Księżyc nad Taorminą

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
978-83-08-04791-0
Podróż, ludzie, los
Ag2S

PODRÓŻE PO LUDZKICH LOSACH Istotnym elementem tej książki jest podróż. Sama się sobie dziwię, ale stale do tego temat wracam. Na pewno nie jestem typowym podróżnikiem ani tym bardziej turystą – ja po prostu wciąż szukam najlepszego miejsca – nie, nie po to żeby "odnaleźć siebie", bo nigdy się nie zgubiłam – ale żeby odnaleźć takie miejsce, gdzie będę mogła ze sobą wytrzymać. Roma...

PODRÓŻE PO LUDZKICH LOSACH

Roma Ligocka

Część opowiadań z książki ukazało się w miesięczniku PANI.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2011

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka.php?ID...»

Wojciech Gołębiewski | 2015-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2015

Ligocka (ur. 1938) popularna jest od "Dziewczynki w czerwonym płaszczyku" (2001), którą i ja czytałem, lecz nie recenzowałem jeszcze żadnej z jej książek. A że teraz robię to po raz pierwszy, to zacznę od autorki.
Podaję za Wydawnictwem Literackim:
"Roma Ligocka, pochodzi z żydowskiej rodziny Abrahamenów mieszkającej od wielu pokoleń w Krakowie. Wraz z najbliższymi przeżyła likwidację getta krakowskiego schowana w kryjówce pod sklepem z farbami. Pod przybranym nazwiskiem Ligocka, Roma wraz z matka została ukryta przez polską rodzinę.
Po wojnie studiowała malarstwo i scenografię na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Pierwszą wystawę artystki zorganizował Piotr Skrzynecki pod koniec lat 50-tych w "Piwnicy pod baranami"...".

Powyższe potrzebne mnie było do przedstawienia swojej uwagi, że Ligocka - malarka, kostiumolog i scenograf, ma zdolność plastycznego mówienia o ...

Joanna | 2013-01-18
Przeczytana: 16 stycznia 2013

Oprócz tekstów: „ Franciszka”, „ Księżyc nad Taorminą” i „ Miniaturas” publikacja stanowi zbiór felietonów drukowanych wcześniej w miesięczniku „Pani” w latach 2010 – 2011.
Ze szczególną sobie wnikliwością, empatią i zmysłem obserwatorskim autorka dzieli się z czytelnikiem swoimi przemyśleniami na temat życia. Niepowtarzalna dla każdego podróż pełna emocji i wzruszeń, radości i lęków nakazuje z nadzieją patrzeć w przyszłość i czerpać z życia emocje.

lullaby | 2011-12-30
Przeczytana: 28 grudnia 2011

Pamiętam bardzo dokładnie jak to się zaczęło… Najpierw była „Dziewczynka w czerwonym płaszczyku”, która poprowadziła mnie przez wojnę pokazując jej realia i okrucieństwo. Potem zaczytałam się w lekturze o tytule „Tylko ja sama”, a po pewnym czasie odwiedziłam „Znajomą z lustra” i poznałam losy „Kobiety w podróży”. Na tym się jednak nie skończyło. A to dlatego, że w twórczości Romy Ligockiej odnalazłam tak wiele bliskich mi emocji. Kolejne jej ksiązki smakowałam niczym dobre wino, niczym słodycz, której ciągle chce się więcej i więcej… Czasami wręcz bałam się, że jak wszystko szybko przeczytam, to nie zostanie mi już nic do zaspokojenia czytelniczego głodu. Całe szczęście moje obawy rozeszły się po kątach, gdyż pisarka, której słów tak łaknę, niezmiennie tworzy, niezmiennie pisze i obdarza tym pisarstwem innych. "Księżyc nad Taorminą" – to tytuł jej najnowszej publikacji. Publikacji, która zabiera w niezwykłą podróż – po rozmaitych zakątkach świata, ludzkich losach i marzeniach.

W...

jatymyoni | 2015-01-14
Przeczytana: styczeń 2015

Życie jest podróżą i składa się z małych i wielkich podróży. Podróżujemy w przestrzeni i w czasie, a czasem w głąb siebie. Na swej drodze spotykamy różnych ludzi i samego siebie. Właśnie o tym jest ta książka. „Najważniejsza jest ta chwila, w której jesteśmy ważniejsi od przyszłości, do której biegniemy i przeszłości, od której uciekamy.” Takie chwile opisuje autorka. Przyjemna i lekka lektura , wywołująca refleksje w nas samych.

Marzenia | 2016-01-26
Na półkach: Przeczytane, Rok 2016
Przeczytana: 26 stycznia 2016

I oto przeczytałam wszystkie książki Romy Ligockiej.

... Te konie na Krakowskim Rynku są autentycznie ogromne- wczoraj właśnie bardzo uważnie się przyglądałam - i ta karoca taka wysoka, chociaż taka bajeczna. Odczułam doskonale emocje opisane przez pisarkę, gdy konie spłoszone pędziły na nią siedzącą przy kawiarnianym stoliku. Autorka zastanawia się kto wydał zgodę na te karoce na Rynku? Gdy nic się dramatycznego nie dzieje, białe konie w zaprzęgach z czerwonymi frędzelkami i białe karoce są bardzo oryginalne, piękne, zjawiskowe, a stukot ich kopyt jest (mają porządne podkowy) naturalną już melodią Rynku.

Monka | 2012-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Kolejna ciekawa książka Romy Ligockiej. Książka pełna ciepła, uroku, nostalgii i zadumy nad ludzkim życiem.Polecam!!!!

Joanna JJ | 2016-03-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2016
Przeczytana: 13 marca 2016

Twórczości Pani Romy Ligockiej chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Po prostu rewelacyjne opowiadania, nad którymi lubię sobie "podumać".
Coś pięknego. Polecam :)

WMagdalena | 2014-03-22

"Księżyc nad Taorminą" to zbiór opowiadań, które powstały na podstawie przeżyć, obserwacji oraz doświadczeń Romy Ligockiej. To bardzo dojrzała książka zawierająca wiele mądrości życiowych.Według mnie, aby zrozumieć twórczość autorki należy przeczytać jej pierwszą autobiograficzną książkę "Dziewczynka w czerwonym płaszczyku", pozwoli to nam zrozumieć złożoność jej psychiki oraz poznać jej prywatne "demony".

Joasia | 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

„Księżyc nad Taorminą” to kolejny zbiór pięknych, poetycko-refleksyjnych felietonów Romy Ligockiej. Tym razem Autorka zabiera nas w podróż w swoje miejsca – zaczynając od tych bliskich, jak Jej rodzinny Kraków, przez włoską Taorminę, Monachium, Rzym, aż po bardzo odległe, jak egzotyczna Argentyna. Znając Panią Romę Ligocką można łatwo się domyślić, że nie chodzi tu o przewodnik turystyczny, lecz tak naprawdę o podróżowanie, które polega na poznawaniu samych siebie, świata, w którym żyjemy i ludzi, wokół których żyjemy, nawet jeśli ten świat to tylko nasze miasto, a ci ludzi to nasi sąsiedzi zza ściany…

betina360 | 2016-10-26
Na półkach: Ligocka, Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 października 2016

Zyciowe felietony calkiem fajnie napisane. Podroz z zyciem i samym soba.