Cadyk i dziewczyna

2012-04-04
Anna Bolecka Cadyk i dziewczyna

niedoczytane

niedoczytane

Akcja toczy się we wrześniu 1939 roku. Warszawa stoi u początku okupacji nazistowskiej...
Anna Bolecka zabiera nas w świat, kiedy każdy dzień jest niewidomą. Młodziutka Pola Rubin (wzorowana na prawdziwej postaci Etty Hillesum) zostaje wrzucona w wojenną zawieruchę tuż po tym, kiedy w otwockim sanatorium poznaje niemieckiego lekarza Steina. Mimo dużej różnicy wieku oboje zakochują się w sobie, ale ich małżeńskie plany stają pod znakiem zapytania. Losy dziewczyny splatają się również z mieszkającą obok Muszką - naiwną córką chasyda, którego rodzinie udaje się wydostać z kraju, ale bez chorej córki. Co więcej poruszony zostaje też wątek ucieczki do USA warszawskiego cadyka wraz z grupą swoich uczniów.
Książka Boleckiej to historia ludzi, którzy stawiani są w ekstremalnych sytuacjach. Ich życie zależy od decyzji, nad którymi nie mają czasu się zastanowić.
Powieść przesiąknięta jest mistycyzm, pewne wątki są niezrozumiałe, urwane, ale to tylko potęguje niepewność losów bohaterów.
Tytułową dziewczyną jest niewątpliwe Pola, pytanie kim jest cadyk, który może się tu kryć pod kilkoma postaciami, a może tytuł jest uniwersalny i odnosi się do wielu historii zawartych w tej niewielkiej książce.

Ogrom pozycji holokaustowych stawia nas często przed wyborem czytelniczym. Są książki, które mają status obowiązkowych, natomiast ta opowieść jest godna polecenia, ale jeśli nie będzie Wam do końca leżała to nie martwcie się. Na pewno jest interesującym materiałem badawczym.

Cudowna książka.

Cudowna książka.

Anna Bolecka akcję swojej siódmej książki umiejscawia we wrześniu 1939 roku a przygody i przeżycia wojenne fikcyjnych bohaterów opiera na prawdziwych biografiach. Pierwowzorem głównej bohaterki Poli Rubin jest młoda Żydówka z Holandii Etta Hillesum. Na podstawie jej listów i pamiętnika pisarka buduje postać odważnej, zakochanej i stojącej przed ważnymi decyzjami dziewczyny. Główną osią powieści są życiowe wybory Poli, a jej historia pociąga za sobą masę różnego rodzaju dylematów pierwszego roku wojny w Warszawie, przed którymi stali wówczas ludzie. W wyobraźni czytelników rozgrywają się dramatyczne wydarzenia a kolejne losy poszczególnych opisanych w książce osób każą postawić sobie konkretne pytanie: co ja zrobiłabym na jego/jej miejscu?
Wiecej tutaj:http://iwonas.blogspot.de/2015/10/wojenne-wybory-serca.html

Niestety nie przypadła mi do gustu. Ciężko się czyta ja już po prostu przywykłam chyba do lżejszego stylu...

„Jeśli nawet pozostanie nam tylko jedna ciasna uliczka, którą poprowadzą nas… to nad nią jest całe niebo”

To słowa bohaterki powieści Anny Boleckiej: "Cadyk i dziewczyna". Pola Rubin, tytułowa "dziewczyna", delikatna, może nawet nadwrażliwa, z zakręconym życiem. Wojna zastała ją dopiero co przebudzoną, w letniej sukience, na wsi pod Warszawą, oddaloną od Rodziny. Pierwsze objawy lęku i przerażenia zamieniła na determinację i rozpoczęła swoją historię w tej książce. I wędrówkę. Jej losy splecione zostają z losami najmłodszej córki mieszkającego w pobliżu chasyda, któremu z resztą rodziny, tuż pod okiem gestapo, udaje się zbiec z okupowanej Polski.

Na kartach opowieści Anny Boleckiej fikcja miesza się z rzeczywistością, możliwe z niemożliwym. Trzy lata okupacji hitlerowskiej pokazane zostały przez pryzmat losów Żydów, Polaków i Niemców. Są to niezwykłe dzieje miłości, przyjaźni i współzależności w bombardowanej Warszawie i okolicach. Bohaterowie dokonują dramatycznych wyborów, poznają samych siebie, często ku własnemu zaskoczeniu.

Wachlarz osobowości i mistycyzm, psychologiczny portret zalęknionych ludzi i duchowe oparcie jakie dawała im wiara (pomimo sytuacji) - to dla mnie motywy przewodnie książki.

Dla stworzenia fikcyjnych postaci, Anna Bolecka zaczerpnęła niektóre fakty z biografii osób żyjących naprawdę. Główna bohaterka ma swój pierwowzór w postaci Etty Hillesum, młodej Żydówki z Holandii, poszukującej Boga i sensu życia. Rebe Icchak i Rebe Rachmiel, także wzorowani są na osobach autentycznych. Jeden z nich, dzięki pomocy niemieckiego oficera, ocalał, drugi zginął wraz ze swoimi uczniami. Ich wybory stanowią ważny element opowieści.

Oparcie w faktach dało autorce szanse lepszego zrozumienia bohaterów. Przybliżyło ich lęki, radości, wreszcie nadzieję.

"Chyba każdy z nas zastanawiał się choć raz, jakby się zachował w sytuacji wielkiego zagrożenia, na przykład podczas wojny w okupowanej Warszawie. I ja o tym myślałam, i chyba jak każdy nie byłam siebie pewna.
Wśród wielu nieznanych bohaterów tamtych czasów spotkałam kilkoro, których losy stały mi się bliskie.To ludzie, którzy tak jak my byli pełni wahań, bali się, chcieli uniknąć złego losu, ale wbrew wszystkim i wszystkiemu wybrali dobro.
Zapragnęłam opisać ich dramatyczne historie. Pokazać ludzi, którzy kochali, pomagali sobie nawzajem, szukali sposobów przeżycia, dokonywali trudnych wyborów – nie chcieli być ofiarą biernie poddającą się losowi" A. Bolecka

Zapraszam: mojeczytanie.blox.pl

Czyta się powoli, smakując, podobnie jak inne książki tej autorki. Nie da się pochłonąć za wiele na raz. Ale warto.

Niestety, po prostu przebrnęłam. Fabuła wciągnęła mnie od pierwszych stron ale niestety zbyt długie opisy, które moim zdaniem niewiele wnosiły do przekazywanej treści, przynudzały mnie na tyle, iż nie mogłam się doczekać się jej zakończenia. Jednak myślę, że sięgnąć jak najbardziej warto (jeśli lubi się taką tematykę).

Świetnie napisana powieść o losach Żydów, Polaków i Niemców podczas trzech lat okupacji. Fikcja miesza się tu z rzeczywistością, bardzo wyraziste postacie, którym odebrano młodość i szansę szczęścia a kazano żyć w świecie poranionym, rozdartym, gdzie w każdej chwili grozi im śmiertelne niebezpieczeństwo i nie widać końca udręki.
Pozostała tylko wiara, która pomagała tam, gdzie rozum cofał się przed niepojętym.
Jeżeli ktoś lubi tematykę wojenną to gorąco polecam.

Pozostała tylko wiara, która pomagała tam,...

Nie dałam rady zmęczyć tej książki. Dziwaczna atmosfera, porwane wątki. Czasem pomimo to inne książki dają się czytać i nawet jest ciekawe, ale tutaj nie.

• Judaica
  • Z historią w tle
  • II wojna światowa
  • Tematyka żydowska
  • Literatura piękna
  • 52 książki (2013)

Dodaj cytat z książki Cadyk i dziewczyna