Cadyk i dziewczyna

Wydawnictwo: Czarna Owca
978-83-7554-434-3
Jaga

Cadyk i dziewczyna to powieść ukazująca tragiczne losy społeczności żydowskiej w Warszawie pod hitlerowską okupacją. Bohaterowie, mimo że pochodzący z różnych formacji społecznych i różnych tradycji kulturowych, zarówno ortodoksyjni wyznawcy judaizmu, jak i przedstawiciele całkowicie świeckiego światopoglądu, zmuszeni są na nowo odkryć swoją żydowskość. Rzeczywistość getta i życie w ukryciu oznacza dla nich nie tylko konieczność zrozumienia niepojętych wyroków losu i historii - dla wielu to również kryzys wiary, a dla niektórych czas dojrzewania do miłości. Śmierć, cierpienie i upodlenie nie oszczędza tu prawie nikogo, ale nie jest również w stanie zabić tego, co przesądza o samym człowieczeństwie - nieodpartej chęci życia, wiary w jego sens i poszukiwanie bliskości drugiego człowieka. Wśród licznych wątków powieści znalazł się dramatyczny epizod ewakuacji z okupowanej Warszawy cadyka z grupą wyznawców do USA z pomocą niemieckiego oficera. Anna Bolecka jest autorką powieści i opowiadań. Zadebiutowała w 1989 r. powieścią Leć do nieba. Następna powieść Biały kamień (1994) otrzymała nagrodę im. Władysława Reymonta. Kochany Franz (1999), powieść w listach, wyróżniono nagrodą Pen-Clubu i tytułem Warszawskiej Premiery Literackiej. W 2002 r. wydała książkę dla młodzieży Latawce,a dwa lata później powieściową komedię romantyczną Concerto d'amore. Jej powieści przetłumaczono na niemiecki, francuski, holenderski, duński i portugalski.

keys | 2013-04-15
Przeczytana: kwiecień 2013

Świetnie napisana powieść o losach Żydów, Polaków i Niemców podczas trzech lat okupacji. Fikcja miesza się tu z rzeczywistością, bardzo wyraziste postacie, którym odebrano młodość i szansę szczęścia a kazano żyć w świecie poranionym, rozdartym, gdzie w każdej chwili grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo i nie widać końca udręki.
Pozostała tylko wiara, która pomagała tam, gdzie rozum cofał się przed niepojętym.
Jeżeli ktoś lubi tematykę wojenną to gorąco polecam.

Jaga | 2012-04-04
Przeczytana: 13 kwietnia 2012

Warta przeczytania

Katarzyna K-S | 2014-01-21

„Jeśli nawet pozostanie nam tylko jedna ciasna uliczka, którą poprowadzą nas… to nad nią jest całe niebo”

To słowa bohaterki powieści Anny Boleckiej: "Cadyk i dziewczyna". Pola Rubin, tytułowa "dziewczyna", delikatna, może nawet nadwrażliwa, z zakręconym życiem. Wojna zastała ją dopiero co przebudzoną, w letniej sukience, na wsi pod Warszawą, oddaloną od Rodziny. Pierwsze objawy lęku i przerażenia zamieniła na determinację i rozpoczęła swoją historię w tej książce. I wędrówkę. Jej losy splecione zostają z losami najmłodszej córki mieszkającego w pobliżu chasyda, któremu z resztą rodziny, tuż pod okiem gestapo, udaje się zbiec z okupowanej Polski.

Na kartach opowieści Anny Boleckiej fikcja miesza się z rzeczywistością, możliwe z niemożliwym. Trzy lata okupacji hitlerowskiej pokazane zostały przez pryzmat losów Żydów, Polaków i Niemców. Są to niezwykłe dzieje miłości, przyjaźni i współzależności w bombardowanej Warszawie i okolicach. Bohaterowie dokonują dramatycznych wyborów,...

IvonaS | 2015-10-14
Przeczytana: 08 października 2015

Anna Bolecka akcję swojej siódmej książki umiejscawia we wrześniu 1939 roku a przygody i przeżycia wojenne fikcyjnych bohaterów opiera na prawdziwych biografiach. Pierwowzorem głównej bohaterki Poli Rubin jest młoda Żydówka z Holandii Etta Hillesum. Na podstawie jej listów i pamiętnika pisarka buduje postać odważnej, zakochanej i stojącej przed ważnymi decyzjami dziewczyny. Główną osią powieści są życiowe wybory Poli, a jej historia pociąga za sobą masę różnego rodzaju dylematów pierwszego roku wojny w Warszawie, przed którymi stali wówczas ludzie. W wyobraźni czytelników rozgrywają się dramatyczne wydarzenia a kolejne losy poszczególnych opisanych w książce osób każą postawić sobie konkretne pytanie: co ja zrobiłabym na jego/jej miejscu?
Wiecej tutaj:http://iwonas.blogspot.de/2015/10/wojenne-wybory-serca.html

Inez | 2015-02-17

Niestety nie przypadła mi do gustu. Ciężko się czyta ja już po prostu przywykłam chyba do lżejszego stylu...

Teano | 2013-12-16
Przeczytana: 12 grudnia 2013

Czyta się powoli, smakując, podobnie jak inne książki tej autorki. Nie da się pochłonąć za wiele na raz. Ale warto.

Nieciekawa, nie doczytam do końca.

Kinlove | 2015-11-21

Cudowna książka.

variete | 2013-09-25
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Niestety, po prostu przebrnęłam. Fabuła wciągnęła mnie od pierwszych stron ale niestety zbyt długie opisy, które moim zdaniem niewiele wnosiły do przekazywanej treści, przynudzały mnie na tyle, iż nie mogłam się doczekać się jej zakończenia. Jednak myślę, że sięgnąć jak najbardziej warto (jeśli lubi się taką tematykę).

brasilka2 | 2012-10-16
Przeczytana: 16 października 2012

Nie dałam rady zmęczyć tej książki. Dziwaczna atmosfera, porwane wątki. Czasem pomimo to inne książki dają się czytać i nawet jest ciekawe, ale tutaj nie.