Justyna 
kobieta, status: Czytelniczka, ostatnio widziana 2 dni temu
Teraz czytam
  • Połów
    Połów
    Autor:
    Raz do roku wody wokół Wysp Owczych przybierają krwawy odcień. Mieszkańcy urządzają grindadráp, czyli tradycyjny połów grindwali. Jedno z upolowanych zwierząt budzi w Farerach grozę – podczas patrosze...
    czytelników: 2596 | opinie: 146 | ocena: 7,04 (1266 głosów)

Pokaż biblioteczkę
Aktywności (z ostatnich 3 miesięcy)
2018-09-13 19:30:19
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam
Autor:

„Zamierzeniem tej książki jest zrozumienie natury przyjemności poprzez przyjrzenie się jej podłożu rozwojowemu u jednostek oraz podłożu ewolucyjnym u całego naszego gatunku. Badanie podłoża to przydatne źródło obserwacji.” (P. Bloom „Przyjemność” s 10)

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się co mogłoby wam sprawić przyjemność. Ale czy zastawialiście się dlaczego akurat „to coś” konkretnego...
„Zamierzeniem tej książki jest zrozumienie natury przyjemności poprzez przyjrzenie się jej podłożu rozwojowemu u jednostek oraz podłożu ewolucyjnym u całego naszego gatunku. Badanie podłoża to przydatne źródło obserwacji.” (P. Bloom „Przyjemność” s 10)

Pewnie wielokrotnie zastanawialiście się co mogłoby wam sprawić przyjemność. Ale czy zastawialiście się dlaczego akurat „to coś” konkretnego przyniosłoby wam największą satysfakcje? Ta lektura z pewnością wam to wyjaśni.

Jak twierdzi Bloom jesteśmy esencjalistami a przyjemność to esencja. Dlatego potrafimy wydać fortunę na obraz czy rzecz należącą do kogoś sławnego. Każdemu z nas przyjemność przynosi zupełnie coś innego, dzieje się tak dlatego, że dążymy do satysfakcji w sposób indywidualny. Paul Bloom w swej książce porusza intrygujące zagadnienia związane z przyjemnością. Masochizm, dlaczego sprawianie i odczuwanie bólu prowadzi to psychicznego spełnienia? Seks, jak twierdzi autor znajduje się na szczycie „listy przyjemności”, każdego żyjącego gatunku na ziemi. Ale seks dla każdego to sprawa indywidualna i nie tylko ludzie mają swoje „miłosne rytuały”. W przyrodzie wyewoluował tzw. pawi ogon. Paw aby zdobyć partnerkę kopulacyjną kusi ją przepięknie ubarwionym ogonem. Niektóre ptaki zwabiają samice śpiewem. Bloom ponadto wyjaśnia wiele spraw łóżkowych m.in. skąd biorą się fetysze seksualne i dlaczego ktoś jest wyłącznie homoseksualny. Te i inne zagadnienia Paul porusza w swojej książce w dwojaki sposób. Znajdziemy tu oczywiście dużo psychologii ale też odrobinę filozofii. Lektura niezwykle interesująca. Jeśli kogoś ciekawią owe zagadnienia, ta pozycja jest dla was. Profesor psychologii na Uniwersytecie Yale, Paul Bloom jest także autorem książki To tylko dzieci. Przyjemność to lektura dla ciekawskich. Osobiście polecam, warto mieć tę pozycję na półce. http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/

pokaż więcej

 
2018-09-04 20:54:21
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Autor:

Jak głupia jest dziewczyna, która chce być księżniczką, uwięziona w wieży, którą sama wybudowała” (S. Wilson „Patrz jak tańczę” s 313).

Co za książka! Co za historia! Patrz jak tańczę to gorzka opowieść o chorobliwie ambitnej jedenastolatce. Która poświęciła dzieciństwo aby spełnić swoje marzenie. Pragnie tylko jednego zostać doskonałą baletnicą. Dążeniem do doskonałości Mira chce nadrobić...
Jak głupia jest dziewczyna, która chce być księżniczką, uwięziona w wieży, którą sama wybudowała” (S. Wilson „Patrz jak tańczę” s 313).

Co za książka! Co za historia! Patrz jak tańczę to gorzka opowieść o chorobliwie ambitnej jedenastolatce. Która poświęciła dzieciństwo aby spełnić swoje marzenie. Pragnie tylko jednego zostać doskonałą baletnicą. Dążeniem do doskonałości Mira chce nadrobić brak rodzicielskiej akceptacji. Chce być najlepszą, chce być podziwianą, chce być kochaną. Właśnie to pragnienie miłości pchnęło ją do niezdrowej relacji ze starszym mężczyzną. Mira obdarza go uczuciem, którego sama nie pojmuje. Maurice staje się jej mentorem i kimś najważniejszym w życiu. To dla niego codziennie katuje swoje dziecinne ciało morderczymi treningami. W miarę upływu lat ich relacja staje się jeszcze bardziej intensywna. Niestety młodziutka Mira popełnia błąd. Błąd który zniweczy jej dalszą karierę…

Współcześnie profesor tańca w college’u Kate, dostaje list od mężczyzny którego uważa za zmarłego. Co łączy ze sobą te dwie kobiety? Jakie tajemnice kryje przeszłość?

Rewelacyjne studium psychologiczne. Debiutancka powieść Sari Wlison porusza bardzo trudne tematy. Pokazuje jak ważna jest relacja rodzic – dziecko, na każdym etapie dorastania. Autorka przedstawia nam bez retuszu wewnętrzny świat baletu. Świat który zna od podszewki. Świat jakże okrutny dla zagubionej jedenastolatki. Sari tańczyła w nowojorskim Harkness Ballet, była także stypendystką New Ballet School założonej przez Eliota Felda. Brała także udział w programach artystycznych Wallace Stegner Fellowship na Stanford University oraz Provincetown Fine Arts Center.

Byłam przekonana, że ta książka mnie nie porwie, nie zaciekawi swoją historią. Jak bardzo myliłam się, przekonałam się po przeczytaniu około pięćdziesięciu stron. Wiedziałam już, że jest to jedna z najciekawszych książek jakie czytałam w tym roku. Ta powieść jest o czymś ważnym. Skłania do refleksji. Narracja jedenastolatki, która dojrzewa, zmienia się nie tylko fizycznie, ale w środku. Coraz więcej widzi, coraz więcej rozumie. Po prostu mistrzostwo! Patrz jak tańczę sprawia, że chce się iść na spektakl. Nie! Ten spektakl się ogląda czytając. Podziwiamy Mirę, jej idealne jeszcze ciało. Jego niesamowite rozciągniecie. Doskonała klimatyczna powieść. Czytelniczki ją pokochają, jestem tego pewna. Ale dla jasności, jeśli szukacie łatwej przyjemnej, nie skomplikowanej powieści to tą pozycje sobie odpuście. Patrz jak tańczę, to mocna historia o akceptacji samego siebie podana bez cukru. Polecam rewelacyjna lektura. REWELACYJNA!!http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2018/09/patrz-jak-tancze-sari-wilson.html

pokaż więcej

 
2018-08-24 21:46:50
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

„W islamie nie istnieją żadne prawa człowieka, są jedynie obowiązki i nakazy. Wszystko stworzył Bóg, Bóg decyduje o wszystkim, ludzie są jedynie jego niewolnikami.” (A. Seierstad „Dwie siostry” s 133)

Wyobrażacie sobie, że pewnego dnia wasze nastoletnie córki/siostry wychodzą jak co rano do szkoły, a po kilkunastu godzinach okazuje się, że zmierzają w kierunku Syrii, by dołączyć do...
„W islamie nie istnieją żadne prawa człowieka, są jedynie obowiązki i nakazy. Wszystko stworzył Bóg, Bóg decyduje o wszystkim, ludzie są jedynie jego niewolnikami.” (A. Seierstad „Dwie siostry” s 133)

Wyobrażacie sobie, że pewnego dnia wasze nastoletnie córki/siostry wychodzą jak co rano do szkoły, a po kilkunastu godzinach okazuje się, że zmierzają w kierunku Syrii, by dołączyć do islamistów? Sadiq i Sara też sobie tego nie wyobrażali, aż do 17 października 2013 roku. Do głowy, by im nie przyszło, że ich córki z pochodzenia somalijki, wychowane w laickiej socjaldemokratycznej Norwegii, dołączą do ekstermistów. W ślad za córkami podąża zrozpaczony ojciec.

„Kiedy ktoś popełni ridda – porzuci islam – jego krew może zostać przelana. Może zostać zgładzony po wysłuchaniu wyroku, Prorok powiedział bowiem: tego, kto zmienia swoją wiarę, zabijcie!” (A. Seierstad „Dwie siostry” s 117)

Rewelacyjny reportaż, Seierstad włożyła ogrom pracy w powstanie tej książki. Jak sama mówi, aby nakreślić obraz sióstr i zrozumieć ich postępowanie skontaktowała się z całą listą znajomych Ayan (imię zmienione) z Fecebooka oraz obserwujących na Twitterze. Jeździła na spotkania w meczetach w Oslo w Islam Net i w innych religijnych organizacjach młodzieżowych. Ten reportaż ma na celu ostrzeżenie i uświadomienie rodzicom/rodzeństwu, że cos złego się dzieje. Żeby nie bagatelizować radykalnych zmian w nastawieniu do życia swoich dzieci i rodzeństwa. Ta książka zwraca nam uwagę nas role religii. Mianowicie jak ogromnie różni się wiara w Allaha Sary (matki) a jak wypaczoną wizję mają jej córki.

„Pamiętaj o Allahu NA CO DZIEŃ! Jeśli zaufasz Allahowi , zostaniesz wystawiona na próbę strachu, głodu, utraty pieniędzy, cierpienia, lecz cierpliwym zapewnione jest miejsce w Raju. Dostaną nagrodę, która nie będzie miała końca”. (A. Seierstad „ Dwie siostry” s 117)

Tak naprawdę nikt nie wie co skłoniło te nastolatki do dołączenia do ISIS do tak zwanych „żon z Rakki”. Ten reportaż to prawdziwy dramat, który czyta się jak thriller. Asne Seierstad to laureatka wielu nagród dziennikarskich. Wydała m.in. Księgarza z Kabulu (2002), Dzieci Groznego (2007) oraz reportaż o Andersie Breiviku Jeden z nas. Opowieść z Norwegii (2013). Za książkę Dwie siostry otrzymała w 2016 roku norweską nagrodę literacką Brage. Jest również laureatką Lipskiej Nagrody Porozumienia Europejskiego za rok 2018. Osobiście reportaż Dwie siostry zrobił na mnie ogromne wrażenie i polecam tę książkę każdemu czytelnikowi. Naprawdę warto zapoznać się z tym niestety nadal aktualnym problemem. Doskonała książka. Justyna.ju http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2018/08/dwie-siostry-asne-seierstad.html

pokaż więcej

 
2018-07-20 20:53:10
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Schizofrenia – zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz, czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Osoby będące w stanie psychozy mają poważne upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet mogą nie być do niej zdolni… („Umwelt”P.... Schizofrenia – zaburzenie psychiczne zaliczane do grupy psychoz, czyli stanów charakteryzujących się zmienionym chorobowo, nieadekwatnym postrzeganiem, przeżywaniem, odbiorem i oceną rzeczywistości. Osoby będące w stanie psychozy mają poważne upośledzoną umiejętność krytycznej, realistycznej oceny własnej osoby, otoczenia i relacji z innymi, a nawet mogą nie być do niej zdolni… („Umwelt”P. Żarski)

Policja znajduje ciało młodej nauczycielki i motyla wciśniętego do kieszeni jej płaszcza. Nieuchwytny morderca metodycznie wprowadza swój makabryczny plan w życie, a miastem wstrząsają kolejne zabójstwa. Elementy układanki nijak do siebie nie pasują. Komisarz Adam Berg i lekarz Tomasz Witkowski obsesyjnie dążą do prawdy. Któremu uda się dotrzeć szybciej? Czy w ogóle się uda? (…)

„Umwetl, czyli świat przypisany do konkretnego podmiotu, może mieć wpływ na nasze sny i podświadomość. I odwrotnie. Co więcej, ten świat ewoluuje, rozszerza się i odciska piętno na naszym życiu.”( P. Żarski – „Umwetl” s 118)


Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dziennikarz i specjalista ds. marketingu. A przede wszystkim autor niewiarygodnie dobrego thrillera psychologicznego. Drodzy czytelnicy właśnie w tak rewelacyjny sposób debiutuje Przemysław Żarski. Zapamiętajcie to nazwisko, bo facet pisze na poziomie Nesbo. Dawno nie czytałam polskiego tak doskonale przemyślanego thrillera. Widać ogrom pracy autora. Język prosty, nie skomplikowany, szybko się czyta, a co najważniejsze Umwelt wciąga od pierwszych stron. Inteligentny seryjny morderca dodaje pieprzu książce. A jego zaburzenia osobowości przyprawiają o gęsią skórkę. Przywołują wspomnienia z kultowym Milczeniem owiec. Umwetl jest mroczny, tajemniczy i nieobliczalny, tak jak ciemniejsza strona ludzkiej natury, która ujawnia się kiedy nikt nie patrzy… Ten thriller trzyma w napięciu i nie odpuszcza do samego końca. Rewelacyjna lektura. Rewelacyjny thriller. Doskonale dopracowany debiut. Tu nie ma miejsca na chwile nudy. Tu jest tylko akcja, akcja, akcja! I te opisy zbrodni hmm... fani gatunku będą zachwyceni, ja jestem. Polecam ale pamiętajcie o jednym. „Umwetl potrafi pochłonąć człowieka bez reszty i nie odwracalnie.” (P. Żarski – „Umwelt” s 119). http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2018/07/umwelt-przemysaw-zarski.html

pokaż więcej

 
2018-07-08 11:32:35
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione
Autor:

Nie pozwól nikomu, aby powiedział ci, że nie możesz czegoś osiągnąć. (Tim Paeka)
Zapytaj astronautę, to znakomity przewodnik po kosmosie. Znajdziemy tu odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, te poważne i te intymne. Na przykład jak sikają astronauci? To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez dzieci! Jak zrobić pranie w stanie nieważkości? Jak smakuje herbata z wody...
Nie pozwól nikomu, aby powiedział ci, że nie możesz czegoś osiągnąć. (Tim Paeka)
Zapytaj astronautę, to znakomity przewodnik po kosmosie. Znajdziemy tu odpowiedzi na najbardziej nurtujące nas pytania, te poważne i te intymne. Na przykład jak sikają astronauci? To pytanie jest jednym z najczęściej zadawanych przez dzieci! Jak zrobić pranie w stanie nieważkości? Jak smakuje herbata z wody odzyskanej z moczu? Na te i inne pytania ciekawskich odpowiada Tim Peake. Brytyjski oficer lotnictwa i astronauta. W 2016 roku zakończył trwającą 186 dni misję Principia – 46\47 ekspedycji na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Peake od lat popularyzuje wiedzę z zakresu, inżynierii kosmicznej wśród uczniów. Jest również autorem bestselera Hello, is this planet Earth? W Zapytaj astronautę Tim Peake opowiada nam jak to jest oglądać 16 wschodów i zachodów słońca w ciągu doby, oraz jak pachnie Kosmos? Z dużą dawką humoru wyjaśnia nam jak „położyć się spać” w stanie nieważkości? Jakie szkolenia trzeba odbyć i jakie szkoły ukończyć, aby móc oglądać Ziemię z orbity okołoziemskiej. A także jaką bieliznę noszą astronauci…. Ta fascynująca książka pełna „kosmicznych ciekawostek” opisanych i wyjaśnionych dość „prosto” tak aby największy laik mógł pojąć o co chodzi. Ja przy tej lekturze świetnie się bawiłam. Rewelacyjna książka, napisana przystępnym językiem. Zapytaj astronautę mogę polecić każdemu, który jest ciekaw Kosmosu oraz życia w bardzo specyficznych warunkach w Stacji Kosmicznej. Gorąco Wam polecam. Niektóre rzeczy naprawdę warto wiedzieć! http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2018/07/zapytaj-astronaute-tim-peake.html

pokaż więcej

 
2018-06-20 19:44:22
Dodała książkę na półkę: Przeczytane, Posiadam, Ulubione

Vivian Miller wiedzie dość spokojne i szczęśliwe życie. Kochająca matka czwórki dzieci i analityczka CIA. Pewnego dnia odkrywa coś, co zmieni jej życie na zawsze. Czy jej idealny mąż i ojciec jest też idealnym kłamcą? Komu pozostać lojalną? I najważniejsze komu zaufać? Vivian Musi to wiedzieć.
Dla fanów gatunku to będzie bez wątpienia idealny thriller. Historia o tajnych agentach wciągnie Was...
Vivian Miller wiedzie dość spokojne i szczęśliwe życie. Kochająca matka czwórki dzieci i analityczka CIA. Pewnego dnia odkrywa coś, co zmieni jej życie na zawsze. Czy jej idealny mąż i ojciec jest też idealnym kłamcą? Komu pozostać lojalną? I najważniejsze komu zaufać? Vivian Musi to wiedzieć.
Dla fanów gatunku to będzie bez wątpienia idealny thriller. Historia o tajnych agentach wciągnie Was bez reszty. Akcja rozkręca się powoli ale metodycznie. Dzięki doskonale wplecionej retrospekcji poznajemy całą historię związku Vivian i Matta. Tu nic nie jest takie na jakie wygląda. Razem z bohaterką będziemy zachodzić w głowę, czy Vivian padła ofiarą manipulacji? Czy to tylko przewrażliwienie agentki? Fabuła przemyślana do ostatniego zdania. Rewelacyjny thriller od którego nie sposób się oderwać. Mnie jednak książka nie zaskoczyła, przewidziałam prawie wszystko. Mimo to uważam, że jest to jeden z lepszych thrillerów tego roku. Polecam, przeczytajcie koniecznie, kto jest prawdziwym agentem. Musicie to wiedzieć! http://ksiazkinaszapasja.blogspot.com/2018/06/musze-to-wiedziec-karen-cleveland.html

pokaż więcej

 
Moja biblioteczka
269 237 5207
Porównaj książki w Waszych biblioteczkach.
Sprawdź oceny wspólnych książek.
Tyle książek ma ten użytkownik w swojej biblioteczce.
Tyle opinii dodał ten użytkownik.
Tyle plusów otrzymał ten użytkownik za swoje wypowiedzi.
Znajomi (53)

Ulubieni autorzy (7)
Lista ulubionych autorów
Ulubione cytaty (2)
lista cytatów
zgłoś błąd zgłoś błąd