pożarnej, zanim dom stanął w płomieniach? I dlaczego jeden z samobójców zostawił przy telefonie kartkę z dwoma słowami: Martin Beck.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2010

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Justyna | 2014-01-12

Słysząc o sukcesie Larssona, który wzorował się na Sjöwall i Wahlöö pisząc Milenium pomyślałam, że musze sięgnąć po którąś z powieści tych skandynawskich mentorów. Wybór padł na Wóz strażacki który zniknął. Moje osobiste odczucia po przeczytaniu nie są najlepsze. Kryminał co prawda ma ponad 40 lat (wydany 1969 roku) czytając go miałam wrażenie, że czegoś mi w nim zabrakło, niestety książka nudzi i jest mało zaskakująca, intryga wyjątkowo przewidywalna mnie ona nie wciągła. Autorzy momentami chcieli być zabawni, ale nawet to im nie wyszło.

Mamerkus | 2013-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2013

Kryminały pary Maj Sjowall, Per Wahloo czyta się z niekłamaną przyjemnością, w odróżnieniu od współczesnych ślamazarnych i grafomańskich kryminałów ich skandynawskich "dzieci". Zwięzłe, konkretne fabuły, z konkretnymi i żywymi bohaterami. No i intrygi kryminalne trzymające w napięciu do ostatniej strony. Czegóż chcieć więcej.

C.d. na blogu: http://mamerkus.blogspot.com/2013/02/maj-sjowall-per-wahloo-woz-strazacki.html

olaf2009 | 2013-09-19
Przeczytana: 2012 rok

Podobno autorzy to prawdziwi rodzice skandynawskiego kryminału, pierwowzór "mężczyzn, którzy nienawidzą kobiet". Czy ja się z tym zgadzam? Nie umiem odpowiedzieć. W każdym razie ukazuje odległą rzeczywistość.

Ina1973 | 2012-11-22
Przeczytana: 25 listopada 2012

Nudna staroć z 69 r.

mangusta | 2017-11-22
Przeczytana: 2016 rok

Książka podobno jest początkiem skandynawskich kryminałów.
Czyta się ją trochę z przymrużeniem oka (należy pamiętać kiedy powstała), trochę odbiega od dzisiejszych kryminałów, lekka przestarzała, trochę zakurzona. Ale mimo to ma swój urok.

Dor | 2017-02-06

wszystko co pisał ten duet jest doskonałe!

tunkia | 2017-10-06
Hasi | 2017-09-18