Medalion z perłą

powieść historyczna
HARDE Wydawnictwo
2022-06-06
2022-06-06

W znakomitych książkach Anny Boleckiej dramat ludzkiego losu czy tragiczne wydarzenia rzadko bywają jednoznaczne, ponieważ zakorzenione są w głębszej rzeczywistości, która nie jest czarno-biała. „Rzeka była płytka — mówi doktor Mieczysław, bohater ‚Medalionu z perłą’ — ale pod nią płynęła ta prawdziwa — podziemna, drugie dno.” I właśnie to drugie dno, które doktor ujrzał w niezwykłym śnie, nadaje ton twórczości Boleckiej. Ton cichy, niejednoznaczny, ponieważ to drugie dno, mimo że w naszym życiu najważniejsze, rzadko pozwala na jasny i dobitny przekaz. W ten sposób powstaje przestrzeń poza codziennym oglądem świata i poza myśleniem, gdzie migocą kształty najważniejszej, choć zawsze spowitej tajemnicą, rzeczywistości. Nie podobna jej uchwycić ani walką, ani racjonalną analizą, lecz tylko uważnym i głębokim słuchaniem, najpierw autorki, potem czytelnika. Tak właśnie słyszy przede wszystkim kobieta (i kobieca dusza mężczyzny),kiedy zagłębiona w wewnętrzny świat, wydobywa z ciemności to, co w niej ukryte. Wnikanie w ciemność nieobce jest doktorowi Mieczysławowi, który mówi: „Żeby pojąć, co dzieje się w drugim człowieku, należy wyjść z siebie, zanurzyć się w mroku, potem powrócić do siebie i dopiero wtedy oceniać.” Również i teatr, jeśli prawdziwy, zrazu wchodzi w mrok, w głębszą rzeczywistość. Mimo że dla wielu ludzi teatr to po prostu wielkie udawanie. Ale to tylko pozory — mówi Halszka, aktorka, jedna z głównych bohaterek „Medalionu z ametystem” i „Medalionu z perłą”. „—To powierzchnia — dodaje. — Gdy popatrzymy głębiej, zobaczymy to, o co naprawdę chodzi.” Jej rozmówca nie pojmuje. Chodzi „o porządkowanie świata — wyjaśnia Halszka. - Ten nasz, dzisiejszy, rozpadł się. Tamten, w którym się urodziliśmy, w którym wzrośliśmy – już nie istnieje”. I oto dotykamy wątku, który jak podziemny, ale uporczywy strumień przewija się przez całą powieść. Kryzys kultury, kryzys wartości, kryzys sensu życia.

Nie znajdziecie w tej powieści wulgaryzmów, mocnych scen erotycznych czy epatowania okrucieństwem. Ta spokojna, piękna proza wciąga jak patrzenie w ogień. Jest tu kilka naprawdę świetnych portretów kobiet. Każda z nich żyje swoim niepowtarzalnym życiem, a ich historie zapadają w pamięć. Mimo dramatów, jakie są udziałem bohaterów, ludzie ci kierują się kilkoma zasadami: bezinteresowność, współczucie, poświęcenie dla innych. To nie znaczy, że są aniołami. Mają swoje słabości, bywają nawet nieobliczalni, ale jest w nich ukryte dobro. Świat, jaki ukazuje autorka, nie rozpada się, nie jest miejscem, które odbiera nadzieję. Jest światem, w którym mimo dramatów, a nawet tragedii, warto żyć.

Lekka lektura do poduszki. Polecam.

Lekka lektura do poduszki. Polecam.

Jakie to miłe, że są jeszcze powieści, w których inteligentni ludzie potrafią rozmawiać o Jungu i Freudzie, o historii i szybkich zmianach obyczaju po I wojnie światowej. Warszawa, przedstawiona przez Annę Bolecką, tętni życiem, jest prawdziwa, podobnie jak ludzie, którzy są bohaterami tej opowieści. I dodam , że ważne są wszystkie opisy , niektóre zmysłowe, inne liryczne albo przejmujące swoim realizmem. Tę książkę czyta się jednym tchem i co ważne - można się przywiązać i polubić nie tylko pana doktora lecz również dorastającą panienkę, małolatę ciekawą świata. Ja polubiłam te osoby.

Bardzo marna. Owszem, mnóstwo faktów i opinii historycznych, ale podanych topornie, wręcz wklejonych. Za dużo opisów, listy na wiele stron. Tak jakby Autorka nie umiała pisać. Wielkie rozczarowanie!

• Do kupienia
  • Samodzielne
  • Powieść historyczna

Dodaj cytat z książki Medalion z perłą