Znamię

Seria: Własny Pokój
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Lignes de faille
literatura francuska

"Znamię" jest pierwszą książką Huston, jaka ukazuje się w języku polskim. W 2006 roku powieść zdobyła prestiżową nagrodę francuską Prix Femina. "Znamię" to portret wielopokoleniowej rodziny amerykańskiej w czterech odsłonach, począwszy od 2004 roku w Kalifornii, po 1944 rok w nazistowskich Niemczech. Narracja prowadzona jest z punktu widzenia czworga sześcioletnich dzieci. Nancy Huston (ur. w 1953 r. w Calgary) kanadyjska autorka pisząca po francusku i tłumacząca własną twórczość na język angielski. Od 1973 r. mieszka w Paryżu, dokąd przyjechała na studia (dyplom pod kierownictwem Rolanda Barthes a), autorka kilkunastu książek (powieści i esejów) tłumaczonych na wiele języków.

źródło opisu: Wydawnictwo Dwie Siostry, 2008

źródło okładki: http://wydawnictwodwiesiostry.pl/

Grzegorz Jagosz | 2011-07-25
Przeczytana: 23 lipca 2011

Książka kanadyjskiej pisarki to historia jednej rodziny. Rodziny, dla której jedno wstrząsające wydarzenie, sięgające początków II wojny światowej rzutuje na ich wzajemne relacje i więzi. To książka o poszukiwaniu i odkrywaniu swojej tożsamości, a także o niemożliwej do opowiedzenia traumie, którą doświadczyły tysiące dzieci w koszmarnych czasach. Ciekawa konstrukcja i zamysł autorki, która oddaje głos czterem sześciolatkom, począwszy od najmłodszego pokolenia, a potem cofając się w czasie aż do roku 1944 sprawia, że czyta się ją niezwykle.
Warto.

Paula | 2011-11-24
Przeczytana: 23 listopada 2011

"Znamię" to powieść o historii, która potrafi wkroczyć w nasze życie nawet kilkadziesiąt lat po swoim zaistnieniu. To powieść o tym, jak wielki wpływ mają rodzice i ich zachowania na swoje dzieci, jak nierzadko w nieświadomy dla siebie sposób kształtują oni sposób widzenia świata przez swoje potomstwo. To powieść o tym jak wraz z mijającymi dziesięcioleciami czy epokami, zmienia się ludzki pogląd na życie, zmieniają się wartości. "Znamię" to w końcu powieść o tajemnicy, złu i samotności, ale również potrzebie miłości i akceptacji...

Nancy Huston w swojej książce oddaje czytelnikom pod opiekę czwórkę kilkuletnich dzieci, które są nie tylko narratorami tej powieści, ale również przewodnikami po historii, która się stała. Sol, Sadie, Randall i Kristina powoli, na przestrzeni lat tworzą małe drzewo genealogiczne swojej rodziny. Dzięki nim z roku 2004 cofamy się do 1982, po to by za chwilę znaleźć się w roku 1962, a następnie 1944. Taka właśnie podróż w czasie, pozwala czytelnikowi na...

Daria | 2015-03-14
Przeczytana: 14 marca 2015

Cudowna książka! Jest to w pewnym sensie saga dość specyficznej rodziny opowiedziana od tyłu, czyli od najmłodszego pokolenia. Bardzo podoba mi się to, iż narratorami są 6-letnie dzieci, których spojrzenie na świat jest bardzo bystre i świeże. Myślenie dziecka w XXI wieku różni się od myślenia jego rówieśnika w czasach II wojny światowej. Nancy Huston bardzo wyraźnie to pokazała, poruszyła również temat tzw."źródeł życia", które powstały w trakcie II wojny. Polecam gorąco, powieść trafia na listę moich ulubionych książek zdecydowanie.

Balinea | 2011-03-12
Przeczytana: 12 marca 2011

Nie podobało mi się.
Opowieść jest bardzo wciągająca – ciekawy pomysł na narrację – historia opowiedziana przez czterech sześciolatków – wnuka (2004), jego ojca (1982), babkę (1962) i prababkę (1944-45). Poznajemy świat oczami tych dzieci; okruchy historii i wydarzeń rodzinnych, które mają prowadzić do odkrycia tajemnicy (symbolicznie - znamię - przechodzące z pokolenia na pokolenie).
Jednak po pierwszych 20 stronach książki chciałam ją odrzucić – bohater – jest absolutnie niewiarygodny – 6 – letnie dziecko nie jest w stanie myśleć , mówić w taki sposób (mimo traumatycznych doświadczeń, czy perwersyjnych zainteresowań w związku z tym). Kolejni 2 bohaterowie są bardziej dziecięcy – Randall (ojciec), i Sadie (babcia), przez to prawdziwsi.
Zakończenie też wydaje mi się psychologicznie bardzo naciągane…
2 gwiazdki za to, że powieść jest wciągająca, czyta się ją bardzo szybko. Prowokuje też do zastanowienia i dyskusji o tym, jak nieświadomie można skrzywdzić drugiego człowieka,...

marsilje | 2014-09-24
Przeczytana: wrzesień 2014

Przez pierwszą część książki bardzo trudno było mi przebrnąć. Narracja sześcioletniego psychopatycznego geniusza zdecydowanie do mnie nie trafiła, książki nie odłożyłam tylko dlatego, że wiedziałam, że w dalszych częściach narratorami będą inni sześciolatkowie - jego ojciec, babcia i prababcia.
I warto było się przemęczyć. Już sama historia wielopokoleniowej rodziny, zaczynająca się w czasie drugiej wojny światowej w Niemczech, a kończąca w XXI wieku w USA, jest interesująca. A specyficzny sposób opowiadania, z odwróconą chronologią i narratorami, którymi jest czworo dzieci, dodaje jej jeszcze smaczku. Przemyślana konstrukcja powieści sprawia, że choć historię rodziny poznajemy tylko w czterech momentach, rozrzuconych co kilkadziesiąt lat, to jednak tworzą one ze sobą spójną całość, odkrywając coraz głębsze warstwy rodzinnych tajemnic.

Zaczytana | 2013-11-20
Przeczytana: sierpień 2013

Książka trafiła w moje ręce przypadkiem. Po przeczytaniu recenzji postanowiłam podjąć "wyzwanie", gdyz po pierwszych kilkunastu stronach chciałam tę książkę zdecydowanie odłożyć. I rozdział opisywany przez 6-letnie dziecko napisany jest językiem bardzo ostrym, perwersyjnym i wręcz przerażającym (co pomimo przeżyć chłopca jest wręcz niemożliwe i nierealne, żeby 6-latek wypowiadał się w ten sposób). Przebrnęłam jednak przez ten ostro przesadzony, wstrząsający perwersją i okropnym słownictwem rozdział i dalej mogłam się skupić na odkrywaniu wielkiej tajemnicy, jaką kryje rodzina z pokolenia na pokolenie. Tajemnicy, która skrywana jest od czasów II wojny światowej.
Bardzo wciągająca i wręcz zmuszająca do przemyśleń pozycja. Zdecydowanie warta przeczytania, mimo początkowego zniechęcenia jakie może się pojawić.Polecam!

Jolanta Leśniak | 2011-03-18
Przeczytana: 18 marca 2011

Przejmująca relacja z życia dzieci, pochodzących z jednej rodziny. Tym ciekawsza,że obejmuje lata od współczesności do czasów zawieruchy wojennej.To trzeba przeczytać ! A ja sobie obiecuję ,że za jakiś czas przeczytam książkę "odwrotnie" , tzn. zacznę od okresu wojennego.

rogata_ta | 2015-11-03
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2015

"Znamię" to los czterech pokoleń jednej rodziny widziany z perspektywy dzieci. Historia opowiadana jest niechronologicznie - wraz z każdą opowieścią cofamy się w czasie. Pozwala to zrozumieć, jak mocne piętno odcisnęła wojna, wpływając na los bohaterów, a przez to także ich bliskich. Kolejno odkrywane karty przeszłości niosą silne emocje, które pozwalają zrozumieć bohaterów.

Alicja | 2012-02-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 04 lutego 2012

W każdej rodzinie jest jakaś tajemnica. Odkrywanie sekretu w tej książce jest niezwykle emocjonujące. Poza tym podobała mi się dbałość o szczegóły w opisywanych latach.

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 07 lutego 2010